1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Кујнски предмети

Дискусија во форумот 'Дизајни' започната од MissChievous, 3 октомври 2014.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Темава можеби е малку рендом, но се надевам дека има членови кои исто така го сакаат дизајнот на предметите, како мене. Едноставно, обожавам чаши, шољи, прибор за јадење, чинии, разни садови за храна... Во оваа тема споделуваме и дискутираме околу дизајнот на ваквите предмети.

  Cherry Bark Canisters.jpg

  Овие шољи се направени од кората од црешово дрво, според традиционалната техника која започнала пред повеќе од 200 години во префектурата Акита во северна Јапонија. Занаетчијата ја полира внатрешната страна на кората, повторно и повторно, се додека не го постогне сјајот на овие шољи. Затоа што кората обезбедува природен изолатор од влажност, овие шољи станале многу популарни во Јапонија.

  The Birdie Carafe Set by Boris.jpg

  The Birdie Carafe Set by Boris - сет од 2 чаши и бокал. Нерамната основа на чашите, прави тие да се нишаат на површината. Сетот е изработен од прекрасно борсиликатно стакло кое е посилно од конвенционалното стакло. Овој сет може да се користи и за студени пијалоци како вино и вода, но и за топли пијалоци, на пример чај.

  Wooden Serving Bowl.jpg

  Грицките и закуските изгледаат многу попримамливо кога се сервирани во ваков шик дрвен сад освежен со ведра боја. Инспирирани од егзотичниот град Џајпур, овој модерен сад за послужување храна е изработен од багремово дрво. Ваква издржлива, шарена дрвена изработка, може да се види и во дизајнирањето на мебел кај античките Египќани.

  Skull Shot Glasses.jpeg

  Чашичка за шотови во форма на череп.

  Whiskey lovers black.jpg
  Овој темен и мистериозен сет вклучува 2 чаши со замаглена јагленеста сива боја и 6 исполирани коцки од талк. Коцките го одржуваат пијалокот студен без да го разредат како што прават обичните коцки мраз. Чашите можат да се стават во машина за перење садови, а коцките треба само да се исплакнат и осушат пред да се вратат назад во замрзнувачот.

  Pear Measuring Cups.jpg

  Сет од 5 садови за мерење наредени во форма на круша.

  Tube Spice Rack.jpg

  Станува збор за мала полица рачно изработена во западна Монтана од ореово дрво на кое можат да се прикачат 7 епрувети затворени со тапа. Оваа едноставна и уникатна полица за зачини заштетува простор и, исто така, служи како декорација за различни зачини.

  Pizza Cutting Board.jpg

  Даска за пица изработена од јаворово дрво, карактеристична поради отсечените букви PIZZA.

  Glass Dairy Bottle.jpg

  Стаклени шишиња со рачно испишани зборови и весели фрази. Првенствено наменети за млечни произоди, млеко и јогурт, но секако можат да се користат и за останати работи, како чај или сок.

  Постирајте интересни и убави дизајни од предмети поврзани со кујна и складирање на храна и пијалок. Може да постирате и свои предмети, зошто ви се допаѓаат, од каде ви се, итн.
   
  #1 MissChievous, 3 октомври 2014
  Последна промена: 3 октомври 2014
  На Tantara, BlackTulip, Lena и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. Blueberry

  Blueberry Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  158
  Во тој случај, сигурна сум дека ќе ти се допаднат креативните парчиња за во кујна од Карес. Поскапички се, ама има ептен штосни и дизајнерски парчиња http://www.kares.mk/productcat/57/44/podgotovka-na-hrana.aspx
   
  На Tantara и MissChievous им се допаѓа ова.
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Постов го посветувам на пивото. [​IMG] [​IMG]

  Beer Glass by Futagami.jpg Can Shaped Beer Glass.jpg Cheers Dad Etched Pint Glass.jpg Half Pint Glass.jpg Kranz Tray + 12 Slim Glasses.jpg Liquid Courage Glass by Madison Glass Co..jpg Monti-Birra Beer Glass.jpg The Very Many Varieties of Beer Pint Glass.jpg Spiegelau Stout Glass.jpg

