Неостварена љубов

turop

Активен Член
15 март 2012
105
68
28
Сега може темава е малку смешна зошто ретко кој човек нема неостварена љубов.Дали сте имале некоја личност во животот што сте ја засакале многу а ви било страв да и кажете од тоа како ќе раегира и дека ќе ја изгубите.Опишете ,кога, како, кого.
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
999
606
423
Ohrid
прво самиот автор на темата спомнува како увод дел од својата приказна
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
прво самиот автор на темата спомнува како увод дел од својата приказна
Ова е некое твое правило или?

А иначе има повеке видови неостварена љубов......поради повеке причини.
За да не отвараме за секоја приичина нова тема,не било лошо да се опфатат повеке работи во темава.
 
  • Like
Реакции: WomanInRed

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,411
1,103
Имам многу љубови , на поле кариера, хоби, семејство, живеалиште, патувања во Бразил, Индија, Египет, пиење коктел во Канкун, чување поларно мече како домашно милениче :):) парасејлинг , ролеркостер, и мнооооогу другии. Позитивна страна е што имам 21 година, млада сум, се надевам дека имам мнооогу години пред мене доволни за да не ми останат овие љубови неостварени. А на поле љубов како љубов , се надевам дека ми е остварена и доколку цената на оваа љубов е да не ми бидат остварени некои од другите љубови...прифаќам:) (барем сега за сега)
 
  • Like
Реакции: melpomena

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Штом е темата во овој подфорум се работи за неостварена љубов како љубов што би рекла ти. :)
И не постои човек кој во својот животен век нема да има неостварена љубов,само зависи од кои причини.
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,411
1,103
Баба ми има неостварена љубов , и цел живот ја гледам во очите дека пати и се прашува како би било кога би останала со тој човек. Таа е многу весела жена, но на темата љубов е тука не била најсреќна, и секогаш ми вели, само од љубов да се согласиш на живот со маж, ништо друго не е важно и вредно, туку само љубовта. Со дедо ми имале добар брак, се почитувале , но љубов која ќе ти го земе паметот, ќе те заслепи од страст и ќе те зароби и пресуди на доживотна казна со саканиот , тоа го немала. Се надевам дека во наредниот живот (со оглед на тоа што верувам во реинкарнација) ќе доживее огромна љубов во која ќе има време да ужива.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Баба ми има неостварена љубов , и цел живот ја гледам во очите дека пати и се прашува како би било кога би останала со тој човек. Таа е многу весела жена, но на темата љубов е тука не била најсреќна, и секогаш ми вели, само од љубов да се согласиш на живот со маж, ништо друго не е важно и вредно, туку само љубовта. Со дедо ми имале добар брак, се почитувале , но љубов која ќе ти го земе паметот, ќе те заслепи од страст и ќе те зароби и пресуди на доживотна казна со саканиот , тоа го немала. Се надевам дека во наредниот живот (со оглед на тоа што верувам во реинкарнација) ќе доживее огромна љубов во која ќе има време да ужива.
Амин :)
 
  • Like
Реакции: Oleri

Selene

Модератор
6 јуни 2012
719
1,867
1,103
Нема љубов ако нештото е неостварено.
Јас ако добро сум разбрала, темава е дали сме имале некој кој никогаш всушност сме го немале, а сме го посакувале.
Тоа не е љубов. Тоа е затресканост, тоа е филм, си правиш идеални сценарија во главата а вистината е дека може уште после првиот бакнеж човекот да ти се одмили.

Доколку станува збор за љубов која си ја имал, си ја изгубил и не си ја вратил никогаш веќе, тоа е тешко и болно и е сосема друга тема.

Но, како што спомна авторот, ако некој ти се допаѓал, па си се плашел да кажеш тогаш тоа е илузија, платонска љубов, не можеш да кажеш дека е љубов кога ни си се бакнал, ни си се гушнал со таа личност, ниту пак си имал врска која што е стабилна ако само се знаат целосно двајцата партнери. Љубовта иде подоцна во врската, на почетокот е допаѓање и затресканост.
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,374
1,871
1,123
Јас сега на пример имам неостварена љубов. Страв ми е на типот да му кажам дека го свиѓам пошто знам дека ќе го загубам и повеќе нема да ми пишува на фејс, ниту па да ме рецка во чаршија.
Чаре?
 
  • Like
Реакции: turop