Музички плагијати | Црнобело Форум

Музички плагијати

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,932
743
Гледајќи на FaceBook коментари околу оргиналноста на Српската песна на Евровизија ја отварам оваа тема за музички плагијати која понатаму ќе стане тема за дискусија околу музичките плагијати не само во нашава земја туку и за другите земји.

Продолжуваме со плагијатот од соседството:

Откако Жељко Јоксимовиќ ја претстави песната со која ќе се натпреварува на Евровизија, постои само една тема на српските портали, а тоа е дали песната е плагијат или не. Некои го подржуваат Жељко, додека други инсистираат на тоа дека песната е украдена.
На YouTube каналот откривме интересен видео клип, кој очигледно го направил фан на споменатиот пејач, кој ова година ќе се претстави со песна на Евровизија. Видеото објаснува за сличноста помеѓу Nije ljubav stvar и Paradise, од бендот Coldplay во само две секунди. Приказната потоа не води понатаму и покажува дека уметноста на бендот Coldplay има корени во некоја друга музика.
Кој е оригинален во денешната поп музика, а кој не…проценете сами…

*Горенаведениот текст е превземен од македонски интернет портал
!
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,016
9,644
1,683
Normandy
Ги слушам и едните и типов и ќе кажам дека нема крадење во песна. И они имаат позајмено повеќе делчиња од други, и тие другите од трети... ПЕсната стопан нема. Сеа се воведуваат registered срања само за да некој правно заработува. Да не зборам колку од класичната музика се позајмуваат парчиња каде некои композитори арчеле време и време таа креација која ја црпеле од другде, ја пренесат на лист хартија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
значи напнавте со ова.... песната е закон
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,270
9,112
1,683
наречете го Дино Мерлин плагијатор....можеби и е...не сум јас судија да пресудам, ама ФАКТ е дека човекот со неговите песни допре до сите души на Балканот.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,347
113
Софија
Абе и Ријана прави плагијати, имаше една песна со Ти Ај плагијат од една романска. Иако се плагијат на мене ми се допаѓаат песните од Дино Мерлин. ДНК и Врчак и тие исто плагијат. Победничката песна на МакФест исто така плагијат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Scars31

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,053
1,183
А што мислите за овие две, нели се слични? Според мене исти се.

 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
има некој од вас музичко изкуство? :eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048