  И мојата омилена:

  Sliced Cold Beer Glasses.jpg
   
  На Tantara, BlackTulip и Saladin им се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Adjustable Cookbook Stand with Acrylic Shield

  Adjustable Cookbook Stand with Acrylic Shield.jpg

  Baroque Chalkboard Labels

  Baroque Chalkboard Labels.jpg

  Calf & Half Creamer Pitcher

  Calf & Half Creamer Pitcher.jpg

  Carafe 25 by Atipico

  Carafe 25 by Atipico.jpg

  C'UP Coffee - Espresso Glass

  C'UP Coffee - Espresso Glass.jpg

  Dinner Table Stack Set

  Dinner Table Stack Set.jpg

  Double-Wall Spice Jars by Roost

  Double-Wall Spice Jars by Roost.jpg

  Enamel Storage Boxes

  Enamel Storage Boxes.jpg

  Enamel Tea Pot

  Enamel Tea Pot.jpg

  Honey Jar + Stick

  Honey Jar + Stick.jpg
   
  На Tantara, malo и BlackTulip им се допаѓа ова.
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Hose Water Water Bottle

  Hose Water Water Bottle.jpg

  Japanese Copper Kettle

  Japanese Copper Kettle.jpg

  Lara Scobie ceramics

  Lara Scobie ceramics.jpg

  Lexi Cafetière

  Lexi Cafetière.jpg

  Mirror Coasters

  Mirror Coasters.jpg

  Shooter Set with Ash Caddy by Sparq

  Shooter Set with Ash Caddy by Sparq.jpg

  Short Walnut Vessel by Fort Standard

  Short Walnut Vessel by Fort Standard.jpg

  Turtle Soup Tureen

  Turtle Soup Tureen.jpg

  Universal Expert Glassware

  Universal Expert Glassware.jpg

  Whiskey Bent Flask & Glasses

  Whiskey Bent Flask & Glasses.jpg
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ditto+Maker

  Ditto+Maker Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 декември 2014
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  254
  Мене пак, најинтересни ми се оние за зачини, дека сакам многу зачини и јадам многу зачинето:zelen
  image.jpg image.jpg
   

  Прикачени податотеки:

  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на датотека:
   83.9 KB
   Прегледи:
   1
  На Prashina, JaMi, MissChievous и уште 1 член му се допаѓа ова.
 7. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Anchor Tea Helper

  Anchor Tea Helper.jpg

  Apple and Pear Pinch Bowls by Roost

  Apple and Pear Pinch Bowls by Roost.jpg

  Beechwood Coffee Scoop & Clip

  Beechwood Coffee Scoop & Clip.jpg

  Beer Wisdom Glass Set

  Beer Wisdom Glass Set.jpg

  Cantinero Shot Serving Tray

  Cantinero Shot Serving Tray.jpg

  Ceramic Tea Set

  Ceramic Tea Set.jpg

  Chalkboard Adhesive Labels

  Chalkboard Adhesive Labels.jpg

  Partyclette Cheese Melter by Boska

  Partyclette Cheese Melter by Boska.jpg

  The Whiskey Wedge by Corkcicle

  The Whiskey Wedge by Corkcicle.jpg

  Vintage Teak Orb Nut Bowl by Sowe-Konst

  Vintage Teak Orb Nut Bowl by Sowe-Konst.jpg
   
  На Tantara, MoonFairy, Ditto+Maker и уште 1 член му се допаѓа ова.
 8. Ditto+Maker

  Ditto+Maker Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 декември 2014
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  254
  image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg
   

  Прикачени податотеки:

  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на датотека:
   67.2 KB
   Прегледи:
   1
  На Tantara, MoonFairy и MissChievous им се допаѓа ова.
 9. Ditto+Maker

  Ditto+Maker Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 декември 2014
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  254
  image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg
  Можеби некои не се баш интересни или иновативни, ама се надевам нема да ми се налутите:giggle
   
  На Tantara му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ditto+Maker

  Ditto+Maker Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 декември 2014
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  254
  image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg
   
  На Tantara му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: