Новитети во образованието | Црнобело Форум

Новитети во образованието

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,396
5,901
1,683
Disco
Последниве години се појавуваат нови предмети и предлози за нови предмети кои очигледно се инспирирани од запад.
Но дали се знае ефектот на тие предмети воопшто, дали одговараат на секое поднебје или ќе биде стара прича во вработување нова Легија демони.
Да не одиме оф-топик на другата тема, може на оваа да дискутираме за предмети како полова и родова сензибилност, сексуално васпитање, па чак и барањата на одредени партии и на МПЦ и ИВЗ за веронаука !
Не сум во тек кои све премети се новотарија последни години и со што све не се замараат децата, ама овие предлози се интересни.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,515
1,183
Big Sur
Не мислам дека се работи за предмет некаков за полова и родова сензитивност, туку едноставно да се остане на тоа женските да си го знаат своето место, а машките своето. Нели веќе на децата не им се кажува не може да бидеш ова или она пошто тоа е професија за сротивниот пол или на женско/машко така не личи, итн.
Може да има или нашиве мислат дека има некаква поврзаност со трансродови лица, но од тоа што читав по странски сајтови што и како е дефинирана таа сензитивност и зошто е популарна, воглавно се залагаат да се намалат тие полови разлики дека полот/родот ти ја одредува кариерата, интелигенцијата, итн.

За другиве ствари баш ќе разгледам дали има некакви програми претставено, иако не верувам баш.
Интересно е и можноста за веронаука како предмет да се продискутира.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,396
5,901
1,683
Disco
Не мислам дека се работи за предмет некаков за полова и родова сензитивност, туку едноставно да се остане на тоа женските да си го знаат своето место, а машките своето. Нели веќе на децата не им се кажува не може да бидеш ова или она пошто тоа е професија за сротивниот пол или на женско/машко така не личи, итн.
Може да има или нашиве мислат дека има некаква поврзаност со трансродови лица, но од тоа што читав по странски сајтови што и како е дефинирана таа сензитивност и зошто е популарна, воглавно се залагаат да се намалат тие полови разлики дека полот/родот ти ја одредува кариерата, интелигенцијата, итн.

За другиве ствари баш ќе разгледам дали има некакви програми претставено, иако не верувам баш.
Интересно е и можноста за веронаука како предмет да се продискутира.

Не им се кажува одамна, уште од времето кога доаѓаат комунисти и воведуваат полова еднаквост, сега во пракса зависи, има по забаталени места сеуште а тука се и припадници на арнаутско и ромско население :kafe

Образованието овде е крајно труло во секој поглед, новитетите само би се вклопиле во сивилото, све нејавуваат некои реформи и све испаѓа полошо него претходно. Сега имаме 9 години основно и 4 задолжително средно кое значи дека секое дете ќе мора да има барем 13 години образовање пред полнолетство, настрана високото образование кое де факто стана задолжително и тука стави 4-10 години зависи од кој факс и имаме добри дваесетина години минати во клупи. Тоа е 1/4 од просечен животен век ако не и повеќе.....језиво.
И на крај на сето тоа да осамне млад човек без или со скромни способности за да влезе на пазарот на труд,ух....тоа е само еден фактор, ама подобро да не почнувам страшно ме нервира целата ситуација, особено дека и сам сум бил изложен на сето тоа.

Без драматични промени статус квото само ќе продолжи како feedback loop до којзнае кога. Како што изгледа нит на родители нит на ученици/студенти им смета сето тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,396
5,901
1,683
Disco
Не можам да замислам како би изгледало сексуално образование? :DДали ќе има испитување пред табла па тоа појео их туџи стид, коју поруку послати, прогутај ме црна рупо.........или само тестови со заокружување као

"Што е тоа Ерекција" :

А:"машкиот полов орган се исправа со помош на наплив на крв низ сунѓерастото ткиво преку соодветните вени и артерии под дејство на половите жлезди наречени тестиси кои продуцираат хормон наречен тестостерон кој ја иницира машката сексуална потреба"

Б:"Полуостров во Индонезија"

В:"Пластична врвка наменета за врзување на платнени вреќи со компири"

:frantic:frantic:frantic

И зошто таквото образование би се аутсорснало од родители и постари siblings кон државна установа?
До таа мера е дисконектот меѓу генерациите и меѓу родители и деца? Можеби е, но решението секако не е ставање на сексуалноста во рацете на фејлот од образовен систем.
 
  • Ми се допаѓа
  • Haha
Реакции: MoonFairy and Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,515
1,183
Big Sur
Мислам дека би било нешто ко по неколку часа во годината и се надевам од страна на постручни лица, не некој пропали професор, ко кај нас во средно што беше педагог еден што на мајка ми ѝ предавал физичко во основно. :rofl
Како дошол до транзицијата/позицијата, којзнае.

Професориве по биологија ги претрчуваа лекциите за репродукција и репродуктивни органи бар кај нас. Немој ќе спомнат нешто какано, иу.
Родители... не би им оставала на нив да ги учат децата, а фала Богу па на пола им е срамотно, на пола не им е гајле.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,396
5,901
1,683
Disco
Мислам дека би било нешто ко по неколку часа во годината и се надевам од страна на постручни лица, не некој пропали професор, ко кај нас во средно што беше педагог еден што на мајка ми ѝ предавал физичко во основно. :rofl
Како дошол до транзицијата/позицијата, којзнае.

