1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Македонски серии

Дискусија во форумот 'Серии и емисии' започната од Selma, 15 мај 2012.

 1. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Ме инспирираше темата за народни приказни на Hip.Hop_MKD.
  Како што имаме и филмови така имаме и македонски серии.

  Минатата година ова време кога исто така бевме поплавени со турски и индиски серии, дома моите ми кажаа за серијата Втората смена и ја загледав, ептен интересна ми беше.
  Исто така и Од денес за утре ја гледав, нова серија не беше лоша, но можеше и подобро.
  Како мала ја гледав и Сашко и Сашка.

  Сте гледале ли Македонски серии?
  Која најголем впечаток ви оставила?
  Дали сакате да има повеќе Македонски серии?
  Дали во Македонија може да се направи добра серија?

  На мојот јутуб профил направив плејлиста со сите епизоди на Втората смена.
  Потсетете се на детството, првата љубов...
  http://www.youtube.com/playlist?list=PL0CCC1777DA74FE94&feature=plcp
   
  На Marchisio, 9gagger и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 2. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Македнски Народни Приказни, Трст виа Скопје, Јуначко Колено, Тврдокорни, тие децата што ќе се изгубат (не знам наслов), и друга со деца ама тие настаните беа 1939-1944 кога Македонија е окупирана од Бугарските Фашисти (не знам наслов).
   
  На Viktor k и Selma им се допаѓа ова.
 3. foREVer

  foREVer Староседелец

  Зачленет на:
  20 март 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,505
  Јас прв пат слушам за оваа „Втората смена“. :^)

  Порано редовно ја пратев таа со Жика и бате Боле шо беше, од Долно Дупени. Ако добро се сеќавам секоја недела навечер играше, и ненормално прекрасна музика имаше. А ич не ми текнува како се викаше серијата... :(
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Се сеќавам на Салон хармони....како најдобра мк серија.....
  -----------------------------------------
  најдобрите серии се направени во времето на СФРЈ и млада Македонија (до 2000). Понатаму се си *ба мајката....сите крадат од РДТ. Welcome to Tijuana
   
 5. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Ах да и ги гледав Големи и мали :giggle

  Еве најдов нешто на јутуб, но ептен лоша снимка, да ги дават пак би ги гледала  А како се викаше онаа со куќата или зграда беше нешто со зборуваше?
   
  На Marchisio, Legioner, Bum-Bum и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Леле мојата омилена, во Хром се снимаше во таа градинка идев што ја гледавте! : )
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  И Наше Маало
  Jackal, Есма пее овде.. :)
   
  На 9gagger и Selma им се допаѓа ова.
 8. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Да бе и наше мало колку ги гледав :D
   
  На 9gagger му/ѝ се допаѓа ова.
 9. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Јас не можам да разберам зашто единствена тематика мора да им биде социјалниот и економски статус во Македонија.
  Значи сите серии расправаат за некое семејство, со невработени родители, обидите да се снајдат да преживеат...бла бла..аман!

  Така да, глупави ми се.
  Им се смееме на Турциве и Шпанциве (или кое и племе да се што креираат Росалинда ми амор моменти) а ние бетер сме.
  И на крај, па демек колку се поносни оти на на нив ироничен начин ја преставиле состојбата по транзицијата...

  Е дека ние штотуку стасавме со рејзот од Марс и не знаеме каде живееме |-(

  Јас си ја памтам Босилка :) Ја обожавав..
   
  На The Tramp и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 10. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Тие што се изгубија, ама како се викаше серијата знаеш? : )
   

Сподели: