На кого треба да отстапиме место во автобус? | Црнобело Форум

На кого треба да отстапиме место во автобус?

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,275
9,118
1,683
По дифолт во автобусот треба да има толку патници колку што има места. Крај.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Тоа е веќе друг дифолт и точка :rolleyes::giggle

Абе стани на кого сакаш и точка.
Не туку станав на овој,сакав да станам на оној,ама ова,ама она.....
Се знае многу убаво што треба и како треба,ама нели за секоја работа си бараме оправдување и пред самите себе си и пред другите.
Уствари тоа кон постарите,болните и изнемоштените лица....не е дека треба да станиме,туку ако сакаме ние самите.
Јазк нека ни е ако бараме оправдување за да ги извадиме виновни зошто не сме им станале.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Откако го воведоа ова бесплатново за јадните пензионери кои и покрај пензија се гагаат, а јас без примања плаќам, станувам само на трудници или жена со дете.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Би му/и отстапил на постара личност, но не ако се дрски. Затоа што често начекувам дрски старци, на крај краева исто ја имаме платено картата така да, трчај и зафати си место.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,673
1,683
Han Wavel
На никого не станувам, ни имам намера да се променам. Стари, жени со деца, можат да си стојат, посебно вампириве. Можам да станам само ако треба да се симнувам, иначе како сам да сум во автобус.
 

Loner

Активен Член
13 март 2016
340
86
28
Skopje
Преполн автобус, а вие седите. Се качуваат се повеќе патници за кои веќе нема место да седнат.
Дали и на кого сметате треба да го отстапите ваше место?
На постарите ма и на секој што е изморен ако си добродушен
 

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
На трудниците, пошто може на некоја да и пукне водењакот па наместо на станица да летне аутобусот накај клиника акушерска.:rofl