Нова апликација "peeple"

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Peeple_1443808554.350x197_rss.jpg
Оваа нова апликација која треба да почне од наредниот месец, нуди можности за рангирање на луѓе, оценување на нивните постови а негативните мислења нема да бидат избришани.Многу бурни реакции и коментари имаше на друштвените мрежи, незадоволства и неприфакање како неморална и нелегална апликација.
Ова му доаѓа како рангирање на луѓе како да се рангираат ресторани.
Можеби ќе биде интересно....има ли некој некакво сознание, мислење???(think)
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Колку повеќе се информирам за оваа апликација толку повеќе страв ме фаќа, навистина контроверзна работа...и некој што те мрзи може така убаво да ти го загорчи животот...нема веќе карање ни на форум, нигде(:|
Паметно некој рекол дека со воведување на таа апликација може да се очекуваат и самоубиства кај помладата популација....свашта со оваа технологија:mad:
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Јас не знам што толку луѓето се опседнати со тоа што мислел Петко, Станко, Џони, Чунг-Ли. Големо гајле ако некој рекол дека постот ти е ретардиран или што ти знам што. Она што е лошо во вакви глупостарии е што луѓе им даваат премногу значење и дозволуваат да им влијае врз расположението и поведението. Ако мнението на луѓето околу тебе не е дека си ретардиран гајле ти е ако Чунг-Ли кој прочитал нешто од тебе те оценил како глупав.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Јас не знам што толку луѓето се опседнати со тоа што мислел Петко, Станко, Џони, Чунг-Ли. Големо гајле ако некој рекол дека постот ти е ретардиран или што ти знам што. Она што е лошо во вакви глупостарии е што луѓе им даваат премногу значење и дозволуваат да им влијае врз расположението и поведението. Ако мнението на луѓето околу тебе не е дека си ретардиран гајле ти е ако Чунг-Ли кој прочитал нешто од тебе те оценил како глупав.
Во оваа психолошко неморална и неетичка апликација, барем јас така ја сфаќам, можеби има разни опции што не ги знаеме сеуште....но моабетото ми е дека нема гумичка за бришење и некој негативен коментар за тебе ќе ти остане за век векова и сите ќе го читаат...а да бидеме искрени, не е дека баш ни е гајле како што велиш за туѓото мислење.
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Многу егоистичка апликацијава ми стои...Апликација за оние шо плачат за внимание.Воедно и самиот поим „рангирање на луѓе" ми е некако многу потценувачки за самиот човек/корисник на апликацијата,баш како да се рангира некој производ или локал.Глупости.