1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Нови регистарски таблички

Дискусија во форумот 'Авто-мото' започната од Maks, 3 март 2012.

?

Дали би ги замениле старите регистарски таблички, иако моментално не пости законска обврска за тоа?

 1. Да

  6 глас(а)
  40.0%
 2. Да, ке си порачам со натпис по моја желба (Од 1200 Евра)

  1 глас(а)
  6.7%
 3. Не

  8 глас(а)
  53.3%
 1. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Старите таблички кои се издаваа скоро 20 години, полека ке заминуваат во историјата, а според бројот на комбинации новите ќе се издаваат во наредните 30 години.
  За разлика од старите новите имаат четири бројки кои заедно со 20-те букви кои се користат, овозможуваат околу 4 милиони комбинации кои се многукратно повеќе од сегашните.

  Цената на новите таблички е како и досега 1.200 денари, но граѓаните не се обврзани да ги сменат старите. Постоечките таблички ќе важат и во иднина и не постои законска обврска тие да бидат сменети, освен доколку граѓанинот не сака да ги замени.
  Новите таблички ке се издаваат доколку возилото за прв пат се регистрира на територијата на Р. Македонија, при промена на регистарско подрачје или при замена на изгубена таблица.

  Со новите таблички се воведуваат и седум нови регистрациони подрачја.
  Тоа значи дека нови регистерски таблички за возилата се воведуваат на име на седум градови: Гевгелија, Кавадарци, Кочани, Кичево, Крива Паланка, Радовиш и Струга.Нововедените региони ќе имаат задолжителни нови регистерски таблички.Новите таблички нема да бидат трајни како досегашните.
  Тие ќе се менуваат на секои 7 години.

  Ново е што се воведуваат регистарски таблици означени на поинаков начин по барање на сопственикот. Тие ќе може да содржат најмлаку три, а најмногу девет црни букви и броеви, при што натписот не смее да биде провокативен, неетички или спротвен на правниот поредок на Р. Македонија. Ќе се прицврстуваат на предниот дел на возилото додека на задниот дел ке си имаат нормална (обична) таблица
  Цената за овие таблички е 1.200 евра.
  7C66E66D277C674D95961291ED109259.jpg

  Јас не ги менам додека нема закон за тоа.:)
  Него ме интересира едно шо ке биде ако некој си порача и стави табличка со некој друг натпис од 1200е. и истата ја изгубе или му ја украдат... Што после?:D
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Мислам дека постепено ќе се заменуваат, дека и самите кажаа разбираат дека народот нема пари затоа нема да биде здтолжително бар за сега.
   
  На Ludi Maks му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  естетска оценка..... 0. не чинат
  зашто?
  • сите градови немаат сопствен алфа код
  • стикерот остана ист
  • нема кирилица
  • некои градови ги задржаа старите ЈУ кодови
  Поубави беа претходните
   
  На Ludi Maks му/ѝ се допаѓа ова.
 4. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Не би ги сменила старите... ова се глупости стварно..па за тие другите од 1 000 и нешто евра..абе без пари да ми даваат не ставам. -,-
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 5. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,987
  би ги сменил, таков човек сум по природа ... сакам промени, брзо ми здосадува се едно исто ! :eek:
   
  На Maks му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Би ставил таква со име ама да се докај 50-60 евра, а инаку одкоа ставеш од новите не се трајни се менат на секој 7 години:D
   
 7. ipopovski

  ipopovski Админ
  Член на администрација

  Зачленет на:
  30 септември 2011
  Мислења:
  1,739
  Допаѓања:
  2,349
  Би ги сменил ако ставам натпис со своја желба, мада некако сеа за сеа многу селска работа ми делува тоа :)

  Инаку страв ми е тоа „МК“-то дека ќе прави проблем во Грција, па да причекаме летово да видиме што ќе биде.
   
  На Maks му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Тоа од 1200 евра сигурно ќе го стави некој што сака да биде „главен шизик„ во град за да го видат сите, а други што имат многу пари бизнисмени тоа не ги интересира иако тие пари се ништо за нив, сепак не сакат да ги знаат. Јас колку што добро се сеќавам такви таблички со име имам видено пред 7-8 години имаше Тоше Проески на неговиот Рав4 :(
   
 9. ipopovski

  ipopovski Админ
  Член на администрација

  Зачленет на:
  30 септември 2011
  Мислења:
  1,739
  Допаѓања:
  2,349
  Па незнам, јас мислам околината повеќе би го карактеризирала како „главен сељак“ отколку шизик :)
  Порано искрен да бидам и мене фетиш ми беше да имам таблица со три исти, или 00x, ама како поминува времето се повеќе сум за рандом бројчиња. Што има да ме знае секој кај сум што сум ;)
   
  На Ludi Maks и Trajche им се допаѓа ова.
 10. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Сакав да кажам он така ќе се замислува, а околина ќе го гледа како што ти рече :D а уште по сељачки е од напред името, а од позади бројот, пак до некаде ќе фака место да е и од двете страни.
   
  На Ludi Maks му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: