1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Магии

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од Caci, 17 февруари 2012.

 1. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Што мислите постојат ли магии?? дали сте имале некое искуство со магија ?? и доколку сте имале како сте се справиле со истата ??
   
  На 84 sk_Y ^_- и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 2. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Еве нешто и од мене за магии:
  Магија - Суеверие или вистина?
  Логиката и науката може да објаснат многу феномени, но факт е дека понекогаш постојат нешта кои што не може да се објаснат на вообичаениот начин.
  [​IMG]
  Типичен пример за тоа е екстрасензорната перцепција (ESP) или еден вид на шесто сетило преку кое луѓето ги претчуствуваат случувања. Сепак, она на што ќе се осврнеме овој пат е постоењето на магијата и тоа не на оние обични трикови при кои некој ќе извлече нешто од зад вашето уво, туку на магијата во смисла на сила која може да го подобри или целосно да го уништи вашиот живот.
  [​IMG]
  Суеверие или вистина?
  Некои се цврсто убедени дека нешто сепак постои додека други категорично тврдат дека станува збор за измислица со цел полесно да се манипулира со умот на наивните. Колку пати до сега некој продуховен „гледач“ ви рекол дека не се согласувате со сопругата или пак децата ви тргнале по лош пат бидејќи некој близок ви направил црна магија? Најверојатно во нашето секојдневие ова ви звучи како добро позната реченица. Во најголемиот број на случаи тоа е смислена фраза за некој да извлече пари од вашиот џеб со цел да ве „спаси“ од несреќата.

  Сепак, некои случаи не се воопшто наивни, а тоа што се случува ќе ве натера уште еднаш да размислите за ова прашање. Првите записи за практикување на магија се провлекуваат од древен Египет, преку средниот век до денешен ден. Како еден вид на паранормална активност најчесто е поврзувана со злото и негативната енергија, но записите кои биле зачувани низ времето сведочат дека постои и добра односно „бела“ магија која има за цел да заштити и да причини среќа.

  Сè наоколу, вклучувајќи нè и нас има определена енергија, па ако го разгледуваме феноменот на магија од таа перспектива таа е еден вид на енергија која може да влијае позитивно или негативно врз нашиот живот. Интересно е да се забележи дека според определени правила добрата магија лесно може да стане лоша доколку намерата со која што ја правите е себична или има за цел да ограничи волјата на друга личност за истата да одговара на вашите потреби. Во овој случај записите предупредуваат дека тоа што го посакувате ќе ви биде исполнето, но кога тогаш по Законот на враќањето сè што сте направиле на некој начин ќе ви се врати, со цел повторно да се воспостави изгубената рамнотежа.

  Најголемиот број на магии кои што се практицираат најчесто се прават во определен временски период, на пример за време на полна месечина и користат личен предмет од личноста за која се прави магијата. Фотографија, прамен коса, парче облека се само дел од нештата кои што се употребуваат при ритуалот. Во некои магии се користи злато во форма на златни лири, бурми и слично. Магиите за привлечување на пари и имотна благосостојба најчесто се изведуваат со зелени свеќи и во смирена атмосфера. Некои луѓе бараат изработка на лични амајлии кои што треба да ги заштитат како нив, така и нивниот дом од негативната енергија на другите луѓе.
  [​IMG]

  Сепак, без разлика дали е вуду, арапска или било која друга магија, сите сакаат да знаат дали навистина функционира. Еден пријател вели: магијата им успева на оние кои цврсто веруваат во неа. Па, така ако со сета своја енергија посакате нештата во вашиот живот да тргнат во нагорна насока треба да верувате и тие ќе почнат како што се вели да се „отвораат“. Но, ако слепо се водиме од оваа логика што да кажеме за сите оние кои со сета душа ни посакуваат лошо? Дали и нивната желба ќе се исполни?

  Добро прашање, но сè уште без задоволителен одговор. Логичното размислување уште долго време нема да даде точно објаснување за овој феномен. До тогаш останува на вашата лична процена да определите дали тоа што понекогаш ви се случува се должи на чиста случајност или пак на паранормална активност.
  Текстот е превземен од ILUSIONIST.com.mk линк
   
  На Elizabeth Bathory и Caci им се допаѓа ова.
 3. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Ти благодарам што ја дополни темата ;)
  А веруваш ли во магија, мислиш ли дека постојат ??
   
 4. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Па може да се рече дека верувам во магија. :)
   
 5. Hexasto

  Hexasto Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  1,082
  Допаѓања:
  1,631
  И ја верувам и мислам дека постои некој облик на магија..
   
 6. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,078
  Мислам дека магиите постојат но не сум имала некое лично искуство ...
   
 7. katetoo

  katetoo Истакнат Член

  Зачленет на:
  28 јуни 2012
  Мислења:
  61
  Допаѓања:
  60
  Мислам дека магиите врска немат.. не сум имала прилика да се уверам дека постојат. Шо и да се случува, никогаш не би помислила на магија туку ќе мислам дека е од нешто друго. А уствари шо не ми се уче има шанси да е некоја магија хахахха
   
 8. Mystique

  Mystique Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  753
  Допаѓања:
  1,411
  Верувам дека има луѓе кои ги прават и ги користат. Имаше случај во моето семејство (пошитоко), им ставиле нешто во куќата , па требаше да го бараат, да го најдат да го запалат или нешто слично. Одамна беше не се сеќавам добро, а и не сакам да ја отварам темава дома со мојве, никој не сака за тоа да збори...:|
   
  На 84 sk_Y ^_- му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Aaliyah

  Aaliyah Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  1,090
  Лоша работа се магииве.
  На татко ми пред некоја година неколку кошули со кал му имаат испрскано дур се сушеле во двор,
  па по некое време едни панталони со жилет ги унаказиле:ladno
  И не дознавме која будала го направила тоа,или пак на мене не ми кажале незнам (worried)
  Мислам дека треба да си тежок болесник за да правиш вакви работи!
   
 10. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Само мене ли ми изгледаат на шпански серии ова магиите и бркотниците дур ги растурат?
   

Сподели: