Образовен кадар

Ultra lady

Полноправен Член
16 април 2012
21
36
13
Што мислите за образовниот кадар моментално во Македонија?
Дали мислите дека е доволно квалитетен? Сега секој може да биде професор\наставник, а не знае како да се однесува со дете. Секој треба да биде како прво психолог. ..
Една мала, добронамерна забелешка...
Сметам дека темава треба да гласи: Воспитно-образовен кадар, бидејќи покрај стручноста од областа на предметот кој што го предава професорот, во воведот се споменува воспитната компонента, па од таа причина сметам дека истата треба да биде додадена:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marrie

Alex M.

Староседелец
17 февруари 2012
330
523
693
London,UK
Образовниот кадар во Македонија е нула. Не се цени знаење..се е преку врска мама,тато,бато..катастрофа :^)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci and 990Freak

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Образовниот кадар во Македонија е нула. Не се цени знаење..се е преку врска мама,тато,бато..катастрофа :^)
Дефинитивно. И не само образован систем, него и за вработување, за вадење лични документи. Па и за полагање возачки се користив истите субјекти ... мама, тато , бато. У некој случај и комшија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alex M.

Alex M.

Староседелец
17 февруари 2012
330
523
693
London,UK
Со истиов проблем се среќавам и на школо моето знаење се рамни со знаењето на некој што благе везе нема и тоа страшно ме нервира:banghead Али полека се навикнувам..оти знам дека нема крај колку и да барам правда..може само јас да настрадам -.-
 

Largo

Полноправен Член
15 јануари 2013
90
97
18
Пред се' неприфатливо е некомпетентност во оваа работа.Сепак се работи за едукација на населението значи еден од водечките сегмети во секое општество и нормално поради тоа цела Западна Европа на неколку време прави реформи во оваа област со цел што поголемо подобрување и поунапредување на целиот овој процес.Е додека таму е така кај нас е МАЛКУ поинаква ситуацијата.Па така имаме некомпетентки наставници во основно(не дека немаат завршено факултет ама го немаат оној соодветниот а предаваат сосема друг предмет) Во средно уште позабележливо е ова истово.Посебно кога се работи за оние општесвтени науки нека има нешто од општествени факултети завршено па нека предава што било...
Уште полошо во високообразовните институции.Значи кога гледаме кој се стигнува да изиграва професор на факултет биквално да ти се преврти желудникот.
Завршил што завршил некако како што завршил, напила магистерска па го примиле асистент и сега главен изграва дома едно друго.Купува(препишува) докторски труд и чека да се пензионираат останати или да се отвори место па го земаат и одма имплеметира некои си нови методи и начини на (не)предавање. Значи како што кажав, водечки сектор во општеството и мислам дека треба да се направат некои подлабоки реформи кои може на почетокот ќе предизвикаат појава на потешкотии и недостатоци но со тек на време се тоа ќе дојде во колосек и тогаш можеме и треба да очекуваме некаков резултат се дотогаш останува истат глетка.
 

Makedonka

Нов член
15 април 2022
18
3
3
Мора да се признае дека постарите професори подобро можат да не научат , да учиме и да не заборавиме. Новите просветни работници, немаат доволно знаење ниту стручност. Воопшто не се заинтересирани да предаваат а не пак да одговараат на прашање плус. Треба да се врати времето кога не можел секој да биде професор/наставник. (Чест на исклучоци)