Лондон е најпосетениот град

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Лондон, домаќинот на летните Олимписки игри и прославата на дијамантскиот јубилеј на кралицата Елизабета II, е најпосетената туристичка дестинација оваа година, објави во понеделникот кредитната куќа "MasterCard", пренесува "Reuters".
"Глобалниот индекс на туристички градови" на "MasterCard" предвидува дека во Лондон оваа година, со авион ќе пристигнат 16,9 милиони луѓе што е за еден милион повеќе од второпласираниот Париз и многу повеќе во однос на Њујорк кој се наоѓа на 13-тото место со "само" 7,6 милиони пристигнувања.

london6.jpg


Во индексот исто така се вели дека во Лондон, втора година по ред, туристите ќе остават најмногу пари, односно 21,1 милијарда долари, повеќе отолку во Њујорк каде што странските гости ќе потрошат 19,4 милијарди.
"Лондон нуди подобар однос на вложеното и добиеното од Њујорк", објаснува Јув Хедрик-Вонг, советник во "MasterCard". Многу популарниот Банког е на трето место на листата со предвидени 12,2 милиони туристи кои годинава ќе потрошат 19,3 милијарди долари.

 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Офф абе ако гледаш така сите се убави :)
Да може човек секаде да одииии.. Ама Охрид си е најубав :mstickle
ОКЕЈ ТАКА Е..САМО АМАН НЕ МЕ ТЕПАЈ..ХАХАХХАХАХАХХАХХА ПА ОК МОЕ МИСЛЕЊЕ СИ КАЖАВ..ОХРИД УБАВ Е БЕ АМА НЕ СИ МОЖИ СО ЊУЈОРК !!! :mstickle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: EmmaLoveN

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
ОКЕЈ ТАКА Е..САМО АМАН НЕ МЕ ТЕПАЈ..ХАХАХХАХАХАХХАХХА ПА ОК МОЕ МИСЛЕЊЕ СИ КАЖАВ..ОХРИД УБАВ Е БЕ АМА НЕ СИ МОЖИ СО ЊУЈОРК !!! :mstickle
Абе кое тепање после битолчанки да ми сменат личен опис а :Р
 

EmmaLoveN

Полноправен Член
11 јуни 2012
13
26
13
Офф абе ако гледаш така сите се убави :)
Да може човек секаде да одииии.. Ама Охрид си е најубав :mstickle

Секој град е убав...во секој има по нешто убаво ама овие од Македониа неможат да се споредуваат со другите поголеми градовби :))
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Martin_MKD

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Секој град е убав...во секој има по нешто убаво ама овие од Македониа неможат да се споредуваат со другите поголеми градовби :))
Чекај, мислиш на МакедониЈа?
Па многу нормално дека не може да се споредува, ама и Охрид не е за фрлање ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Martin_MKD