Професориве по биологија ги претрчуваа лекциите за репродукција и репродуктивни органи бар кај нас. Немој ќе спомнат нешто какано, иу.
Родители... не би им оставала на нив да ги учат децата, а фала Богу па на пола им е срамотно, на пола не им е гајле.

Ќе мора новите генерации родители да биднат помудри на тоа поле, ајде нашите генерации прошао воз со нашите родители растени во време на туџе нечемо наше недамо, за маршала Тита јуначкога сина, барем денес не е тешко да се објасни на адолесцент, if the parents care at all, schools dont anyway.

Не можам да се сетам лично, не знам кај тебе како било, дека некогаш воопшто бил споменат сексод страна на мои родители, ептен табу тема и еднаш на мои не знам, 26-7 години стариот као нешто почна да ми објаснува јоооој па ме фати кринџ :unsure така малку закаснил 15 години. Јас и онака криев коа ќе бев со некоја пошто имав сумњив филинг дека моиве ќе прават драми и ќе се мешаат каде не им е место.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,515
1,183
Big Sur
Ќе мора новите генерации родители да биднат помудри на тоа поле, ајде нашите генерации прошао воз со нашите родители растени во време на туџе нечемо наше недамо, за маршала Тита јуначкога сина, барем денес не е тешко да се објасни на адолесцент, if the parents care at all, schools dont anyway.

Не можам да се сетам лично, не знам кај тебе како било, дека некогаш воопшто бил споменат сексод страна на мои родители, ептен табу тема и еднаш на мои не знам, 26-7 години стариот као нешто почна да ми објаснува јоооој па ме фати кринџ :unsure така малку закаснил 15 години. Јас и онака криев коа ќе бев со некоја пошто имав сумњив филинг дека моиве ќе прават драми и ќе се мешаат каде не им е место.
Па, да збореле родителите саглам, не би дошло до тоа да треба некој странец да ти покажува ставање кондом на банана или дека дупчето за вршење мала нужда не е и за репродукција (имам и за ова чуено), ама па има тука многу искоренување пред да се нормализира таков муабет.

Јас од 5-6 години знам и за циклус и за секс т.е. што е химен, секс, кондом и спб. Тоа ми беше накратко, но доволно објаснето и со изберени термини + ко што дете би можело да разбере, а и колку што би требало да знае, нели. Сигурно не ми читале Камасутра. :zelen Како и да е, и јас се срамев после да кажам дека имам дечко. Домашните знаат само за двајца дечковци што сум ги донела дома и тоа е. Не сум осеќала блискост и сигурност за толку слободно да зборам отпосле пошто како стареат, така стануваат подосадни и поконзервативни.

That being said, да сум на место на сегашниве деца, многу добредојдени би ми биле одговорите на полно прашања што сум ги имала за време на пубертет, а сум се срамела. Се надевам дека ќе се направи нешто корисно, а не ко во Mean Gırls филмон што им викаше професорот "At your age, you're going to have a lot of urges. You're going to want to take off your clothes, and touch each other. But if you do touch each other, you *will* get chlamydia... and die. Don't have sex because you will get pregnant and die! Don't have sex in the missionary position, don't have sex standing up, just don't do it, OK, promise? OK, now everybody take some rubbers." :rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,396
5,901
1,683
Disco
Па, да збореле родителите саглам, не би дошло до тоа да треба некој странец да ти покажува ставање кондом на банана или дека дупчето за вршење мала нужда не е и за репродукција (имам и за ова чуено), ама па има тука многу искоренување пред да се нормализира таков муабет.

Јас од 5-6 години знам и за циклус и за секс т.е. што е химен, секс, кондом и спб. Тоа ми беше накратко, но доволно објаснето и со изберени термини + ко што дете би можело да разбере, а и колку што би требало да знае, нели. Сигурно не ми читале Камасутра. :zelen Како и да е, и јас се срамев после да кажам дека имам дечко. Домашните знаат само за двајца дечковци што сум ги донела дома и тоа е. Не сум осеќала блискост и сигурност за толку слободно да зборам отпосле пошто како стареат, така стануваат подосадни и поконзервативни.

That being said, да сум на место на сегашниве деца, многу добредојдени би ми биле одговорите на полно прашања што сум ги имала за време на пубертет, а сум се срамела. Се надевам дека ќе се направи нешто корисно, а не ко во Mean Gırls филмон што им викаше професорот "At your age, you're going to have a lot of urges. You're going to want to take off your clothes, and touch each other. But if you do touch each other, you *will* get chlamydia... and die. Don't have sex because you will get pregnant and die! Don't have sex in the missionary position, don't have sex standing up, just don't do it, OK, promise? OK, now everybody take some rubbers." :rofl

Јас не му верувам на Фиром да каже дека небото е сино, не пак да објаснува секс на деца :ladno
Денес нема ни некоја потреба некој лик во училница да покажува, може на нет да се најде во неколку клика, не можам да замислам што би употребувал професорот за да симулира ставање спирала :D
Ама мора некој да зема плата и за тоа...со интернетов еден куп професии во образовање станаа застарени но нема отпуштање него вработуваат нови и нови. Ова е како пост пронаоѓање на автомобил и автобус државата да ги вработувала коњушарите и терачите на коњски запреги по улици...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra