Најдобри гуми за автомобил

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Каков модел на гуми користите, дали преферирате одредена марка на гуми или ставате секој пат различно?

Кои се најдобрите летни и зимски гуми за кола според вас?

Со кои гуми имате добри/лоши искуства?

Кои се мааните а кои предности меѓу типовите, марките на гумите?

getImageThumbnail.jpg
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Мишелин гуми хахах
Одам во Тубелес и какви ќе дадат такви ставам. Сеа за сеа 15ки за Џип Чироки имам :Р
%24(KGrHqRHJFcE%2Be!lCRcEBP7)DhLhlg~~60_57.JPG
 

Maks

Староседелец
Моментално возам со "Montana" ги земав од Германија од еден отпад :D беа фрлени со 95% шари се сомневав дека се искривени но не се, проблемот изгледа бил во тоа што претерано шкрипат на топол асфалт материјалот им е повеќе на пластика не се квалитетни али за без пари таа длабочина на шара добри се :rofl Пред тоа имав "Kumho" Презадоволен бев од тие инаку "Good year" "Dunlop" "Hancook" и "Firestone" не ги заменува ниедна друга гума
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
првите гуми кој ги имав беа тигар нив ги имав едно 10 години последниве 4 години имама САва одлични гуми само летните им се потенки од зимските и знаат по некое време да им се јави џумка инаку ако наѓшиве аптишта беа ок подобра ГУМА ЗА ТИЕ ПАри НЕМА
 

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
30
домче
Ставив 4 нови... 2 предни Sprotiva 175/70 R14 иако каталошки одат 155SR14. Се препороди колата... иако се 2см пошироки, воланот е многу помек, никогаш немам осетено несигурност во згазувањето или во вртење.
SNOW_WIN.jpg


Назад се Тигарки иста димензија. Презадоволен сум и од нив. Колата ми е заден погон и ни на дожд ни на снег ме немаат изневерено. Ама дрифтови заборави!
img_tigar_winter1_36.JPG
 

Перомикик

Нов член
19 август 2015
22
5
3
49
Мишелин енерџи 175/65/R 14 ги возев 8 год. зимски Мишелин АЛПИН 3 супер се а сега имам континентал конти5 и сум презадоволен во однос цена/квалитет.
За САВА гумите R14 зимските се најдобри 4год.по ред според некое германско списание не се сеќавам кое, но летна не би ставил НИКАД ужасни се, за еден месец се деформираат.