Ментална гимнастика

daniel_nane

Нов член
20 септември 2012
0
0
0
39
Имам извадодок од поранешен крстозбор за ментална гимнастика и не можам да најдам решение веке со години,еве за што се работи
СЕКОЈ ОД ОВИЕ БРОДОВИ НА ЦРТЕЖОТ ИСПРАТИЛ ПАНИЧЕН СИГНАЛ.ДАЛИ МОЖЕТЕ ДА ГИ ТРАСИРАТЕ СИТЕ ТРИ ПАТЕКИ ОД СЕКОЈ БРОД,КОИ КЕ СЕ ПОВРЗАТ СО СЕКОЈА БУКВА ОД S.O.S? НО,НИТУ ВО ЕДЕН МОМЕНТ ЛИНИИТЕ НЕ СМЕАТ ДА СЕ ВКРСТАТ,НИТУ ДА ПОМИНАТ НИЗ БРОДОВИТЕ.

ЛЕГЕНДА: Б-БРОД
S O S


Б1 Б2 Б3

ВЕ МОЛАМ ЗА РЕШЕНИЕ
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
А цртежот каде е? :)
Па ете го де:)
S___O___S

Б1__Б2__Б3


Поврзи ги сите бродови (Б1, Б2 и Б3) со секоја од буквите S, O, S, но притоа ниедна линија да не се сече со друга.:)

Јас колку што знам ова нема решение.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Имам го гледано на јутуб, има решение, ама сега да ме убиеш не знам како беше пишано видеото (n)
 

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,763
2,409
1,133
www.crnobelo.com
Ова е единственото решение

puzzleee4.png
 

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,763
2,409
1,133
www.crnobelo.com
Читав значи објаснувања од професори каде што објаснува дека не постои друго решение.
Единствено е ова - 3Д решение, каде што линијата поминува под или над 3. Во 2Д не постои решение.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hkakashi

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Ова е единственото решение

puzzleee4.png

доколку ги смените полињата на бородовите и S.o.S сигналите , ке го добиете точниот одговор ... ( кај што се A-B-C ставете 1-2-3 и обратно)
многу убаво си пишува во барањето за решението ...
НИТУ ВО ЕДЕН МОМЕНТ ЛИНИИТЕ НЕ СМЕАТ ДА СЕ ВКРСТАТ,НИТУ ДА ПОМИНАТ НИЗ БРОДОВИТЕ.значи можат да поминат преку SOS сигналите ;)


не ми се верува, ги спасив лугето на бродовите :showoff
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
доколку ги смените полињата на бородовите и S.o.S сигналите , ке го добиете точниот одговор ... ( кај што се A-B-C ставете 1-2-3 и обратно)
многу убаво си пишува во барањето за решението ...
НИТУ ВО ЕДЕН МОМЕНТ ЛИНИИТЕ НЕ СМЕАТ ДА СЕ ВКРСТАТ,НИТУ ДА ПОМИНАТ НИЗ БРОДОВИТЕ.значи можат да поминат преку SOS сигналите ;)


не ми се верува, ги спасив лугето на бродовите :showoff
дај цртеж да видиме