Минималната плата достигна 18.000 денари

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Пријатна вест за работниците - минималниот износ на платата ќе изнесува 18.000 од март.
Но, бидејќи живееме во земја каде сè е толку за неверување, веднаш се наметнуваат прашањата колку уште ќе се зголемат давачките за основно преживување и дали ова покачување е доволно да ги покрие? Дали сепак едно семејство може да преживее со овие пари?
Инфлацијата е зезната ствар и може ова да испадне меч со две острици.
Не дека не е за поздравување секое зголемување, но првин треба да се установи какво ќе е влијанието врз целокупната економија.
Далеку сум од економист за да вадам заклучоци од ракав, па затоа ја отварам и темава. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Овој период има манијакално поскапување насекаде, последици од "мерките" и општото лудило со пандемијата, цехот ќе го платат тие што секогаш го плаќаат, штета што покрај нив и добри луѓе страдаат.
Мораа да зголемат пошто со поскапувањата за некое време ќе се створи револт пошто стандардот е ептен мизерен, вака нешто да подзакрпат као ама и тоа нема да трае многу.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не ми се верува дека народ овде е против покачување.
Едниве се као „И сега ја ли треба да земам плата ко обичен чистач што зема?“, а господа „газди“ кукаат како ќе требало сега повеќе да плаќаат.
Имаше на Твитер една, имала фирма со 50 вработени, значи ќе требала уште 100.000 денари да искешира.
Мислам, затвори си ја и фирмата и устата (тастатурата) ако не можеш да си дозволиш на 50 (еј, 50!) души да им покачиш да стигнат до минималец. Експлоатација на нивоУ.
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Neka se pokacat platite, grevota bea lugjeto so minimalna plata.No mislam e populistichka merka na politicarite.Ke ima druga krajnost, ke ima otpustanja na rabotnici vo privatniot sektor, ke ima zgolemuvanje na rabotnoto vreme I obvrskite, ke bide vremena merka do izbori, itn.
No mislam deka soodvetno treba da se pokacat platite I na site zatoa sto cenite se skoknati, se e poskapeno. Treba da se ukinat drzavnite mesta kade lugjeto sedat doma Ili se vo stranstvo a zemaat plata. Za zal gi ima mnogu.Treba da ima socijalni paketi za pomosh na tie sto ne rabotat.
Treba da se ogranicat I platite na sudii I parlamentarci I zemanje honorari od komisii, odbori I drugi raboti kade se odi do shestocifreni brojki...
Treba da se donese zakon kade pola od profit na gazdata mora da odi na plata na vrabotenite.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Neka se pokacat platite, grevota bea lugjeto so minimalna plata.No mislam e populistichka merka na politicarite.Ke ima druga krajnost, ke ima otpustanja na rabotnici vo privatniot sektor, ke ima zgolemuvanje na rabotnoto vreme I obvrskite, ke bide vremena merka do izbori, itn.
No mislam deka soodvetno treba da se pokacat platite I na site zatoa sto cenite se skoknati, se e poskapeno. Treba da se ukinat drzavnite mesta kade lugjeto sedat doma Ili se vo stranstvo a zemaat plata. Za zal gi ima mnogu.Treba da ima socijalni paketi za pomosh na tie sto ne rabotat.
Treba da se ogranicat I platite na sudii I parlamentarci I zemanje honorari od komisii, odbori I drugi raboti kade se odi do shestocifreni brojki...
Treba da se donese zakon kade pola od profit na gazdata mora da odi na plata na vrabotenite.
Секако, да. Платите треба дефинитивно за сите да растат пошто вака ни ја бива да се преживее, ниту е фер. Се надевам полека нешто ќе се прави, ама ќе видиме. Прво да скокнеме, па ќе речеме оп. Еве на мајка ми инвалидската ќе се покачи за 2600 денари, што е за поздрав, ама на сметка на тоа колку ќе се покачат уште некои производи?
Обичен пример се едни благи ролс со лешник што ги земавме за 32 денари, сега се 48. Не е мала разликата.
А, луѓе веќе се жалат од мобинг и закани дека ќе мора да се намалува бројот на вработени.
Ристосибогоројца напомош.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Сите категории добиваат помош и покачувања само ние со ретки болештини сме оставени нигде никаде.
Премногу тажно, покрај социјалната изолација имаме и економска изолација. Зошто ова општество смета дека лицата со ретки болести и синдроми треба да умрат?

Страшна е ова, а трае со години и години.
 
  • Sad
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Сите категории добиваат помош и покачувања само ние со ретки болештини сме оставени нигде никаде.
Премногу тажно, покрај социјалната изолација имаме и економска изолација. Зошто ова општество смета дека лицата со ретки болести и синдроми треба да умрат?

Страшна е ова, а трае со години и години.
Ајде што вие сте тотално заборавени за помош, ама и општо сега ќе ни го начукаат на сите бетер, пардон мај Френч.
Еве од денес веќе автобуските карти Куманово-Скопје станале 150 денари. Пред тоа беа 120, пред 2 години 100, а до пред 6-7 се наоѓаше превоз со комбе и за 80, тоа е значи дупло покачување за нецела деценија. Што секако ај нормално е да го има, ама во споредба само со лани, производите и услугите се драстично зголемени.
Сега ја чекаме од дома сметката за струја, којзнае колку ќе биде.
Значи само слеп и со IQ 82 (oh wait...) може да се радува сепак на ова, ко оној што се вратл од Германија за да живее тука со 18к, па прес му правеа... Мајко Богородице, земи ја вересијава од раја.
Во реалноста, едвај 500 евра крпат за еден минимално пристоен живот за двајца.

И ете, наместо да ве соберат вас, други маргинализирани заедници, они собираат 200 микрофони на партиски лижач како фино било сега за живот тука.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ајде што вие сте тотално заборавени за помош, ама и општо сега ќе ни го начукаат на сите бетер, пардон мај Френч.
Еве од денес веќе автобуските карти Куманово-Скопје станале 150 денари. Пред тоа беа 120, пред 2 години 100, а до пред 6-7 се наоѓаше превоз со комбе и за 80, тоа е значи дупло покачување за нецела деценија. Што секако ај нормално е да го има, ама во споредба само со лани, производите и услугите се драстично зголемени.
Сега ја чекаме од дома сметката за струја, којзнае колку ќе биде.
Значи само слеп и со IQ 82 (oh wait...) може да се радува сепак на ова, ко оној што се вратл од Германија за да живее тука со 18к, па прес му правеа... Мајко Богородице, земи ја вересијава од раја.
Во реалноста, едвај 500 евра крпат за еден минимално пристоен живот за двајца.

И ете, наместо да ве соберат вас, други маргинализирани заедници, они собираат 200 микрофони на партиски лижач како фино било сега за живот тука.

Кој е тој што се вратил од Германија поради минималецот од 300 евра? Ова делува како во времето на пастирот кога емигранти се враќале на родната грутка ради странските инвестиции...

Инаку за ситуацијата со поскапувањата има многу да се каже ама подобро да молчи човек .........
Што ќе биде со лицата со ретки болести во непосредна иднина, ептен садистички однос има средината, како системот така и поединците а се работи за околу 25К лица со такви проблеми, веројатно и повеќе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Кој е тој што се вратил од Германија поради минималецот од 300 евра? Ова делува како во времето на пастирот кога емигранти се враќале на родната грутка ради странските инвестиции...

Инаку за ситуацијата со поскапувањата има многу да се каже ама подобро да молчи човек .........
Што ќе биде со лицата со ретки болести во непосредна иднина, ептен садистички однос има средината, како системот така и поединците а се работи за околу 25К лица со такви проблеми, веројатно и повеќе.
Ти праќав некои линкови пред некое време, зар ништо нема по групите да се бунат/организираат и луѓето? Ајде не мора вие да одите т.е. кој како може, нели, ама роднини, пријатели, чисто по некој од солидарност.

А, за враќањето од Дојчланд... повели. Фина доза појела ме туџа срамота.
Додуша пред 8 години се вратил, ама колку да се најде у муабет и да полиже газ. :rofl Фиромче ин а натшел.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ти праќав некои линкови пред некое време, зар ништо нема по групите да се бунат/организираат и луѓето? Ајде не мора вие да одите т.е. кој како може, нели, ама роднини, пријатели, чисто по некој од солидарност.

А, за враќањето од Дојчланд... повели. Фина доза појела ме туџа срамота.
Додуша пред 8 години се вратил, ама колку да се најде у муабет и да полиже газ. :rofl Фиромче ин а натшел.

Нема ништо затоа што никого тоа не го интересира. Нема солидарност, не постои. Една другарка го помина цел тој пат со што ИРЛ што онлајн активизам, све и сешто проба за да на крај дигне раце после години труд, може имам споменато порано, за жал очекуван исход. Кога бев во таа фб групата за ретки болести и таму ништо никаде, и самите лица кои имаат таква мака имаат резерва, секој во својот меур.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra