Лек против кашлица

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Млеко со прегорен шеќер и малку путер или маргарин ( вкусно е и помага ) , чај од нане со лимон, супа со така малку повеќе бибер влијае добро на грлото...чај од бел слез (го има во аптека коренчиња се од прилика 200 денари е и многу помага ) и гроздов сируп и гроздов мед помагаат да го зајакнете имунитетот и да ја смирите кашлицата. Јас користам и Хербион сируп од бршлен и многу ми помогна во искашлувањето. А ова гроздов мед што го напоменав им го препорачувам на сите, навистина влијае добро за зајакнување на имунитетот .
 

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Ај ќе пробам нешто од ова.Неможам умрев веќе.Само кашлам и тоа постојано. :giggle
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
32
Ja би ти препорачал кравјо масло и мед. Се меша,и се зема по колку сакаш,ама препорачливо е 3-4 пати дневно да се земе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lepaa and Gemini

kizzo

Истакнат Член
14 јануари 2013
827
1,328
93
Скопје-Ченто
www.idadija-inz.com.mk
чоколадо и ораховина-ракија со оревчиња..
помага барем на мене првин чоколадото (млечно задолжителнои 2 3 коцки) ке оставам да ми се стопи во уста и потоа го голтам, а потоа одма ораховината
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lepaa and Gemini

street_chic

Староседелец
14 февруари 2012
1,433
3,678
723
Portofino, Italy
1. Исцеди еден лимон и додај 2 лажици мед... измешај го и испиј го...( без додаток на вода).
2. Во топол чај (можеш и со горен шеќер) издроби 1 андол, и испиј го пред легнување....утрото кога ќе станеш испиј чај со 2 андола.... ко нова ќе си!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini and parvati