Ново откритие: Човекот потекнува од примитивна врста на ајкула

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
15.06ribaco1.jpg


Ако им се верува на научниците и нивното последно откритие, човекот потекнува од врста праисторски морски кучиња, кои во морињата пливале пред околу 300 милијони години.

Изумрениот вид на рибата „Acanthodes bronni“ помеѓу првите се одвоила од ајкулите, кои наместо коски, имаат рскавично ткиво, а од неа се развиле низа видови со цврсти коски, почнувајќи од рибата со коскен скелет, па се до човекот.

Новата студија открива дека ова контроверзно животно многу потсетувало на ајкула.

„Заедничкиот предок на сите рбетници имал глава која според градбата потсетува на ајкула. Врз основа на досегашните сознанија за поврзаноста со најстарите видови риби, најновите резултати наведуваат на заклучок дека ајкулите ги задржале тие карактеристики, додека рибите со коскен скелет го промениле изгледот“, објаснува биологот Џон Финарели, еден од авторите на студијата и професор на Универзитетскиот колеџ во Даблин.

Финарели и неговите колеги ја проучувале рибата „Acanthodes bronni“ од групата кантоди или бодликави ајкули, во кои припаѓале и најстарите животни 'рбетници со заби.

Семејството на риби со коскен скелет се одвоилo од семејството ајкули пред околу 460 милиони години, а „Acanthodes bronni“ живеела за време на Палеозоикот, пред околу 290 милиони години.

Студијата ги ревидираше и сознанијата за поврзаноста помеѓу рбетниците со заби (во кои спаѓаат рибите, ајкулите, птиците и луѓето) и најпримитивните припадници на оваа група, плакодермите или оклопните риби.

Научниците открија дека постои значајна анатомска разлика помеѓу плакодермите и останатите рбетници со заби. Ревидираните сознанија за поврзаноста помеѓу различните видови ќе им помогне на научниците за деталното проучување на преминот на рибите од оние без заби до оние со заби.

и после немало ајкули луѓе :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_countess

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
па нели потекнувавме од Мајмуни? јас таман решив да си се вратам на корените ме избунивте сега ..
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
ја мислам дека сепак нашите корени потекнуваат од Хард диск :) којшо постоел уште во праисторијата и бил создаден од страна на госпоТ и бил со капацитет од еден ексабајт :)
Пошто тој хард диск бил многу паметен .. ни самиот госпоТ не го очекувал тоа .. хард дискот добил раце нозе глава органи и се останато .. и се претворил во човек :)
 

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
Или па, или па замислете сите ние да сме врста еволуирани...
ПОКЕМОНИ!!! :eek:
:rofl

Favim.com-26366.jpg


Не фала, јас ќе си се држам до теоријата на чичо Дарвин. :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Сепак покемонот беше само цртан филм и не сум вишол да постои во живо .. така да се задржувам на теоријата за хард диск :)
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Или па, или па замислете сите ние да сме врста еволуирани...
ПОКЕМОНИ!!! :eek:
:rofl

Favim.com-26366.jpg


Не фала, јас ќе си се држам до теоријата на чичо Дарвин. :giggle

сите видови на змејата потекнуваат од еден далечен предок Шакоперка (која дишела на бели дробови и шкрги)
мамалиа (цицачите ) тое с човекот потекнува од еден заеднички предок на луѓето и мајмуните кој живеел на дрвајата
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Nighty

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Според мене секој научник цели да открие нешто ново (да излупа некоја глупост) само за 5 минути слава.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
сите видови на змејата потекнуваат од еден далечен предок Шакоперка (која дишела на бели дробови и шкрги)
мамалиа (цицачите ) тое с човекот потекнува од еден заеднички предок на луѓето и мајмуните кој живеел на дрвајата
A што направивме со амебата и парамециумот како прабиотички едноклеточни организми?
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
A што направивме со амебата и парамециумот како прабиотички едноклеточни организми?

не одиме од почетокот на живиот свет !!!
ако одиме така првите жители на земјава биле бактериите а воедно тие и ќе бидат последните жители на планетава земја.
али генерално земено цел жив свет доаѓа од морето.

јас па мислев дека потекнувам од секира зш кога пливам исто како секира под вода

ako si ja maval glata od drvo sega sigurno ti e kako sekira :giggle