1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Македонски филмови

Дискусија во форумот 'Филм' започната од The Tramp, 19 февруари 2012.

 1. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Филмското производство во Македонија започна во почетокот на ХХ-тиот век. Браќата Јанаки и Милтон Манаки во 1905 година, само една деценија по појавата на филмот, со нивната 35 мм филмска камера "Bioscope No. 300", производство на Charles Urban Trading Co., ги направија првите филмски снимки не само во Македонија туку и на Балканот.
  Оттогаш па наваму се снимени многу македонски филмови од кои попознати се:
  • 1952 - Првиот македонски игран филм „Фросина“
  • 1955 - Вториот македонски игран филм „Волчја Ноќ“
  • 1958 - Првиот македонски игран филм во боја и тоталскоп техника "Мис Стон"
  • 1961 - Играни филм „Мирно Лето“ и „Солунски Атентатори“
  • 1967 - „Мементо“ и „Македонска Крвава Свадба“
  • 1969 - „Република во пламен“
  • 1971 - „Македонскиот дел од пеколот“, „Црно Семе“, и првиот македонски цртан филм „Ембрион No. М“
  • 1977 - „Исправи се Делфина“
  • 1986 - „Среќна Нова '49“
  • 1988 - „Викенд на мртовци“
  • 1991 - „Тетовирање“
  • 1994 - „Пред дождот“
  • 1997 - „Џипси Меџик (Gypsy Magic)“ и „Преку Езерото“
  • 1998 - „Збогум на 20-тиот век“
  • 2002 - „Како убив светец“
  • 2003 - „Балкан-кан“
  • 2004 - „Големата вода“
  • 2007 - „Сенки“
  • 2010 - „Мајки“
  • 2011 - „Панкот не е мртов“
  Дали гледате македонски филмови? Кој македонски филм најмногу ви се допаднал?
  Јас многу ретко гледам македонски филмови и последен македонски филм што го гледав беше Сенки пред неколку години, а најинтересен од сите до сеа што сум ги гледал ми беше Балкан-кан.
   
  На Hexasto и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 2. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  ги гледам македонскте филмови доста често.. најмногу впечаток ми сотавиле балкан кан и викенд на мртовци.. инаку сум ги гледал , фросина, сенки, прашина, пред дождот и куп други... сега чекам да излези и трето полувреме...
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 3. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Викенд на мртовци го заборавив. Најјака комедија до сега направена :)
   
  На Viktor k му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Тој и "Викенд на мртовци" меѓу најдобрите.. :rofl
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  одтој филм ми остана многу реплики во сеќавање како преко тасета , ово нема у београду,, цанде стегај фичото, едни молеришта апашана неранимајковци.. и други..
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Патем се сеќавате на куќава? :D
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Viktor k, MoonFairy и Хоуп* им се допаѓа ова.
 7. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Од „Викенд на мртовци“??
   
 8. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  по скалите познав.. директоро ко дојде на погреб и шу му рече честито на тој од београд....
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Да таа. Иначе во Скопје се наоѓа во населбата Пржино, во близина на оваа се наоѓа и Зелената Куќа
  http://forum.crnobelo.com/threads/Македонски-урбани-легенди.279/#post-7687 .
   
 10. Македонец

  Македонец Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  313
  Допаѓања:
  439
  цанде стегај го фиќото.

  имаме доста добри филмови само не си ги цениме, вака што ми текнуваат по име што сум ги гледал се викенд на мртовци, тетовирање, пред дождот, прашина, големата вода, илузија, балканкан, превртено, сенки и бунило филмот го фатив од пола :( да не знае некој каде може да се најде.
   

Сподели: