Овошје или зеленчук

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Што повеќе преферирате овошје или зеленчук?
Има ли нешто што не јадете од овошјето и зеленчукот?
Кое ви е омилено овошје и кој ви е омилен зеленчук?
 

Minnie

Активен Член
18 февруари 2012
126
127
43
Somewhere over the rainbow
И двете ги сакам, но повеќе овошјето.
Од овошје се јадам, а од зеленчук не сакам кромид и лук.:eek Иначе омилено овошје ми е калинка и цреша, а омилен зеленчук патлиџан и краставица. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Andrea Bloodbucket

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Овошјето ми е поубаво... Омилено овошје ми е јабука, диња и јагода, а од зеленчукот краставица... од зеленчук само краставица и домати јадам, друго ништо :) а од овошјето јадам повеќе работи...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Од овошје не јадам само урми и смокви, а зеленчук јадам но има повеќе зеленчуци што не мис е допагаат. Сите овошја ми се омилени, а зеленчук краставица, морков, зелка ,цвекло и домати. А неможќам да смислам грав, леќа, кромид, лук,марула...
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Повеќе овошје, но сакам и зеленчук, особено марула. Не сакам лук, кромид, праз, модар домат, грав!, боранија. Од овошје најмногу сакам јагода. Мразам лубеница и смокви.
Скоро сличен вкус :D лук, кромид, модар домат, пиперка, боранија, смокви - мразам :p
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Grim Reaper

Староседелец
14 февруари 2012
326
338
1,063
Here and there
Повеќе преферирам овошје.
Освен калинка и ананас, се' друго јадам од овошје. Најомилено овошје портокал.
Цвекло не јадам од зеленчук, најомилени ми се доматите и краставиците :D
 

She

Истакнат Член
17 февруари 2012
301
569
393
Количински јадам исто толку овошје колку што јадам зеленчик, али ако треба да бирам тогаш овошје :) Сакам се‘ што може да се каже дека е овошје. Меѓу омилените ми се урма, банана, цреша, портокал.
Имам еден рецепт и често си го правам. Исечкајте ситно се што имате од овошје дома, ставете во подлабок сад, врз овошјето ставете неколку лажици мед, измешајте и попрскајте мелени/сецкани ореви. Мх, мх! Ем вкусно, ем здраво!

А што се однесува до зеленчукот, и од него скоро се јадам. Обично го конзумирам во салати. Периодов правам салата од зелка, морков, цвекло, дајкон, целер, брокула... Добивате шарена, вкусна и здрава салата :)

Што се однесува до овошјето, нутриционистите советуваат истото да се избегнува да се јаде навечер и веднаш после јадење. Не се искористуваат скоро сите витамини и во овие периоди дел од внесеното овошје се скапува во организмот а потоа се исфрла неискористено. За максимално искористување на хранливите состојки на овошјето се препорачува истото да се конзумира на сабајле, 20-30 минути пред појадокот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mila Kunis