Одење на кино

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Кино си е кино би рекол некој.Звукот е првенствено неспоредлив за разлика од гледање дома а и големиот екран исто така.Во главниот град ги имаше повеќе во постариот период ама од нив остана да функционира само Милениум ако не се лажам.

Има понови као во Рамстор или Синеплекс па ме интересира на кои филмови одите,дали плаќате карта или чекате како мене некоја гага.
Дали сте од тие што грицкате и шушкате со пуканки и шмукате со цевка во сокот у сред некоја тивка сцена?
Сте биле ли на 3д?Можеби некој во Рамстор и на 7д?Сте се мувале ли некад во него на некоја љубовна сцена?
movie-theater1.jpg

Ајде ете некаков вовед па тука можеме и да ги пишуваме филмовите што сакаме да одиме или сме ги гледале па некакви импресии.
Јас оваа година бев на еден куп филмови па како поубави ми останаа Животот на Пи и Скајфол а реков ќе го почекам и Хобитот па да видиме дали таа еуфорија вредела.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mila Kunis and Марија

Lollypop

Истакнат Член
26 декември 2012
251
197
143
Од коа се отвори Синеплекс почесто одам во кино...сум ги гледала во 3Д животот на пи и тексашки масакар..ии убави се и двата особено првиот ии трето полувреме е преубав.... Инаку даа обожавам да грицкам пуканки ии сокче додека гледам
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sofija... and Ghtalpo

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Немам многу одено на кино од причина што во мојот град нити има кино. :/ Првпат памтам татко ми не однесе со сестра ми да го гледаме Space Jam со Мајкл Џордан, последно в Битола го гледав Трето Полувреме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Ghtalpo

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Ја поздравувам темава. :)
Не сум љубител на филмови, и нели ко што кажа бизи сум многу :p , немам време да гледам дома филм, а не па во кино :Р
Нормално поубаво е доживувањетоо во кино, па знам понекогаш да отидам да погледнам и јас по нешто.
Не ми се случило ништо особено интересно, освен што заспав еднаш на рамото на еден згоден дечко па после си се запознавме од што требаше нежно да ме разбуди и да ми каже дека филмот завршил :giggle
Оваа година не сум била на филм, се спремам во синеплекс да одам наскоро :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed and melpomena

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Немам многу одено на кино од причина што во мојот град нити има кино. :/ Првпат памтам татко ми не однесе со сестра ми да го гледаме Space Jam со Мајкл Џордан, последно в Битола го гледав Трето Полувреме.
Туу пријателе Спејс џем ми врати сеќавања тој го рекламираа на телевизија знам коа бев многу мал ама никад не му појдов,со Душко Долгоушко беше нешто и кошарка:)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Во последните 5/8 години многу слабо одам во кино. Најголем обожавател на филмови сум и постојано си гледам дома на лаптоп или дивиди, или пак заедно со дечко ми кај него. Во денешно време, за 10ина минути (и побрзо) си го симнуваш најновиот филм кој што си го чекал, со кристално јасна слика, така да, киното со тек на време е се понепосетено. Исто така игра и улогата дека кај нас ретко носат филмови и тие што ќе ги донесат ги пуштаат по пола година, што би се рекло. :giggle Иако тоа до некаде се промени со Синеплекс.

Како мала, сите поранешни кина ми беа многу блиски и ги посетував па речиси секоја недела. Го гледав секој филм што ќе го донесеа, па некогаш се случуваше и повеќе пати. Се сеќавам, карта во кино Вардар беше 50ина денари.

Имам работено во кино во Америка и доста интересно беше. Најдобро нешто е што секоја недела носат нов филм, кој е дел од репертоарот максимум недела дена. Сепак, во Америка секој ден искачаат (и повеќе од еден дневно) нови филмови.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Одам во кино многу ретко од причина што немам со кого. Порано,дур беа отворени Вардар,Манаки,Култура и Парадизо одев нон-стоп,на секој филм,на татко ми пријател работеше таму па ме носеа често. Ги имав гледано Анастасија,Тарзан,Томб Рајдер,Мумија,Spy Kids 3D,Црна мачка,Бел мачор,Марс напаѓа и уште тон други. Ми фалат тие кина. Не дека Милениум не е одлично кино,посебно сега откога се донесе 7.1 сараундот,но сепак кино без балкон не е кино. А и поразлична беше атмосферата некако. Рамстор киното воопшто не ми се допаѓа,а во Cineplexx не сум влегол сеуште :)
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Не сум голем љубител на киното, ако не се лажам досега само 3 пати сум била во кино стриктно за филм... Во 3-4 одд. кога излезе првиот дел на Хари Потер (толку ми беше глуп шо ниеден дел после тоа не гледав); во 2006/2007 на вујко ми друштво да му правам, Night at the museum го гледавме; и сега есента кога бев Трето Полувреме да го гледам.
Не би отишла пак, поубаво ми е дома, ем комотно, ем си го тераш филмот напред/назад, паузираш, ем мирно ти е за разлика од киното каде што секогаш ќе се најде некој паметњакович да галами.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Една од работите заради која ми недостига Скопјето е киното.
Во овој град нема кино.
Тогаш немаше 3д,но сум била во Софија и интересна работа.Баша другарка ми го преспа пола филм и тоа на момети доста се слушаше нејзиното гласно дишење.:eek:
Нема ми се десено нешто посебно но навистина не разбира како се заспива на филм и тоа во кино?:)
Ако е од умор тогаш не ни одам.:giggle