1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Најдобри ресторани и сендвичари во Македонија

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Altaïr, 26 септември 2014.

 1. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Инспириран од темава http://forum.crnobelo.com/threads/Хамбургер-од-Седмица-или-10-ка-од-Дестан.5478/
  а и да не се лутат тие што не се од Скопје еве тема за сите.

  Значи ресторани и сендвичари кои ви оставиле најдобар впечаток.
  Може да пишете и во кој ресторан има добра атмосфера и какво е јадењето па и цените и зашто вреди да се посети, во која сендвичара имаат најдобри услови за јадење итн.. си знаете вие да не објаснувам. :)

  Нормално и оние негативните коментари може да бидат тука, како на пример која сендвичара или ресторан не би ги препорачале и зашто. :)
   
 2. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,539
  Во мали места како Кавадарци па и немаш многу избор за сендвичари и ресторани зашто се бројат на прсти.
  Од сендвичари ќе ги спомнам Мерлин и Бонеро зашто друга сендвичара не ми текнува дека постои а и најчесто јадам таму. За цените нема да зборам зашто за разлика во другите градови каде хамбургер е 100-120 овдека е 80 рецимо.
  Од ресторани ќе ги спомнам Бриони. Екслузив и Стар Балкан. Има уште неколку но овие ми текнаа од прва. Исто Вила Бела е фино местенце но надвор од Кав. околу 4 км. Цените се горе долу исто во сите ресторанчиња, пример пиците се движат од 250-300 ден од прилика, исто и похована даска за двајца. Ако збориме за префинет амбиент тогаш ќе го издвојам Стар Балкан, а доколку збориме за фино местенце со добро музиче (за викенди) тогаш тука е Паб Блу. Можда не спаѓа во ресторан, но топено сиренце од 150ден. и пивце и те како може да те привлече.
  Вината се движат од 200 ден. флаша па нагоре и мислам дека цените кај нас се ок, лошото е што ваквите места се малку.
   
  На Altaïr му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,994
  Допаѓања:
  9,623
  Ко што кажав во една друга тема - Љуц за џигер и ребра се ненадмашени за сега. Другата скара им е една од посолидните, ана за ова тепаат убедливо.
  Ореов лад (иако тро посолени со цените). Бев пред некој месец таму, од ентериер до послуга и квалитетна скара.
  Делфина (с. Сиричино тетовско) најдобрите салати и мезиња.
  Пицерии: Портофино за достава, Коста Рика за идење. Не сум бил во Доминос, ама според цените и не планирам.
  Фаст фудот не го љубам многу после 7ца срањата, али ете еднаш у 2 месеци зимам од Вили. Ама сигурен сум има и бољи.
  Бравос (после Универзална). Евтини а квалитетни (и квантитетни) мезиња/салати.
   
 4. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Кај Злате е најбољи
   
 5. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Убаво веце имаат, а храната не ми е нешто. :)
   
 6. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  448
  Еве јас не сум од скопје,но сум бил во повеќе сендвичари (или ресторани) и мене во 7ца хамбургерот ми беше незаменлив,исто така и чикинбургерот и беше закон,а за кај злате мислев дека само провинцијалците идат таму,и таму ми се допадна храната,има добра услуга и тазе печење.Во струшко калишта во ресторанот покрај патот не ми текнува името на ресторанот,(сори)рибата ми беше феноменално зготвена исто така и фук так Дојран има богат асортиман на скара и риба од секој вид што ги има во езерото.Ми се случи лошо искуствио во хотел дончо да не послужат со бајата или да кажам смрдена белвица и ние само ги вративме и заменивме со друго и не го пријавивме случајот на газдата,кој знае што ќе се случеше,што сеуште хотелот го сматрам за еден од најдобрите хотели во охрид,али јебига,тогаш така се случи.:)
   
 7. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Кога веќе сме во Охрид,јадењето кај Тино ми е најубаво и услуга за пофалба.(Малце цените се соленки.)Билјанини извори,храната убава,услугата крш.Сендвичара Пантер- ужас,парче пластика и влакна во сендвич.Незнам како не ја затвориле уште.

  Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
   
 8. Auditore

  Auditore Староседелец

  Зачленет на:
  4 мај 2012
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  272
  Ако сте некогаш во Штип сендвичи обавезно да пробате во Бамби кај плоштадот и нивниот специјалитет, сендвич со оситнето пилешко месо со топен кашкавал.
   
 9. Blueberry

  Blueberry Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  158
  Во Скопје, најдобри ресторани според мене (не јадам во сендвичари од причина што најчесто завршувам со тровање во Државна)
  1. Венето (вкусно, совршено сервирано, соленки цени ама за третманот кој го добивате - супер)
  2. Кај Џино - Вкусна пица и салати
  3. Амигос - за оние што сакаат мексиканска зачинета и лута храна
  4. Бела Виста - Убави салати и интересни специјалитети
  5. Торос - за похован кромид и пилешки прсти
   
  На Altaïr му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,994
  Допаѓања:
  9,623
  А, да... Го заборавив Џино за најдобриот сладолед, особено оној од мандарина.
   
  На Altaïr му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: