Менување на мислењето

Ку Рајбер

Полноправен Член
2 август 2013
71
59
18
41
Гевгелија
Ако можеш нормално да живееш, не си глуп - ако помислиш дека си глуп, се лажеш - никој не е попаметен од тебе - ако нешто не разбираш, не си ти крив - менувај го мислењето само кога си навистина убеден дека имаш погрешен став - се може да се релативизира и се мора да се релативизира - не дозволувај да те манипулираат.
НИКОЈ НЕ Е ГЛУП! Ако си способен сабајле да станеш, да се измиеш, да ги измиеш забите, да се облечеш, да заклучиш кога излегуваш од дома и да запомниш дека си заклучил... ако сето ова го правиш без посериозна интелектуална мака - не си глуп. И нема потреба да се сметаш за глуп. Те лаже секој што директно или индиректно се обидува да ти докаже дека си глуп. Се лажеш ако помислиш дека си глуп, зашто не го разбираш некој кога се обидува да ти каже нешто.

МАНИПУЛАНТИ Ако некого нешто не можеш да го разбереш, ако се чувствуваш ментално инфериорен, ако се комплексираш дека има толку работи на светот што не ги разбираш - пак не си глуп. И никогаш немој да помислиш дека ти си крив ако нешто не рабираш, и никогаш немој да помислуваш дека оној што ти зборува е по вреден од тебе. Има говорници кои тоа го користат за да те изманипулираат. Има манипуланти кои сакаат да те внесат во филм, за да можат потоа да прават со тебе што сакаат.
И кога не си сигурен дали си во право, држи до своето мислење. Менувај го ставот само кога си убеден дека е поинаку. Никој од нас не е секогаш во право, ни ти. Ама секогаш биди свесен дека не е секогаш во право и секој друг, па и оној што го сметаш за врвен познавач на некоја област. „Врвен познавач“ - не постои таков. За се може да се бара потврда, доказ, за се може да се дискутира, се може да се релативизира. И за се треба да се бара потврда, доказ, за се мора да се дискутира, се мора да се релативизира. Не постојат универзални вистини, дадени еднаш засекогаш. Се мора да подлежи на проверка.

ПОРАКА Затоа, биди самоуверен/а. Никој ништо не знае повеќе од тебе и никој нема поголема способност за сфаќање поголема од тебе. Сите сме, горе долу исто интелигентни - разликата ни изгледа огромна, но ако се споредиме со другите суштества на планетава сите луѓе имаат горедолу исто ниво на интелигенција. Ако не ти е нешто јасно, побарај да ти се објасни. Дури и ако за сите испаднеш смешен. Подобро да им изгледаш глуп на сите и да го разбереш она што не ти било јасно, отколку на сите да им изгледаш паметно, а у ствари да бидеш вистински глуп. Не му дозволувај никому да те натера да дејствуваш според информации кои не ти се доволно јасни, само поради тоа што мислиш дека знае повеќе од тебе.
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Ако можеш нормално да живееш, не си глуп - ако помислиш дека си глуп, се лажеш - никој не е попаметен од тебе - ако нешто не разбираш, не си ти крив - менувај го мислењето само кога си навистина убеден дека имаш погрешен став - се може да се релативизира и се мора да се релативизира - не дозволувај да те манипулираат.


:eek: what the fuck???
не ни прочитав надолу што пишува..првиов пасус дур го читав ме замори и ништо не сфатив уствари на крај.
твое дело м?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Јас сепак мислам дека нема да се развие дискусија ;)
Eве , се разви, ко трицепсите мои развиени Трајченегерски : )))

Meњање на мислење се дешаа некад за некога не га знаеш и мислиш се леј овј кретен глуп и антипатик, али за некога,има ги такфи нели и после оп запознаеш се сс њега и глеаш дека дечко е лаф хепинез и си нема везе од кретенл'к
Мењање на мислење може да биде и двоумење
Како беше муаебет, ја у задњо време мноо се двоуму ....или не ? : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@ and Gemini

Ку Рајбер

Полноправен Член
2 август 2013
71
59
18
41
Гевгелија
:eek: what the fuck???
не ни прочитав надолу што пишува..првиов пасус дур го читав ме замори и ништо не сфатив уствари на крај.
твое дело м?

Па земи дочитај.Не се замарај токлу ако не сакаш.
Eве , се разви, ко трицепсите мои развиени Трајченегерски : )))

Meњање на мислење се дешаа некад за некога не га знаеш и мислиш се леј овј кретен глуп и антипатик, али за некога,има ги такфи нели и после оп запознаеш се сс њега и глеаш дека дечко е лаф хепинез и си нема везе од кретенл'к
Мењање на мислење може да биде и двоумење
Како беше муаебет, ја у задњо време мноо се двоуму ....или не ? : )

Во суштина тоа е тоа.Дали збориме за машко-женско,или политички партии,или сваќање на суштината на живот.....тоа е тоа.
 

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
Eве , се разви, ко трицепсите мои развиени Трајченегерски : )))

Meњање на мислење се дешаа некад за некога не га знаеш и мислиш се леј овј кретен глуп и антипатик, али за некога,има ги такфи нели и после оп запознаеш се сс њега и глеаш дека дечко е лаф хепинез и си нема везе од кретенл'к
Мењање на мислење може да биде и двоумење
Како беше муаебет, ја у задњо време мноо се двоуму ....или не ? : )

Даре бе даа :D ама него друга му е поентата :D....и у право е Сара.13 неговиот нејасен вовед не цели кон ништо...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Даре бе даа :D ама него друга му е поентата :D....и у право е Сара.13 неговиот нејасен вовед не цели кон ништо...
Прочитај га два пут и ке га смениш мислење тоес устфари тој е и поента на тему , да се мење мислење кд тк, да не се вози сфе у прву брзину : )))
 

Ку Рајбер

Полноправен Член
2 август 2013
71
59
18
41
Гевгелија
Даре бе даа :D ама него друга му е поентата :D....и у право е Сара.13 неговиот нејасен вовед не цели кон ништо...

Токму тоа и ми е целта на колумнава.Значи,не дозволувајте да ве манипулираат.Лекторски или било како текстов можеби и не е во најдобар ред,можеби би требало поинаку да биде редоследот,ама мислам дека суштината е лесна за сваќање.
 

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
Прочитај га два пут и ке га смениш мислење тоес устфари тој е и поента на тему , да се мење мислење кд тк, да не се вози сфе у прву брзину : )))

yeah right! |-( Во секој реченица го има зборот ''глуп'' ... и не мислам дека темата е за менување на мислење,туку дека треба да веруваме во себе,дека не сме глупи бла бла бла...тоа му е поентата на курајбер!Јас толку сфатив од погоренапишаното...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

Ку Рајбер

Полноправен Член
2 август 2013
71
59
18
41
Гевгелија

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Ќе звучам малку....грубо.
Мене ова ми наликува на писание од некој што често добивал коментари „глуп си“ „глуп си“ па си нашол механизам како да се одбрани во своето мозоче дека не е глуп.
Ниту еден аргумент добро издржан и квалитетно обработен.
Ниту една реченица доволно силна да го задржи вниманието на читателот.
Јас читав до моментот каде кажуваш дека не си глуп ако не разбираш што ти кажува некој... натака ми беше досадно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malata.. and Сара.13