Мајкл Џексон | Црнобело Форум

Мајкл Џексон

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,347
113
Софија
Мајкл Џозеф Џексон (29 август 1958 - 25 јуни 2009) е американски музичар, танчер пејач-текстописец и филантроп. Познат како Кралот на поп музиката. Според Гинисовата книга на рекорди Џексон е признат како најуспешен забавувач на сите времиња. Неговиот придонес кон музиката, танцот и модата, заедно со приватниот живот пратен од јак публицитет, го направија глобална фигура во популарната култура повеќе од четири децении. Како осмо дете на семејството Џексон, тој дебитираше на професионалната музичка сцена, заедно со неговите браќа, како член на The Jackson 5 во средината на 1960, и ја започна својата соло кариера во 1971 година. Во раните 1980-ти, Џексон стана доминантна фигура во популарната музика. Музичките спотови за своите песни, вклучувајќи "Beat It", "Billie Jean" и "Thriller", се кредитирани со трансформирање на медиум во уметничка форма и промотивна алатка, а популарноста на овие видеа помогна да се донесе релативно нов телевизиски канал на славата МТВ. Видеа како "Black or White" и "Scream" го направија единствен на MTV во 1990. Преку сценски изведби и музички спотови, Џексон популаризира голем број на техники за танц, како што се на робот и одење по месечината. Неговиот специфичен музички звук и вокален стил влијаеја многу хип хоп, поп, современ R & B и рок изведувачите Албумот на Џексон Трилер (1982) е најпродаван албум на сите времиња.Неговите други рекорди, вклучувајќи Off the Wall(1979), Bad (1987), Dangerous(1991) и History(1995), исто така, се рангираат меѓу најпродаваните музички материјали на светот. Џексон е еден од ретките уметници што е примен во Rock and Roll Hall of Fame двапати. Тој исто така бил примен во Dance Hall of Fame како прв (а во моментов само) танчер од светот на поп и рокенрол. Некои од другите негови многубројни достигнувања се вклучени во Guinness World Records, 13 Grammy Awards(како и на Grammy Legend Awards и Grammy Lifetime Achievement Award); 26 American Music Awards (повеќе од било кој друг уметник, вклучувајќи го и "Уметник на векот") ; 13 број еден синглови во САД во неговата соло кариера (повеќе од било кој друг машки изведувач во Hot 100 ера), и околу продажба на над 750 милиони албуми низ целиот свет. Џексон доби стотици награди, кои го направија еден од најнаградуваниот музичар во историјата на музиката. Тој исто така бил значаен хуманитарист и филантроп, донирајки стотици милиони долари за добротворни цели и поддржувајки повеќе од 39 хуманитарни организации. Аспекти од личниот живот на Џексон, вклучувајќи ја и неговата промена на изгледот, лични врски и однесување, создаваат контроверзии. Во 1993 година тој беше обвинет за сексуална злоупотреба на дете, но случајот беше решен надвор од судот и не е поднесена формална пријава. Во 2005 година тој беше суден и ослободен од понатамошни обвинувања за сексуална злоупотреба и неколку други обвиненија откако поротата пресуди дека не е виновен за сите точки од обвинението. Додека се подготвуваше за неговите серија концерти This is it, Џексон почина на 25 јуни 2009 година, од срцев удар. Пред неговата смрт, Џексон наводно консумирал дроги, како што се пропофол и лоразепам. Los Angeles Country Coronerја прогласи неговата смрт за убиство, и неговиот личен лекар се изјасни за невин по обвиненијата за убиство без умисла несакајќи. Смртта на Џексон предизвика излевање на глобална тага, и околу една милијарда луѓе од целиот свет, ја гледаа неговата јавна панихида во живо на телевизија. Во март 2010 година, Sony Music Entertainment потпишаа 250,000,000$ договор со недвижности на Џексон за да го задржи правото на дистрибуција на неговите снимки до 2017 година, и да го издаде седум постхумниот албум во текот на една деценија по неговата смрт. Неговиот прв постхумен албум од новиот материјал, едноставно насловен Мајкл, бил издаден на 14 декември 2010 година.

moon.jpg
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,347
113
Софија
Се продава куќата на Мајкл ЏексонИмотот на Мајкл Џексон во Беверли Хилс е проценета е на 23,9 милиони долари, објави порталот ТМЗ.

Куќата ќе се продава од понеделник.

Само оние кои имаат доволно пари ќе може да ја разгледаат.

Сопственикот на некогашното живеалиште на поп-иконата ќе располага со 13 бањи, базен и со куќа за гости.

Агенцијата за недвижности веќе неколку пати се обиде да го продаде имотот на Џекксон, кој подолго време стои неискористен и празен, бидејќи мебелот веќе беше распродаден на неколку аукции.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,347
113
Софија
Најдобар пејач на сите времиња

Покојниот крал на попот, Мајкл Џексон, прогласен е за најдобар пејач на сите времиња во гласањето на читателите на британскиот магазин „НМЕ“.

Џексон е на првото место на листата од 20 најдобри пејачи со просечна оценка од 9,02 од можни десет. На второто место е Фреди Меркјури, со оценка 8,39. Третата позиција му припадна на Елвис Присли, а четвртата на Аксл Роуз од групата „Ганс енд роузис“. Петти е Џон Ленон, а на шестата позиција Дејвид Боуви. На седмото место според гласовите е Роберт Плант, додека на осмото Пол Макартни. Деветтата позиција ја зазема Стиви Вондер.

Арета Френклин е на десттото место и е единствената жена меѓу првите десет. Од 11. до 20. место следуваат: Мет Белами, Реј Чарлс, Џим Морисон, Боб Марли, Елтон Џон, Курт Кобејн, Стивен Тајлер, Мик Џегер, Марвин Греј и Тина Тарнер. Гласањето е спроведено на сајтот на магазинот и на „Фејсбук“.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and Bibi@

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
Песнава е погоре спомната но покрај адаптацијата со бразилските тапанари оргиналот има малку поинаква порака...