Најубавите острови на светот | Црнобело Форум

Најубавите острови на светот

bojan

Староседелец
7 март 2012
44
71
1,018
27
Bitola
Островот Бора Бора е целосно зависен од неговиот туризам. Во текот на последните неколку години изградени се поголем број на престои врз малите острови околу лагуната. Пред три години хотелот Бора Бора ги изгради првите бунгалови над мираната вода во заливот. До ден денес тие се најпрепознатливата слика за Бора Бора. Квалитетот и цените на овие бунгaлови се движат од релативно ефтини и пристојни престои, па се до најлусузни и најскапи. Поголемиот дел од туристите кои доаѓаат тука се фокусирани на гнурење. Но исто така и на самиот остров може да посетите историски места како што се ѓулињата од втора светска војна. Иако францускиот и тахитианскиот јазик го зборуваат најголемиот дел од популацијата, кога доаѓа до интеракција со туристите тие знаат да прозборат и по малку англиски. Јавниот превоз на островот не постои. Ако сакате да стигнете до некаде ви препорачуваме рент-а-кар или велосипед. Нуркањето и опрема за нуркање во и околу оваа лагуната на Бора Бора се многу популарни атракции. Многу видови на ајкули и ‘рскавичните риби наречени rays (види слика) се населуваат во оваа близина. Постојат неколку нуркачки оператори на островот кои нудат да ги видите одблизу ray рибите, а исто така и да ги храните ајкулите под вода во нуркачки костум. Некои луѓе мислат дека Бора Бора е најубавиот остров на светот.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,794
1,153
26
Битола
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini and bojan

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,347
113
Софија
Ставајте и од други најубави острови, немора да биде само за Бора Бора. Има еден куп како Бора Бора. :p
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bojan

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,271
9,113
1,683
не сум бил на Бора на квадрат...се надевам дека ќе го посетам во некој друг живот....ма да....се плашам од висина :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bojan

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,347
113
Софија
Еден од најубавите острови во Европа. А и заштитен симбол е Кристијано Роналдо. :D

235px-Madeira_Beach_(163610932).jpg1291_Madeira_Island_Holiday.jpgmadeira.jpgportugal_madeira_kort.gif