1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

На прво место ми е кариерата, после сѐ друго

Дискусија во форумот 'Кариера' започната од FallenAngel, 10 јуни 2014.

 1. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Сте биле ли сведок или можеби вие сами во ситуација кога вашата професија од соништата конечно ви е на дланка и можете да напредувате во вашата кариера, да се покажете пред колегите дека вие можете повеќе од нив, доприденосувате за свежи идеи, ја носите фирмата напред... А додека вие летате во тој сон на вашата кариера целиот ваш приватен живот е загрозен? Пријателите се лутат бидејки не сте се виделе од минатиот божиќ, партнерот секогаш спие кога вие ќе се вратите од работа, најчесто насабајле на масата за доручек и двајцата молчите... И така лека полека кариерата ви е на прво место а кога имате момент за вас вие сте осамени, сите се откажале од вас бидејки вие и така и така немате време за нив...

  Вашето мислење?
   
 2. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  1,012
  Мое мислење е дека америчкиве глупости премногу делуваат на некои поединци.
   
  На malo и Onkel им се допаѓа ова.
 3. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Па да. Се сложувам со тебе. Премногу холивудски филмови го претставуваат баш тој вид на живот.
  Апсолутно сметам дека секој кој се одлучил на таква кариера колегите треба да му се пријатели а партнерот некој од неговата бранжа. Или воопшто да не си идат дома. Нека спијат таму... Јадници...
   
 4. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Па не мора нешто којзнае каква кариера...денес и шивачка и продавачка и келнер, вработените кај новите `инвеститори`....немаат да посветат доволно време на себе си или на оние кои им значат нешто.
   
  На Prashina, Mameha, Electra и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Абе, Холивуд, таму обично келнерката се мажи за билионер и после кариера ѝ е да му биде украс...евентуално овие вистинскиве случаи на келнер(к)и и билионери, каде другата половина станува старлет(а), лансира модна линија, чкљ парфеми и тресе глупости на интернет.

  Има кариера и кариера т.е. кариерче. Едно е да бркаш врски, семинари, службени патувања, проекти до доцна и сето тоа да е за напредок во бизнисот, покачена плата/позиција и повишен углед, а сосема друго е кога ти е битно максимално да се посветиш на тоа што го работиш поради парче леб и навреме платени сметки. И во двата случаи на прво место ти е таа т.н. кариера, но мотивите се сосема различни, а осаменоста и лутењата секако идат.
   
  На malo и FallenAngel им се допаѓа ова.
 6. AnnaBanana

  AnnaBanana Нов член

  Зачленет на:
  28 јануари 2015
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  2
  За жал неможеш да имаш се во исто време животот бара жртва , едноставно самата ситуација налага така..јас имам совршена работа што ја посакував долго време. работам во филмска индустрија , наскоро треба да се откажам од мојот сон , да се преселам во друга држава за да бидам со мојот партнер, којзнае што ме чека, али ќе исчепкам пак некоја работа поврзана со уметност, ама не се надевам да е во никој случај тоа што го работам сега.
   
 7. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,736
  Допаѓања:
  767
  секој со својата срека, ЉУБОВТА ПРЕД СЕ ! (ако е вистинска)
   
 8. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  123
  Не е точно и не треба така да е,кариерата да е најважна
   

Сподели: