1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Кучето кое не го напушта тешко болното дете

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од m.o.p., 3 мај 2012.

 1. m.o.p.

  m.o.p. Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  221
  КУЧЕТО КОЕ НЕ ГО НАПУШТА ТЕШКО БОЛНОТО ДЕТЕ
  На тешко болниот четворогодишен Лукас Хембри, на кој лекарите му предвидуваат уште една година од животот, кучето скитник Џуно неколку пати му го спасува животот и сега е неговиот ангел чувар.

  [​IMG]

  Малку Лукас од Тенеси е болен од неизлечивиот Sanfilippo syndrome, генетска грешка на метаболизмот, која се јавува поради недостаток на ензими кои ги разградуваат молекулите на шеќерот во телото. Според предвидувањата на лекарите, оваа несреќно дете ќе западне во вегетативна состојба следната година, по што ќе нема никакви шанси за живот.

  Единствената надеж за да му се продолжи животот е рехабилитација со помош на специјално обучени кучиња,но трошоците за тоа се неколку илјади долари. Родителите на момчето немаат финансиски средства да обезбедат куче, а дресерите на специјалните кучиња одлучиле дека "Лукас не е способен за куче", бидејќи природата на болеста често го правела агресивен.

  [​IMG]

  Очајниот татко на болното момче заминал во засолниште за кучиња-скитници, го забележал Џуно која го чекала еутаназија, го земал со себе, за на крај да излезе дека Џуно е вистинското куче за Лукас.

  [​IMG]

  - Исклучително брзо се зближија и се засакаа, и веќе неколку пати го спаси неговиот живот. Една вечер ме разбуди завивајќи, се втрчав во собата и видов како Џуно ја душка главата на мојот син. Нивото на кислород му беше многу низок. Тогаш сфатив дека Џуно чувствува невролошки промени во неговото тело и веднаш реагира. Сега знам дека било пишано да го најдам Џуно. Ние го спасивме од сигурна смрт, а сега Џуно секој ден му го продолжува животот на моето дете - објаснува таткото на Лукас кој сам го дресирал кучето.
  Срце видете го!!!!1
   
  На КрисТина К., redhead, cece17 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. Lady*

  Lady* Староседелец

  Зачленет на:
  1 април 2012
  Мислења:
  1,965
  Допаѓања:
  6,161
  Убаво сето тоа но која е целта на дискусијава?:sreken
   
  На Гонзо му/ѝ се допаѓа ова.
 3. m.o.p.

  m.o.p. Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  221
  Поише љубов им у животните отколку во некои личности

  п.с. ано не ти се пишува не пишуј поззз
   
  На *Anna, КрисТина К. и Scars31 им се допаѓа ова.
 4. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  И после некој ќе се најде да ги мрази, малтретира и да се изживува на кучињата?!:besen
  Тие се толку мили и благодарни без разлика од која раса се и дали се воопшто расни... Она што го прави Џуно за Лукас го прави најискрено, од благодарност и со сета своја љубов му дава помош... Родителите на Лукас му спасиле живот на едно куче кое сега на потполно ист начин им возраќа.
  Зарем навистина постојат луѓе на светов кои имаат срце да мразат едни вакви мили и прекрасни суштества како Џуно?
   
  На AnDrEj, Caci, *Anna и уште 1 член му се допаѓа ова.
 5. m.o.p.

  m.o.p. Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  221
  Види им ги само фаците на последната слика се разнежнив премногу
   
  На КрисТина К. и LadyInPink им се допаѓа ова.
 6. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,542
  срце мало ;(
   
  На *Anna, КрисТина К. и m.o.p. им се допаѓа ова.
 7. КрисТина К.

  КрисТина К. Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 март 2012
  Мислења:
  527
  Допаѓања:
  1,654
  се натажив од сликиве :(
   
  На AnDrEj и *Anna им се допаѓа ова.
 8. m.o.p.

  m.o.p. Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  221
  се кажува сликава

  [​IMG]
   
  На AnDrEj и Scars31 им се допаѓа ова.
 9. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  123
  Кучето е најдобар пријател на човекот
   

Сподели: