1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Масажа

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од street_chic, 24 февруари 2012.

 1. street_chic

  street_chic Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,433
  Допаѓања:
  3,678
  Пригушена светлина, тивка и удобна соба, нежни акорди на релаксирачка музика, природни звуци на пенлив поток, птичја песна, капки дожд, морски бранови...сето тоа е само дел од она кое ви е потребно после стресното секојдневие. Ако барем еднаш во месецот не си дозволите масажа нема да дознаете кое е чуството на апсолутно целосно опуштање-на телото и душата.


  За масажите знам дека древните народи ги практикувале често, древните Еѓипќани, Вавилонци, Индијци за да развијат еластичност на телото при Камасутра, Грци за да оформат мускулатура... Но, најважната причина денес е одстранување на стресот, напрегнатоста и заморот. Многу од нас, во ова модерно време го потценуваат човечкиот допир. Бескрајно различни се техниките на масажа, но она што се нуди кај нас најчесто на практика е:

  Класична масажа-кај неа се користат методи за лесно натискање, разтривање и исправување, со помош на различни ароматични масла и креми.

  Тајландска масажа-стар метод, со кој преку палците и прстите се стимулираат над 7500 нервни завршетоци на двете стапала.

  Масажа со мед-моментално е хит,има одлични ефекти за здравјето,ги отстранува непотребните штетни материи од телото.Се нанесува квалитетен мед,со посебни движења се истиснуваат сите токсини под кожата.
   
  На Gemini, КрисТина К., Sugar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. street_chic

  street_chic Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,433
  Допаѓања:
  3,678
  Релакс масажа-помага при главоболка, опушта, ги обновува функциите на телото, доста е користен и скоро секој салон го нуди во својата програма.

  Чоколадна масажа-моментално е доста популарна, започнува со пилинг кој ја чисти кожата од мртви клетки, ја ревитализира и потхранува. Процедурата се врши со специјална смеса од какао во прав, бадемово и масло од какао. Какаото содржи природни антиоксиданси,кои делуваат благотворно на телото.  Масажа со вулкански камен- доста поскапа процедура од другите. Се користи вулкански базалт, се аплицира врз точно определени точки од грбот, се поставуваат жешките камења, мускулите бргу се опуштаат и се постигнува полна релаксација.
  health-fitness-massage-woman-stones_s600x600.jpg
   
  На Gemini и Hexasto им се допаѓа ова.
 3. Boyka

  Boyka Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  255
  Допаѓања:
  737
  ја би ипак еротска Ч)
   
  На Hip.Hop_MKD и parvati им се допаѓа ова.
 4. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  ја знам да масирам добро,колешке такој викаф
   
  На street_chic му/ѝ се допаѓа ова.
 5. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,402
  [​IMG]
   
  На ScoobyDoo, Sugar, parvati и уште 1 член му се допаѓа ова.
 6. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Масажа со ароматерапија во тцц плаза е нешто што мене најмногу ме опушта и смирува.Кој пробал сигурно знае.За цена која би требало секој да може да си ја дозволи бар еднаш во месецот мислам дека навистина вреди.
   
  На street_chic му/ѝ се допаѓа ова.
 7. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,402
  јас кај што одев на масажа,се затвори салонот а мн беше ефтино 12оо ден за 10 третмана по 30минути.Ако знае некој ваква понуда нека каже :)
   
  На Black Mamba му/ѝ се допаѓа ова.
 8. street_chic

  street_chic Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,433
  Допаѓања:
  3,678
  студирам физиотерапија ..... :)
   
  На Ananas, parvati, Sugar и уште 1 член му се допаѓа ова.
 9. The_melnicanecot

  The_melnicanecot Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  237
  Допаѓања:
  394
  можеш да дадеш некој совет „шеринг ис керинг“
  - Викаат дека знам добро да масирам, не сум стручен едноставно со реацете се движам по местата кои ми се потврди.
  кога се масира битно е да почуствуваш каде најпогодно и најдолго да се задржиш :)
   
 10. street_chic

  street_chic Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,433
  Допаѓања:
  3,678
  Зависи за каква масажа правиме муабет, ако е релакс тогаш го третираш цело тело, обично 50-60 мин, ( по 10 мин раце, 20 мин грб, по 5 мин нозе и на крај уште 10 мин грб) а ако е медицинска обично е 20-30 мин само на болното место, и пак зависи од дијагнозата и осетливоста на пациентот, некои сакаат повеќе "стегање" некои помалку, а од дијагнозата зависи пак и регијата колку дозволува масирање.
  Сепак најбитната работа е да си определиш начин на масирање и положба. Сигурно нема да масираш сат време и после 2 дена тебе да те боли грбот од неправилна положба, така ? :)
   

Сподели: