Новиот Голф 7

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,763
2,409
1,133
www.crnobelo.com
Вака ќе изгледа новиот Golf 7


vaka-kje-izgleda-noviot-golf-7-1.jpg

Ви ги пренесуваме првите фотографии од новиот Volkswagen Golf 7! Сликите се појавија на Интернет неколку часа пред неговото официјално преставување.
Дизајнот на седмата генерација е еволуција на досегашните дизајни, без екстремни девијации во дизајнерската насока.
Веќе знаеме многу за новиот Golf – знаеме дека тој ќе биде 4255 милиметри долг, 1799 милиметри широк и 1452 милиметри висок. Новина се новите мотори, но најважниот новитет е новата MQB платформа на која тој е базиран. Новата платформа носи намалена тежина – се очекува новиот Golf да биде околу 90 килограми полесен од шесттата генерација.
Како што напоменавме, новина се новите TSI и TDI мотори, кои добиваат мало зголемување на силата, но имаат многу нови доработки кои покрај тоа што ги прават помоќни, ги прават и поекономични.
Се очекува дека потрошувачката ќе се намали за неверојатни 23% во однос на претходниот модел, благодарение на освежените мотори и екстра-лесната MQB платформа.
vaka-kje-izgleda-noviot-golf-7-2.jpg

vaka-kje-izgleda-noviot-golf-7-3.jpg

vaka-kje-izgleda-noviot-golf-7-4.jpg

vaka-kje-izgleda-noviot-golf-7-5.jpg

vaka-kje-izgleda-noviot-golf-7-6.jpg

vaka-kje-izgleda-noviot-golf-7-7.jpg

vaka-kje-izgleda-noviot-golf-7-8.jpg

vaka-kje-izgleda-noviot-golf-7-9.jpg

vaka-kje-izgleda-noviot-golf-7-10.jpg

vaka-kje-izgleda-noviot-golf-7-11.jpg

vaka-kje-izgleda-noviot-golf-7-12.jpg

vaka-kje-izgleda-noviot-golf-7-13.jpg
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Едно мора да се согласиме сите, најдобар дизајн дефинитивно имаше 5-ката. А голфовиве ми се веќе досадни станати, држат истиот стил и се малце поиздолжени, само за да ги познаваш кој е 6-ка кој 7ка.
Очекувам 8ката да биди ваков:

727466_173f_625x1000.jpg
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
да дека на изглед е ист како 6-ката ипак има различни црти али не се ни забележуваат
али моторот му е подруг барем по мое ипак го неам видено шо има во него
ама секоја напредна генереација има подобар мотор
искрено прво во моторот гледам па после аеродинамиката каква е....а ова и не е баш лошо
али 5-ката според мене е најдобра :)
 

Препознатлива

Истакнат Член
27 јуни 2012
119
94
328
Мене ми се допаѓа новиов Голф 7, да на дизајн е сличен со голф 6ка, али пак има разлики во линиите и сметам дека на изглед е подобар голф 7. Како и да е секогаш аеродинамиката на голфов е многу добра и попрво се гледа тоа отколку дизајнот :)
 

ThyInfernium

Полноправен Член
29 август 2012
43
44
18
35
Доста добра кола, онака класичен дизајн со моќ во него. Како и да е, јас сум љубител на Polo-то, посебно последната верзија што излезе!