1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Ни претстои нова вирусна закана – Фокин грип?

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Marick14, 8 август 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  По птичјиот и свинскиот грип, американските научници предупредуваат за уште една опасност, односно вирусот H3N8 или фокин грип кој може да биде следната вирусна опасност. Фокиниот грип е изолиран сој на вирус кој го пренесуваат фоките.

  [​IMG]

  Податоците се аларманти предупредуваат научниците кои наишле на 162 мртви фоки на еден брег. Биле направени лабораториски анализи на 5 фоки и сите биле инфицирани од новиот тип на вирус H3N8.

  Сеуште не е потврден начинот на кој вирусот се пренесува и размножува, но се знае дека освен на фоките може да се пренесе и на други цицачи, односно се претпоставува дека може да се пренесе и на човекот. Според досегашните истражувања на научниците потврдено е дека овој вирус е способен да напаѓа специфичен протеин кој се наоѓа во човековите бели дробови.

  Научниците се сомневаат дека можно е птиците да го имаат пренесено мутираниот тип на вирусот во периодот кога владееше опасноста од птичјиот грип. Како и да е, се работи за опасен тип на вирус и комбинација која сеуште не сме ја виделе – вали д-р Ен Москона професор на Корнел- Медицинскиот колеџ во Њујорк, а воедно и шеф на истражувачката екипа.

  Има причини за загриженост, додава таа и неопходни се навремени превентивни мерки. Научниците тврдат дека со ваков тип на вирус човекот сеуште се нема сретнато и додава дека доколку не се превземе нешто можно е наскоро тој да однесе многу животи. Сепак дали ќе се повтори сценариото со птичјиот и свинскиот грип или овој пат проблемот навремено ќе биде надминат, останува да видиме.

  Што мислите вие за овој нов грип?

  Дали ќе успеат да го совладат пред да направи хаос во светот?

  Дали сте загрижени/исплашени за новиот грип?
   
 2. Aaliyah

  Aaliyah Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  1,090
  Греотка фоките :(
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Абе греота ние, ако вирусот се распространи низ светот.
   
 4. Aaliyah

  Aaliyah Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  1,090
  Ние некако ќе се снајдеме ;)
   
  На Elizabeth Bathory и Marick14 им се допаѓа ова.
 5. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Следен вирус, жабји вирус. Мамата нивна америчка бе, се` е тоа лабораториски вируси.
   
  На alekjov1234 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Чекајте сега, ваква вакцина, онаква вакцина, ова е лекот, она е лекот... Внимавајте, овде го има вирусот, онде го има вирусот. Пазете со ова, пазете со она...
  Се е ова ветар на магла. Као демек порано не се разболувале фоките и не умирале? Сега почнаа да умираат? Кај беше вирусот до сега?
  Туку ако сме реални, сега излезе од некоја американска лабараторија....
  Истата фама ќе се крене како за птичјиот и свинскиот и на крај ништо страшно нема да се деси.
   
  На parvati и Elizabeth Bathory им се допаѓа ова.
 7. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Абе па ке има вирусна опасност кт више неможев да правив паре од птичији и свински па сг од фокин ке правив.
  Прво правив вакцине па после вирус га направив.
   
 8. Angiie

  Angiie Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  506
  Допаѓања:
  641
  Птичји, свински, фокин...Кој е следен? Мечкин грип?
   
  На JaMi и Hkakashi им се допаѓа ова.
 9. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,106
  Имало сида, имало фокин грип. Гајле ми е. Ни е*ам, ни нуркам
   
  На melpomena, LadyInPink, UnFleur и уште 1 член му се допаѓа ова.
 10. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Да бе, подеднакво ист страв имам како кога на времето ми праќаа Антракс во сметката за телефон.
  Или пак кога имаше општонародна паника да не седам многу пред компјутер оти може да закачам вирус.

  Сега се чека на фенси фаците пак да си ги извадат оние лабораторискине маски и така обезбеџени да шетаат.
  р.ѕ. Ама мило фациче има фоката. :frantic
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: