Македонски серии

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,375
7,071
1,183
Ме инспирираше темата за народни приказни на Hip.Hop_MKD.
Како што имаме и филмови така имаме и македонски серии.

Минатата година ова време кога исто така бевме поплавени со турски и индиски серии, дома моите ми кажаа за серијата Втората смена и ја загледав, ептен интересна ми беше.
Исто така и Од денес за утре ја гледав, нова серија не беше лоша, но можеше и подобро.
Како мала ја гледав и Сашко и Сашка.

Сте гледале ли Македонски серии?
Која најголем впечаток ви оставила?
Дали сакате да има повеќе Македонски серии?
Дали во Македонија може да се направи добра серија?

На мојот јутуб профил направив плејлиста со сите епизоди на Втората смена.
Потсетете се на детството, првата љубов...
http://www.youtube.com/playlist?list=PL0CCC1777DA74FE94&feature=plcp
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
Македнски Народни Приказни, Трст виа Скопје, Јуначко Колено, Тврдокорни, тие децата што ќе се изгубат (не знам наслов), и друга со деца ама тие настаните беа 1939-1944 кога Македонија е окупирана од Бугарските Фашисти (не знам наслов).
 
  • Like
Реакции: Viktor k and Selma

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Јас прв пат слушам за оваа „Втората смена“. :^)

Порано редовно ја пратев таа со Жика и бате Боле шо беше, од Долно Дупени. Ако добро се сеќавам секоја недела навечер играше, и ненормално прекрасна музика имаше. А ич не ми текнува како се викаше серијата... :(
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
Се сеќавам на Салон хармони....како најдобра мк серија.....
-----------------------------------------
најдобрите серии се направени во времето на СФРЈ и млада Македонија (до 2000). Понатаму се си *ба мајката....сите крадат од РДТ. Welcome to Tijuana
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,375
7,071
1,183
Ах да и ги гледав Големи и мали :giggle

Еве најдов нешто на јутуб, но ептен лоша снимка, да ги дават пак би ги гледала


А како се викаше онаа со куќата или зграда беше нешто со зборуваше?
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,132
2,396
1,133
Yellow submarine
Јас не можам да разберам зашто единствена тематика мора да им биде социјалниот и економски статус во Македонија.
Значи сите серии расправаат за некое семејство, со невработени родители, обидите да се снајдат да преживеат...бла бла..аман!

Така да, глупави ми се.
Им се смееме на Турциве и Шпанциве (или кое и племе да се што креираат Росалинда ми амор моменти) а ние бетер сме.
И на крај, па демек колку се поносни оти на на нив ироничен начин ја преставиле состојбата по транзицијата...

Е дека ние штотуку стасавме со рејзот од Марс и не знаеме каде живееме |-(

Јас си ја памтам Босилка :) Ја обожавав..
 
  • Like
Реакции: The Tramp and Hip.Hop_MKD