Накит (handmade)

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
За разлика од фабрички направениот,
накитот изработен од нечија рака е многу поуникатен и единствен.Во секое едно парче се вложени труд,емоции,креативност.
Јас лично преферирам само рачно изработен накит,кој го наоѓам на пазари за накит,продавнички сокриени во старите делови на градовите кои ги посетувам и тезгите по плоштадите.
Постирајте слики од ваш накит во овој стил,ваши идеи,парчиња кои ви се допаѓаат како и продавници каде може да се купи.

филигран

1511142_211921132328047_51119625_n.jpg

1468727_198364293683731_885916589_n.jpg
1451463_199644196889074_451359001_n.jpg
1525037_212489255604568_1025519158_n.jpg
 

The_countess

Истакнат Член
10 јуни 2012
441
547
193
25
Многу ми се интересни боемските и додатоците од печена глина/пластелин. Има некои девојки во Скопје кои ги изработуваат само што нема посебна продавница (колку што знам). 
  • Like
Реакции: AnGelgirl24

Malinna

Староседелец
20 јануари 2014
48
41
1,018
23
И јас изработувам накит!Неможам да објавам слики од приватни причини.
Многу е по траен рачниот накит.!ако се научи добро,се изработува полесно од цртање пеперутка:giggle
Имам изработено, белегзии,обетки,прстени па и ланчиња.Ако сака некој да му објаснам како се прави тоа нека каже
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
8572_646753315385689_739444351_n.jpg
1524664_646753292052358_1674967026_n.jpg

Изработени се од бакар,а ги најдов во Охрид во старата чаршија(саат време не можев да се одлучам што да изберам,типот има многу убави изработки на секаков вид на накит)
1186348_583751511685870_821552889_n.jpg
менѓушиве случајно ги најдов на еден пазар за рачно изработен накит,правени се од една португалка,
старо сребро и каменот го викаат месечев камен.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
Lena и јас имам слична алка ко твојата.Стара е многу од тетка ми е во наследство :biggrin
Која коинцинденција :sreken
Многу убаво е изработена.
Некоја стилска мешавина од етно и модерно.
 
  • Like
Реакции: AnGelgirl24 and JaMi

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
Парчињава накит се од мојата лична колекција на рачни изработки. Всушност, првите нешта што ги изработив пред година време. Од поновите немам слики сеуште, ама наскоро ќе ставам.

 
  • Like
Реакции: JaMi and AnGelgirl24