Македонија на европско првенство

Sasho

Нов член
12 ноември 2020
10
3
3
38
Konecno go dostignavme i nedostiznoto narode moj!
Srekni li ste? Ke gledate li i navivate za nasata reprezentacija? Nadvor postojano se slusa vikanje i svirenje , pa konecno nesto drugo da e aktuelno osven taa koronata.
Bravo za Pandev, Angelovski i momcite!!!
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,911
5,418
1,183
Disco
Сериозно ова? Нели квалификациите зз ЕП завршија одамна? Вајлд карта или?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: crewnew

crewnew

Нов член
12 ноември 2020
12
3
3
36
Битола
crewnew.com
Пласманот е обезбеден преку лигата на нации, после групите конечно преку вчерашното финале против Грузија!
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,911
5,418
1,183
Disco
Уефа прави некои експерименти, нема никаква логика Фиром да се пласира на вообичаен начин. Гледам играле со Гибралтар Лихтенштајн Косово и Грузија и оп! на ЕУ. Забегана работа.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,911
5,418
1,183
Disco
Веројатно најслаба екипа која било когаш се пласирала на ЕП. Ајде што го проширија ничим изазвани од 16 на 24 па и сега последна квалитативна група од новото створење Лига на нации да имала гарантирано место на ЕП. Уефа забега наградувајќи неуспех.
Гледам кои се сега во таа група, на наредно ЕП ќе играат Фарски острови или Малта или некои слични.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,799
2,609
1,683
Han Wavel
Веројатно најслаба екипа која било когаш се пласирала на ЕП. Ајде што го проширија ничим изазвани од 16 на 24 па и сега последна квалитативна група од новото створење Лига на нации да имала гарантирано место на ЕП. Уефа забега наградувајќи неуспех.
Гледам кои се сега во таа група, на наредно ЕП ќе играат Фарски острови или Малта или некои слични.
Па нели е подобро да им се даде шанса на сите репрезентации кои се послаби, отколку секое европско да ги гледаме едните исти? Ете и ова ги има Франција, Шпанија и остали, само што има и уште неколку послаби. Баш е подобро вака, има и добри играчи кои играат за послабиве репрезентации а не можат да бидат никако видени, ова им е шанса.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,911
5,418
1,183
Disco
Па нели е подобро да им се даде шанса на сите репрезентации кои се послаби, отколку секое европско да ги гледаме едните исти? Ете и ова ги има Франција, Шпанија и остали, само што има и уште неколку послаби. Баш е подобро вака, има и добри играчи кои играат за послабиве репрезентации а не можат да бидат никако видени, ова им е шанса.

Не е добро да им се дава место на послаби селекции на сметка на појаки селекции. Иако со проширувањето на 24 екипи би биле опфатени сите квалитетни екипи од Европа па има место и за вајлд-кард моменти како ова со лига на нации.
Не е важно, не можам да ја споделам еуфоријата со луѓето пошто мојата омраза кон ентитетот РСМ ме спречува во тоа :)
Добро што Србија не се пласира, се усраа четниците дома со Шкотска.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,799
2,609
1,683
Han Wavel
Не е добро да им се дава место на послаби селекции на сметка на појаки селекции. Иако со проширувањето на 24 екипи би биле опфатени сите квалитетни екипи од Европа па има место и за вајлд-кард моменти како ова со лига на нации.
Не е важно, не можам да ја споделам еуфоријата со луѓето пошто мојата омраза кон ентитетот РСМ ме спречува во тоа :)
Добро што Србија не се пласира, се усраа четниците дома со Шкотска.
Зошто да не им се дава? Зарем во послабите репрезентации нема некој добар играч? Зошто Украина да не игра ЕП или Унгарија. Така се крева квалитетот и на послабите, еве за нас на пример, сите знаеме дека ќе примаме по 10 гола на утакмица на ЕП, ама што ако кога првиот чекор е направен. Веќе имаме некои добри играчи од младиве, после нив и тие што се до 21 година ќе сакаат да се покажат па ќе напредуваат, друго е кога ќе те види цела Европа а друго е кога на квалификации ќе играш против Андора и нема никој да те гледа. Вака сакале или не ќе не видат, нашите се на ред да се покажат.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,911
5,418
1,183
Disco
Зошто да не им се дава? Зарем во послабите репрезентации нема некој добар играч? Зошто Украина да не игра ЕП или Унгарија. Така се крева квалитетот и на послабите, еве за нас на пример, сите знаеме дека ќе примаме по 10 гола на утакмица на ЕП, ама што ако кога првиот чекор е направен. Веќе имаме некои добри играчи од младиве, после нив и тие што се до 21 година ќе сакаат да се покажат па ќе напредуваат, друго е кога ќе те види цела Европа а друго е кога на квалификации ќе играш против Андора и нема никој да те гледа. Вака сакале или не ќе не видат, нашите се на ред да се покажат.

Украина ако не се лажам се квалификува за ЕП во класичните квалификации паметам ја уби Србија 5-0. Унгарија е толку аморфна без ниту еден играч барем на ниво на Чемпионшип (имало некој играч во Нотингем ли беше) што ќе придонесат тие на ЕП?!
Фино лепо си беа 16 екипи, сосема добро за 55 членки, можеа како остали конфедерации напраи претквалификации за да остане 1 или 2 екипи од глувонемите како Гибралтар или Сан марино па 7 групи по 7 екипи, првите две од секоја група на ЕП, домаќинот и актуелниот првак директ и ете ти 16, сите подеднакви услови, фер и коректно.

Ова сега е калакурница во која се наградуваат помалку успешните. Повеќе се исплати на екипа да испадне намерно во 4.лига или Д лига па да се квалификува победувајќи ги Лихтенштајн и Андора. Да се бори за втора лига или Б каде нема да успее да се протне нема смисла нели. Race to the bottom.
Фарски Острови ќе бидат на следното ЕП, zasluzeno.