На одмор во Бугарија

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Имате ли одено на одмор во Бугарија?

Доколку имате кажете ги вашите искуства, како сте си поминале, или дали би оделе во Бугарија на одмор летово?
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Имам идено 5-6 пати со родителите во Несебар и Созопол, а лани бев со 3 другарки, во Несебар бевме сместени,таму идевме и на плажа (за до душа споена им е со плажата од Сончев брег) а искачавме на Сончев брег и многу јако и ефтино си поминавме :) Би оделе пак,секако :skip
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Не сум бил, ама многу би сакал највеќе градовите покрај морето и централна Бугарија (Пловдив).
Иначе Пловдив би бил неизбежна дестинација! Еве слики уживајте!

image_2515.jpeg
800px-Cyril_and_Methodius_Church_Plovdiv.jpg


star1.jpg
CityHallPlovdivNicolaGruev.JPG
Plovdiv-view-gruev.JPG
St._Bogoroditza_plovdiv.jpg
Plovdiv4.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
Бевме минатава година цело друштво за прв пат, во местото Несебар, мирно малечко место се ти е блиску и бутици, ресторани , плажа...се на едно место ... за ефтино да не ти зборам посебно смештајот нас ни испадна рачунато у евра, 5 евра од ден...колку шо се сеќаам у Охрид е поскапо...Иначе ноќниот живот е феноменален во местото Сончев Брег...до тоа место идевме со автобус кој доаѓа на станица на секои 15мин и кошта 1-2 лева а кафичи какви ти душа сака, казина, луна паркови и што ли уште не...мерак на душата...
Назад до дома се вракавме боси по плажа(inlove) , зашто превозот со автобус за враќање е до 12h.
И ова лето дефинитивно одиме таму пак!(happy)(happy)(happy)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Jericho and Mila Kunis

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Бевме минатава година цело друштво за прв пат, во местото Несебар, мирно малечко место се ти е блиску и бутици, ресторани , плажа...се на едно место ... за ефтино да не ти зборам посебно смештајот нас ни испадна рачунато у евра, 5 евра од ден...колку шо се сеќаам у Охрид е поскапо...Иначе ноќниот живот е феноменален во местото Сончев Брег...до тоа место идевме со автобус кој доаѓа на станица на секои 15мин и кошта 1-2 лева а кафичи какви ти душа сака, казина, луна паркови и што ли уште не...мерак на душата...
Назад до дома се вракавме боси по плажа(inlove) , зашто превозот со автобус за враќање е до 12h.
И ова лето дефинитивно одиме таму пак!(happy)(happy)(happy)

Па имаш во 6 сабајле првиот автобус. Јас со него се враќав. Сите спиевме во автобус ко заклани. :D Добро е што и возачот не заспа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: N|ghtmare_f

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Имам идено 5-6 пати со родителите во Несебар и Созопол, а лани бев со 3 другарки, во Несебар бевме сместени,таму идевме и на плажа (за до душа споена им е со плажата од Сончев брег) а искачавме на Сончев брег и многу јако и ефтино си поминавме :) Би оделе пак,секако :skip

Ах, какви само спомени имам од Созопол. Пред 5-6 години бевме на одор со друштво 10 дена, вториот ден фати бура, ветер да те однесе, бранови по 2 метра, тие сендвичарите и кафулињата што беа покрај плажата беа полни со вода, песокот на плажата не се гледаше, чадорите однесени, абе како на филм :) Луѓето кои живееа таму кажуваа дека ова во последните 100 години не е било, и на вестите имаше за таа вонредна состојба, така да не се враќам веќе таму :D
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Ах, какви само спомени имам од Созопол. Пред 5-6 години бевме на одор со друштво 10 дена, вториот ден фати бура, ветер да те однесе, бранови по 2 метра, тие сендвичарите и кафулињата што беа покрај плажата беа полни со вода, песокот на плажата не се гледаше, чадорите однесени, абе како на филм :) Луѓето кои живееа таму кажуваа дека ова во последните 100 години не е било, и на вестите имаше за таа вонредна состојба, така да не се враќам веќе таму :D

Можеш и слики да поставиш ако не те мрзи, да видиме какво е ние што не сме биле во Созопол. Ако ти стојат уште сликите. :D Зошто гледам пред 5-6 години си бил. Ако има некој понови што бил таму нека прикачи.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,796
1,153
29
Битола
Варна е најголемиот црноморски град во Бугарија и трет по големина во земјата. Се наоѓа во северноисточна Бугарија. Варна е град-пристаниште со 330.486 жители. Поради развиениот морски туризам, големиот број на хотели, како и дворецот Евксиноград, којшто е седиште на владата и претседателот на Бугарија за време на летните месеци, Варна се смета за „приморскиот главен град на Бугарија“. Варна се распростира на околу 105 квадратни километри и е административен центар на Варненската област иопштината Варна.Варна е центар на повеќе културни проекти, меѓу кои се и фестивалот „Варнско лето“ и филмскиот фестивал „Љубовта е лудост“. Во Варна се наоѓа и археолошки музеј во кој се изложени најстарите откриени златни предмети во светот. Тоj е и балнеолошки курорт и туристичко-рекреативен центар.
varna-bulgaria-info.jpg
varna2.jpg
VARna.jpg
varnaskylne.jpg
varna.jpg
varna.jpg
varna-hotel-splendid01.jpg
Mladost_Varna14.jpg
Varna-Beach.jpg
varna_cathedral_night.jpg
250px-Night_shot_of_Varna.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum, Gemini and Scars