Необични јадења

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Дал исте пробале некое јадење за кое на прв поглед ви изгледало гнасно и невкусно... туказборувам за полжави, школки, змии глувци или пак кучиња... јас имам пробано полжави , школки желка... желката има вкус на пилешко. ако еден дне начекам некој кинески ресторан кај шо можам би пробали глушец.. дали вие би пробале некое такво јадење како шо прат кинезите пошо ти е јадат и кучиња и глувци?
 

Glorry

Истакнат Член
14 февруари 2012
262
369
63
жабји батак,не верував дека некогаш ќе пробам,ама ете ме убедија и навистина е вкусно,има некој специфичен вкус :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Nikola

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Змија на стапче... :rofl:rofl:rofl

snakes1_2.jpg
Snakes2.jpg
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Јас имам пробано школки и ајкула. Школките имаат специфичен вкус, додека ајкулата има вкус на пилешки стек ама многу повкусно.
Ако има понуда на ајкула во некој ресторан обавезно да пробате. :gladen

Е заборавив и лигњите се многи убави, ги има по маркетите, прсти да изедеш.
Исто имам јадено раколца, не знам дали ги има кај нас, јас ги јадев во Бугарија ама слика неможам да најдам. Како нокт се големи и се многу вкусни. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum, Saladin and Glorry

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
жабји батак имма пробано ама само малку.... слушнав дека со пиво ептен убо одел.... а за ајкула некако ептен екстремно ми звучи... би пробал ако најдам некаде...

имам пробано и змија.. со едни другари на такоми за мајо бевме и отепај една змија ија испечија ама не ме бендиса пошо беше некако препечена.... би пробал ваква ама во некој кинески ресторан.. кај шо ја прат мајстори...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Glorry and Selma

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Жабји батаци - нешто слично на пилешко.
Ликер од некаков си внатре мариниран гуштер - јако беше ама потсеќаше на нашата ракија. Само се осеќаше некоја морска жичка.
Школки (остриги) живи директно извадени од море со лимун и магдонос. - интересно, специфичен вкус на метал. Исто така рижото од мушли, нешо као наша турлитава само тука морскиот вкус преовладува.
Суши - начин на припремање на риба, најчесто сирова. Кората е од алги, филот е од ориз (мислам дека најчесто е parboiled) и парчиња риба. Се јаде со стапчиња најчесто и се макнува во соја сос. Рибата што беше кај мене беше лосос. Има и некогаш икра, зависи што како.
Икра/кавијар - зависно од која риба. КАвијар е полуксузно нешто и е само од Јесетра. Икрата ја имам пробано во русија коа бев, кај нив е многу чест оброк. Специфичен вкус, со голема хранлива вредност и не е за сечиј стомак.
Некое корејско јадење со риба, знам многу луто беше, не зборам за оноа кинеското - слатко-луто-кисело, ова беше апла... Башка и месото беше чудно, текстура повеќе потсетуваше на пипци од октопод.
Лигни/рижото од сипа/пипци од октопод -специфичен морски вкус, гумени под заби, но и не се тешки на стомак.
Ајкула не ја сместувам тука слична е како туната. Но за оние кои се комплексни во јадење на морска храна, нема да згрешат - како што рече Sarah погоре, потсетува на пилешко
 

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
не би пробала ништо од ова :eek

иначе, порано ми подметнаа едно месо...личеше на риба и ми рекоа пробај многу е убава рибава...и каснав 2 парчиња стварно беше вкусно ама после од ко ми кажаа од што е месото уствари ми падна жал...месото беше од делфин :eekops:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ace_rot

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Би пробала змии,глушец зашто да не..
А имам пробано школки,ајкула,желка...
Не е воопшто лошо...
Само не би пробала куче дефинитивно
Иако зајак ми е на секојдневно мени ако тоа некој го смета за екстремно...хахаха :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ace_rot