Кујнски предмети | Црнобело Форум

Кујнски предмети

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Темава можеби е малку рендом, но се надевам дека има членови кои исто така го сакаат дизајнот на предметите, како мене. Едноставно, обожавам чаши, шољи, прибор за јадење, чинии, разни садови за храна... Во оваа тема споделуваме и дискутираме околу дизајнот на ваквите предмети.

Cherry Bark Canisters.jpg

Овие шољи се направени од кората од црешово дрво, според традиционалната техника која започнала пред повеќе од 200 години во префектурата Акита во северна Јапонија. Занаетчијата ја полира внатрешната страна на кората, повторно и повторно, се додека не го постогне сјајот на овие шољи. Затоа што кората обезбедува природен изолатор од влажност, овие шољи станале многу популарни во Јапонија.

The Birdie Carafe Set by Boris.jpg

The Birdie Carafe Set by Boris - сет од 2 чаши и бокал. Нерамната основа на чашите, прави тие да се нишаат на површината. Сетот е изработен од прекрасно борсиликатно стакло кое е посилно од конвенционалното стакло. Овој сет може да се користи и за студени пијалоци како вино и вода, но и за топли пијалоци, на пример чај.

Wooden Serving Bowl.jpg

Грицките и закуските изгледаат многу попримамливо кога се сервирани во ваков шик дрвен сад освежен со ведра боја. Инспирирани од егзотичниот град Џајпур, овој модерен сад за послужување храна е изработен од багремово дрво. Ваква издржлива, шарена дрвена изработка, може да се види и во дизајнирањето на мебел кај античките Египќани.

Skull Shot Glasses.jpeg

Чашичка за шотови во форма на череп.

Whiskey lovers black.jpg
Овој темен и мистериозен сет вклучува 2 чаши со замаглена јагленеста сива боја и 6 исполирани коцки од талк. Коцките го одржуваат пијалокот студен без да го разредат како што прават обичните коцки мраз. Чашите можат да се стават во машина за перење садови, а коцките треба само да се исплакнат и осушат пред да се вратат назад во замрзнувачот.

Pear Measuring Cups.jpg

Сет од 5 садови за мерење наредени во форма на круша.

Tube Spice Rack.jpg

Станува збор за мала полица рачно изработена во западна Монтана од ореово дрво на кое можат да се прикачат 7 епрувети затворени со тапа. Оваа едноставна и уникатна полица за зачини заштетува простор и, исто така, служи како декорација за различни зачини.

Pizza Cutting Board.jpg

Даска за пица изработена од јаворово дрво, карактеристична поради отсечените букви PIZZA.

Glass Dairy Bottle.jpg

Стаклени шишиња со рачно испишани зборови и весели фрази. Првенствено наменети за млечни произоди, млеко и јогурт, но секако можат да се користат и за останати работи, како чај или сок.

Постирајте интересни и убави дизајни од предмети поврзани со кујна и складирање на храна и пијалок. Може да постирате и свои предмети, зошто ви се допаѓаат, од каде ви се, итн.
 
Последна промена:

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Anchor Tea Helper

Anchor Tea Helper.jpg

Apple and Pear Pinch Bowls by Roost

Apple and Pear Pinch Bowls by Roost.jpg

Beechwood Coffee Scoop & Clip

Beechwood Coffee Scoop & Clip.jpg

Beer Wisdom Glass Set

Beer Wisdom Glass Set.jpg

Cantinero Shot Serving Tray

Cantinero Shot Serving Tray.jpg

Ceramic Tea Set

Ceramic Tea Set.jpg

Chalkboard Adhesive Labels

Chalkboard Adhesive Labels.jpg

Partyclette Cheese Melter by Boska

Partyclette Cheese Melter by Boska.jpg

The Whiskey Wedge by Corkcicle

The Whiskey Wedge by Corkcicle.jpg

Vintage Teak Orb Nut Bowl by Sowe-Konst

Vintage Teak Orb Nut Bowl by Sowe-Konst.jpg
 

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg
Можеби некои не се баш интересни или иновативни, ама се надевам нема да ми се налутите:giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara