Омилени историски личности

Lucia

Староседелец
14 февруари 2012
34
58
1,018
АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ - пред се заради големината на мудроста, филозофијата и воената вештина. Гоце Делчев, Јане Сандански, Ѓорче Петров, Крсте Петков Мисирков,,Методија Андонов - Ченто, Никола Карев... Цар Самуил зошто се бореле за македонштината.
Јосип Броз Тито зошто успеал толку долго време да води толку многу различни народи и зошто сите имале средства за живот.Хамураби - кралот на Вавилонското царство и творецот на Хамурабиевиот законик. Ханибал од Картагина. Ернесто Че Гевара, затоа што наместо удобен докторски живот решил да се посвети на борба за доброто на луѓето од Латинска Америка, и не се повлекол до смртта.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,635
113
Македонија
Гоце Делчев- бил мадафака и се подјебавал со турците а воедно најголем борец у време на Османлиска Окупација
Черчил- го поразил Хитлер а и така маркантна личност и симбол на упорност ми е од причина со имал безброј падови у животот а сепак успеал
Александар Македонски, Ѓорче Петров, и се останато со се борело за Македонија и Македонските интереси:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Roxelana and Hip.Hop_MKD

Grim Reaper

Староседелец
14 февруари 2012
326
338
1,063
Here and there
Александар Македонски, мислам дека скоро на сите ни е омилена историска личност поради иста причина. :)
 

Grim Reaper

Староседелец
14 февруари 2012
326
338
1,063
Here and there
Черчил- го поразил Хитлер а и така маркантна личност и симбол на упорност ми е од причина со имал безброј падови у животот а сепак успеал
Имам слушнато една анегдота за Черчил. Бил пијан и и' рекол на секретарката дека е грда. Таа му рекла " Господине, Вие сте пијан". А Черчил одговорил " Да, пијан сум. Но јас утре ќе се отрезнам, а Вие? "
Не знам колку е точно ова , но доста е интересно :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hexasto

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Имам слушнато една анегдота за Черчил. Бил пијан и и' рекол на секретарката дека е грда. Таа му рекла " Господине, Вие сте пијан". А Черчил одговорил " Да, пијан сум. Но јас утре ќе се отрезнам, а Вие? "
Не знам колку е точно ова , но доста е интересно :)
да точно е ова...

инаку мене омилен историски лик ми е Борис трајковски... не толку одамна се имав сретнато со него и ко ден денес памтам како беше... Борис беше подобар човек и политичар и од титио и од буш и од сите.... Почивај во мир претседателе....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD