1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Куртис Џејмс Џексон III (50 Cent)

Дискусија во форумот 'Изведувачи' започната од Legioner, 4 февруари 2013.

 1. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  Куртис Џејмс Џексон III ( роден на 6 Јули, 1975 година), подобро познат по неговото сценско име 50 Cент е американски рапер и актер. Тој ја постигна својата слава со издавањето на неговите албуми “Get Rich or Die Tryin'” ( во 2003 година) и The Massacre” (во 2005 година). “Get Rich or Die Tryin“ има 8 пати добиено платина од страна на Музичката Индустрија во Американската Заедница (МИАЗ) има распродадено преку 15 милиони копии ширум светот. Неговиот албум The Massacre“ има 5 пати добиено платина од МИАЗ и има продадено 11 милиони копии.
  Роден во Јужна Јамајка, Квинс, Џексон почнал трговија со дрога на 12 годишна возраст за време на епидемијата на крекот во осумдесетите. Откако ја напуштил трговијата со дрога за да ја започне рап кариерата, тој бил застрелан и погоден со 9 куршуми за време на несреќа во 2000 година. По издавањето на неговиот албум “Guess Who's Back? , во 2002 година Џексон бил откриен од раперот Еминем и потпишал договор со Interscope Records. Со помошта на Еминем и на Др. Дре кој го обезбеди неговиот прв голем комерцијален успех, Џексон стана еден од светските рапери со остварена најголема продажба. Во 2003 година тој ја основал издавачката куќа G-Unit Records која потпишала договори со неколку успешни рапери како Јанг Бак, Лојд Бенкс, и Тони Јајо.
  Џексон се вмешал во караница со други рапери меќу кои Џа Рул, Фет Џо, Џадакис, Кaм’рон, Рик Рос и поранешните членови на Џи Јунит, Д Гејм и Јанг Бак. Тој исто така продолжил со актерска кариера, појавувајќи се во полу-автобиографскиот филм “Get Rich or Die Tryin'“ во 2005, во филмот за војната во Ирак насловен “Home of the Brave“ во 2006 година, и во филмот “Righteous Kill“ во 2008 година. 50 Сент бил рангиран како 6-ти најдобар изведувач во периодот од 2000 до 2009 година од страна на "Билборд Магазинот." Магазинот исто така го рангирал на 4-тото место на листата на машки изведувачи и на 3-тото место на листата на рапери по Еминем и Нели. Билборд магазинот исто така го рангирал на 6-тото место за најдобри и најуспешни 100 изведувачи во периодот од 2000 до 2009 година, и за број 1 изведувач на рап песни во овој период. Билборд го рангирал неговиот албум “Get Rich or Die Tryin'“ како 12-ти во истиов период, и албумот “The Massacre“ на 73-тото место на листата на најдобри албуми во период од 2000 до 2009 годинa

  може еден од најпознатите рапери во поново време кој за кратко време го освои светот
  негов најпознат хит а воедно и најголем е in the glub :)
   
  На AnGelgirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  [​IMG]
   
  На AnGelgirl24 и Sofija... им се допаѓа ова.
 3. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Овија добри траке не су му толко добри како онија постари. Има и сг од нови добри али не како тија стари. Откако ги е презивејаја тија 9 куршума негде сам слушнаја дека десна веѓа му се подиза сама. Морам да кажу дека сви траке што су му сс Еминема му кидав, сви до едну!  П.С. Следеќи пут пробај да ги линкови што су повржани сс одредени зборови.
   
  На AnGelgirl24 и Legioner им се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Во ред беше пред првиот албум и само за време на првиот албум. После се искомерцијализира.
   
 5. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Dude, што не си пишал кратко и јасно Фифти сент (50 Cent)? (think)
  он: Никогаш не сум го слушал, и не му знам ниедна песна. :zelen
   
  На Arkantos му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Badgirl

  Badgirl Староседелец

  Зачленет на:
  4 јануари 2013
  Мислења:
  1,477
  Допаѓања:
  3,259
  Омилена:
  :svirka:igra
   
  На smeker, Nightmare_f, Hkakashi и уште 1 член му се допаѓа ова.
 7. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Антипатичен ми е вака на фаца, и некако ко да ми е многу скапоцено времево па да трошам цели 4 минути за да слушам :)
   
 8. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  ла ла ла на на на и мрдамо с куковима и лево и десно :wavespin
   
  На AnGelgirl24 и Hkakashi им се допаѓа ова.
 9. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
 10. Tetovchanka^^

  Tetovchanka^^ Староседелец

  Зачленет на:
  21 јуни 2016
  Мислења:
  178
  Допаѓања:
  94
  Ima antipaticna faca covekov , no pesnite mu se dobri , ne sum nekoj golem fan na Fifti , ama zatoa na rapot i hip-hopot sum :giggle
   

Сподели: