Македонија - дувло на трговија со органи?

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не е тајна дека балканскиов полуостров е место на многу матни и протнати под тепих бизниси, а последниов случај, кој конечно доби внимание ко што заслужува, е инспирацијата зошто ја отварам темава.

Не знам во која насока ќе се движи темава, па можеби натака ќе го сменам и насловот.

Првин ми текна и за многуте случаеви на наводно мртвородени деца по бивша Југославија, кои подоцна се испоставува дека се живи, па тие заматувања да не ти даваат да го видиш детето, да го закопаш, никакви умреници, ништо.
Потоа идеме до ова вадење здрави органи на пациент во сомнителна ординација (што не е единствена во земјава).
Имаше во кумановско пред години и еден случај каде дечко најдоа застрелан во бунар, со двата бубрега извадени.
Секако, не сме странци на црната трговија. Имаше и гласини пред 10ина години за некаков црн џип со кој краделе деца. Среќа беа само шпекулации од прост народ, но ете, некако црна ружа, црн џип... црнилото се провлекува низ уличките на жална Македонија.

Дискутирајте, додавајте новости, информации. Да видиме до кај сме. (worried)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ова беше случајот на родилка на која и извадиле бубрег и уште нешто имаше, цел список?
За жал живееме во земја од третиот свет со илузија по социјални мрежи дека се работи за западна средина а тоа мизерија и јад.
Тешко се наоѓа инфо колку лица официјално исчезнуваат годишно, дали никој не се замара со таква статистика, или полицијата, по природата на своето постоење, е замешана во трговија со органи.
Никој не може да ме убеди дека ако се сака, со ангажирање на цел репресивно-судски апарат не може да се стави крај на ваква појава. Тоа упатува на трагичен заклучок...
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Да, таа е родилката. Фалат бубрег, матката и јајник, колку што прочитав/памтам, а најјакото е што никој од комората не гледа лекарска грешка.
Имаше нешто налик Онион Њуз во стил дека не им нагласила да не се ваѓаат органи + дека ќе треба да доплати и за тие органи што ги извадиле. Многумина загризаа, но не е тоа трагичното. Трагичното е што навистина е за верување и не би ме чудело такво нешто да никне во иднина.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Да, таа е родилката. Фалат бубрег, матката и јајник, колку што прочитав/памтам, а најјакото е што никој од комората не гледа лекарска грешка.
Имаше нешто налик Онион Њуз во стил дека не им нагласила да не се ваѓаат органи + дека ќе треба да доплати и за тие органи што ги извадиле. Многумина загризаа, но не е тоа трагичното. Трагичното е што навистина е за верување и не би ме чудело такво нешто да никне во иднина.

Како е можно матка да исчезне??? Нестварно е колку се заштитени медицинските лица во ова општество, да беше друга земја еден куп од нив ќе лежеа робија и никогаш немаше да се занимаваат повеќе со медицина а овде дивеат полуписмени ботови во бели мантили.
Се прашувам на колку жени кои имале царски резови во Хунзистан им недостига некој орган.
До каде дојде работата да мора жените да се проверуваат пост-пороѓај дали сите органи им се на место :banghead
Не бре не, каква имагинација и фантазија, какви хорори и филмови, реалноста растура во вакви усрани дебилни до корен расипани општества.

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Мајка ми е со царски баш во 90ти, ама среќа со врски (замисли, врски да ти требаат за да родиш дете), па била гледана подобро од „обичните смртници“ и не ѝ фалат органи, освен што ужасно ја сошиле набрзина пошто имало паралелно претепана жена од сопругот што морале исто итно да ја оперираат, па ќе се степале лекарите кој да ја земе салата. Што станало со жената после, никој не знае.
Мислам, не знам колку е релевантно ова, ама ете ми текна на жената, па можело свашта да се деси.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Колку што знам царски рез би требало да биде последна опција при разни проблеми поврзани со "плодот", имам другар гинеколог ми кажуваше дека денес царски рез било "во мода" поради тоа што родителите не сакале да се лишат од секс 2-3 месеци па така останува лузна преку цел стомак на невестата за цел живот. Сфашта бе...никогаш нема да има истрага да се дознае до каде оди докторската криминогеност.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не знам, еве баш жената дозволила да се објават документите од пораѓањето и операциите, наводно не можеле да сопрат крварење од некоја артерија, па морал да оди бубрегот, колку што разбрав.
Е, сега, ново за чудење е што во официјалниот извештај од докторот пишува дека родила машко, а таа дома однела женско. Но, во ред, ајде знаела дека носи женско, па да кажеш грешка е. Но, сепак, кое е тоа внимание да утнеш пол на дете и како да ти верува после народот кога не си обрнал внимание ни на најосновното нешто...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не знам, еве баш жената дозволила да се објават документите од пораѓањето и операциите, наводно не можеле да сопрат крварење од некоја артерија, па морал да оди бубрегот, колку што разбрав.
Е, сега, ново за чудење е што во официјалниот извештај од докторот пишува дека родила машко, а таа дома однела женско. Но, во ред, ајде знаела дека носи женско, па да кажеш грешка е. Но, сепак, кое е тоа внимание да утнеш пол на дете и како да ти верува после народот кога не си обрнал внимание ни на најосновното нешто...

Наликува на типично оправдување на лица со криминогени цели, т.е. продавање на органи. Поради артерија морале да вадат бубрег, многу логично. Другата опција не е помалку застрашувачка а тоа е ниво на некадарност да не се знае полот на бебето, човек не знае што е полошо.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra