Мрсна коса | Црнобело Форум

Мрсна коса

loveme

Нов член
16 мај 2013
22
3
3
24
mak
Зависи од кој производител е шампонот, и тука ги има различни... откако ќе престане да и се мрси косата, тогаш нека престане да го користи тој шампон и нека си купува од тие поубавите :)
а кај се купуваат тие?
 

dovefox

Истакнат Член
21 октомври 2018
38
23
108
За мрсна коса доста добро ми се покажа шампонот Wash&Go за мрсна коса со билки.
 

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
29
Скопје
За мрсна коса најбоље е бањање, според мене. :D И јас имам мрсна коса, и јебига, секој ден бањање, туширање, секој втори ден пеглање, не ми е лесно. Ама тоа е. Така да, шом ти се мрси косата, ако не секој ден, ама секој втори обавезно. Хигиенски е подобро така. Е сега немоеш од коса да очекуваш да ја носиш од понеделник до недела така. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ballet is my life

dovefox

Истакнат Член
21 октомври 2018
38
23
108
За мрсна коса најбоље е бањање, според мене. :D И јас имам мрсна коса, и јебига, секој ден бањање, туширање, секој втори ден пеглање, не ми е лесно. Ама тоа е. Така да, шом ти се мрси косата, ако не секој ден, ама секој втори обавезно. Хигиенски е подобро така. Е сега немоеш од коса да очекуваш да ја носиш од понеделник до недела така. :)
Секојдневното миење и честото миење ја уништува косата.Косата станува помрсна и посклона кон опаѓање.За да се намали мрсењето косата треба да се мие само 2 пати неделно и да не се употребуваат спрејови и лакови за стилизирање.Помеѓу редовните миење може да се употребува мала доза на сув шампон.