Моќта на насмевнувањето

Antares

Староседелец
11 мај 2012
468
413
663
31
Pax Terra
Дали сте забележале доколку некому му се насмевнете и срдечно му се обратите колку му се менува изразот на човекот на кој сте му се насмевнале ?
Можеби на сите ни треба внимание, или пак можеби насмевнувањето има чудесна моќ ?
Насмевнувањето или пак смеењето може да се користи и како добро "оружје" во разговорите но само да не се претерува.
Имам едно нешто слушнато.
Насмевнувањето е крива линија која може многу работи да исправи...
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
30
Струмица
Дали сте забележале доколку некому му се насмевнете и срдечно му се обратите колку му се менува изразот на човекот на кој сте му се насмевнале ?
Можеби на сите ни треба внимание, или пак можеби насмевнувањето има чудесна моќ ?
Насмевнувањето или пак смеењето може да се користи и како добро "оружје" во разговорите но само да не се претерува.
Имам едно нешто слушнато.
Насмевнувањето е крива линија која може многу работи да исправи...

Потполно се согласувам со оваа реченица, и верувам во тоа дека е така... во секоја прилика гледам да сум насмевната, поубаво стои и луѓето офоруваат за тебе позитивно мислење, барем кај мене е така, поубаво ми е која некој со кој разговарам е насмевнат, отколку да е намуртен, таа личност кај мене добива впечаток дека е дволична :nerd

п.с не забегувајте од темата ве молам :D
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
tumblr_m46v4yNj4X1qexvnmo1_500_large.gif
tumblr_ljiosf0YxD1qahs88o1_500_large.gif
tumblr_m3vknrYUiF1qctk8qo1_500_large.gif
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca and Bibi@

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
нај убавото нешто што можете да го подарете некому е насмевката
smile.jpg

HappySmilingPeople1.jpg


ова форумџиите..насмеани и весели
group-photo22.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca and Scars31

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Се смеам кога чувствувам дека треба да го правам тоа.
Од куртоазија, њет.
Да бидеш културен и љубезен, не значи да се смееш ко напушен морон со цел да шеташ некоја демек мила фаца...Јеа рајт!

Барем знам дека кога ќе се насмеам, искрено го правам тоа :)
 

Дејмон

Староседелец
16 февруари 2012
456
650
1,093
Unknown
Многу често се смеам и мислам дека тоа делува на луѓето околу мене. А и на мене ми е поубаво кога некој ќе ми се насмее нели.

Само, ко што знам темава не е за слики со насмеани лица.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Многу често се смеам и мислам дека тоа делува на луѓето околу мене. А и на мене ми е поубаво кога некој ќе ми се насмее нели.

Само, ко што знам темава не е за слики со насмеани лица.

ами што друго да се каже за темата..освен дека е убаво човек да се смее..(think)
Еве и јас можам да кажам дека се смеам многу, кога сум во друштво знам да ги заразам сите со смеење, а често ми се счучува кога одам по улица сама да ме фати смеа...Е тогаш нај страшно е, ми се смее на цел глас а сама, луѓето ќе помислат ретардина дека сум.. Ама гајле ми е.....и да кажам дека многу ми значи насмевката, со луѓе кои не се смеат и се тмурни не се дружам...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
1-10-fakti-za-smeenjeto-www.kafepauza.mk_.jpg

Велат дека смеењето е заразно. И навистина, сигурно ви се случило да се разминете со некого на улица, кој има широка насмевка на лицето, поради што и вие махинално веднаш местите на своето. Или пак, кога некој „се гази од смеење“, дури и ако не знаете зошто, сепак неконтролирано и вие се вклучувате во тој групен акт на среќа и задоволство. Еве неколку факти за смеењето, кои можеби не ви се познати:
1. Глумете дека се смеете за да се смеете повеќе – Психолошки е докажано дека доколку се форсирате да се смеете дури и кога не ви е до смеење, кога тогаш ќе си го подобрите расположението, а воедно и расположението на оние околу вас.
2. Смеењето го подобрува здравјето – Кога се смеете, сте порелаксирани што значи дека се чувствувате помалку стресно, а пак, познато е дека стресот е штетен по здравјето. Останувањето во релаксирана состојба, го подобрува имунолошкиот систем.
3. Помалку мускули се потребни за смеење одошто за муртење – Зошто тогаш би се муртеле, кога смеењето е многу полесна опција?
4. Смеењето е начин на комуникација кое ги руши јазичните бариери – Сите луѓе во светот, независно од културата и од јазикот што го зборуваат, го разбираат смеењето на ист начин.
5. Смеењето може да ви овозможи полесно вработување – Докажано е дека луѓето кои се смеат, се доживуваат како подружељубиви и поатрактивни. Овие луѓе имаат поголеми шанси да ја добијат работата за која се пријавиле, во однос на оние кои не се смеат често. Па и логично, никој не сака да работи со намуртени луѓе.
6. Девојчињата се смеат повеќе од момчињата – Ова продолжува и во подоцнежните години од животот. Жените почесто остваруваат контакт со очите. Но, во слични работни средини, ситуацијата е балансирана, па мажите се смеат отприлика онолку пати колку што се смеат и жените.
7. Можете да се смеете на 19 различни начини – Секоја насмевка има различно значење. Има потсмев, смешкање со подбив, смешкање од социјална природа, кое се практикува кога се разминувате со некој на улица и смеење од уво до уво, кое ги опфаќа и очите и ги ангажира речиси сите мускули на лицето.
8. Бебињата можат да разликуваат смеење и муртење – Бебињата преферираат луѓе што се смеат.
9. Бебињата имаат специјални насмевки за саканите – Бебињата практикуваат различни насмевки во различни ситуации, а најдобрите ги чуваат за оние кои најмногу ги сакаат.
10. Смеењето е заразноДоколку им се смеете на луѓето, тие ќе имаат тенденција да ви ја возвратат насмевката.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and melpomena