Несоница

bluebell

Истакнат Член
12 јануари 2022
73
23
108
27
Вчера не можев да заспијам до ниедно време од ноќта. Денес се разбудив во 11:30. Ми се наруши дневниот биоритам, се чувствувам изморено. Пијам еден лек за спиење, но и покрај тоа се случува да не можам да заспијам.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Вчера не можев да заспијам до ниедно време од ноќта. Денес се разбудив во 11:30. Ми се наруши дневниот биоритам, се чувствувам изморено. Пијам еден лек за спиење, но и покрај тоа се случува да не можам да заспијам.
Кој е лекот, ако не е тајна? И дали помага општо (ако ги занемариме неколку пати, на сите се дешава)?
 

bluebell

Истакнат Член
12 јануари 2022
73
23
108
27
Кој е лекот, ако не е тајна? И дали помага општо (ако ги занемариме неколку пати, на сите се дешава)?
Лекот е Заласта, од 5 милиграми. Извини што сега ти одговарам, дури сега се уклучив на форумов. Не сакам да се правдам, ама ме интересира дали овој лек дебелее, доведува до зголемен апетит и создава зависност?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Лекот е Заласта, од 5 милиграми. Извини што сега ти одговарам, дури сега се уклучив на форумов. Не сакам да се правдам, ама ме интересира дали овој лек дебелее, доведува до зголемен апетит и создава зависност?
Ништо страшно, фала што одговори. :)
Не пишува на самите индикации на ливчето или негде на нет? Можеш и со матичниот да се консултираш или аптекар прашај кога ќе начекаш.
Ако има Б витамини (а веројатно има), можно е да покачува апетит. Знам пошто ко мала прасе ме направија со Б-комплекс и само јадев. :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bluebell

bluebell

Истакнат Член
12 јануари 2022
73
23
108
27
За несоница помагаат и капки од валеријана. Мене тие капки ми помагаат и кога сум под стрес, да се опуштам малку.
 

bluebell

Истакнат Член
12 јануари 2022
73
23
108
27
Повторно пишувам на темава. Од пред некој месец, за спиење користам „Мелатонин“, мене овој лек ми помага побрзо да заспијам. Ме интересира дали овој лек е на природна база, дали предизвикува зависност и дали придонесува за зголемување на телесната тежина? Однапред ви благодарам за секој одговор од ваша страна.