Локални избори 2021 | Црнобело Форум

Локални избори 2021

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,827
7,334
1,153
Big Sur
Па, дојдовме и до овие избори. Изморени, претепани финансиски, емоционално, па и здравствено, ама избори ќе има.
Ќе има дури и со истечени лични карти, глас плус не смее да трпи.
Ќе гласаат и заразени, слушам немало вирус за време на избори, боловање земал.

Ми иде да седнам да напишам една поема на листот, ама не вреди за толку време.

Нема многу што да кажам, опциите ги знаете - змија или магаре, колективен IQ е 30, колку да одговара со возраста на... што и да е ова што си играме со парчево земја.
Се сменил кров на училиште, се асфалтирала 3 метри улица. Лани ми текнува кај другарка во приградска населба (збориме за 3 км од центар значи), тикви и лопати се направија што им асфалтираа уличка, па тоа пцуење партии, па мешање српско и патриотско до сабајле, закани за линчување по партиски основ, па играње ора дури не налегнат еден на друг... Како да го објасниш овој надреализам?

Гледам млади луѓе што ги познавам, се испосликале со кандидативе за локални градоначалници. Добро, стварно сум уверена од 2-3 дека не бива ни шупелка за на дисплеј само, ама толку да се сомневаш во своите способности, што мора да се спуштиш на тоа ниво да ракоплескаш на потпросечни „ќе“ персони на секој збор, да дремеш пред штаб и задолжително да ја споделуваш секоја нивна објава. Зошто? Зар не е било што подостоинствено?
Се ставиле 60 советници на по еден кандидат. Од каде бе 20 годишни за советници? Уште по некој упокоен да воскреснеме фали пошто ќе им зафалат луѓе.

И така. Тоа имам јас да кажам, повеќе од Бога и од вас.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,265
5,781
1,683
Disco
Изгледа пандемијата ќе паузира за време на избори пошто така заповедала држаата. Важно е да си ја сакаме држаата. Зарем постои некој друг ентитет кој се грижи за нас, грешните и никакви какви што сме?

Ваквите избори секогаш се платформа за ухлебување на секакви пацови кои одамна вребаат да се прикачат на општинска цицка па затоа се активираат пред избори со ветувања за брда и долини ако, и само ако, нивниот задник се спои со фотељата на која ќе седнат.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

187 SB

Истакнат Член
11 септември 2019
65
53
318
Реално многу неквалитетни листи на градоначалници. Немаат ни основна култура дел од нив, ниту пак знаат да дебатираат. Ги гледав дел од нив прееска како на пазар да се дојдени, а не во дебатна емисија.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,827
7,334
1,153
Big Sur
Ммм штабови се нижат наоколу, ајмо.
Три спроти зградава - сите од различни партии. Само весело. (puke)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,827
7,334
1,153
Big Sur
Океј, а кој им дава за право да тропаат секој ден на врата на партискиве ботчиња?
Значи бирање градоначалник = нудење Кирби, освен што на вториве повеќе би отворила.
Море памтам пред години, мислам дека беа СДС, беа оставиле преубави наполитанки на врата. Е сега, не знам што наполитанки се пошто беа со логото на партијата, ама би оставила еден лист да ѕвонат само ако носат од наполитанките, а во спротивно да не се мачат.

Убаво им правеше тетин ми да им го види паметот. Ќе појдеше во по некој штаб уз пат кога ќе му е, ќе им кажеше „Ја од Швајцарија сум дошол да гласам за вас“ и еве до денес има партиски упаљачи, а ние крпи за бришење прашина по дома од маиците. :rofl