Куртис Џејмс Џексон III (50 Cent)

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
999
606
423
Ohrid
Куртис Џејмс Џексон III ( роден на 6 Јули, 1975 година), подобро познат по неговото сценско име 50 Cент е американски рапер и актер. Тој ја постигна својата слава со издавањето на неговите албуми “Get Rich or Die Tryin'” ( во 2003 година) и The Massacre” (во 2005 година). “Get Rich or Die Tryin“ има 8 пати добиено платина од страна на Музичката Индустрија во Американската Заедница (МИАЗ) има распродадено преку 15 милиони копии ширум светот. Неговиот албум The Massacre“ има 5 пати добиено платина од МИАЗ и има продадено 11 милиони копии.
Роден во Јужна Јамајка, Квинс, Џексон почнал трговија со дрога на 12 годишна возраст за време на епидемијата на крекот во осумдесетите. Откако ја напуштил трговијата со дрога за да ја започне рап кариерата, тој бил застрелан и погоден со 9 куршуми за време на несреќа во 2000 година. По издавањето на неговиот албум “Guess Who's Back? , во 2002 година Џексон бил откриен од раперот Еминем и потпишал договор со Interscope Records. Со помошта на Еминем и на Др. Дре кој го обезбеди неговиот прв голем комерцијален успех, Џексон стана еден од светските рапери со остварена најголема продажба. Во 2003 година тој ја основал издавачката куќа G-Unit Records која потпишала договори со неколку успешни рапери како Јанг Бак, Лојд Бенкс, и Тони Јајо.
Џексон се вмешал во караница со други рапери меќу кои Џа Рул, Фет Џо, Џадакис, Кaм’рон, Рик Рос и поранешните членови на Џи Јунит, Д Гејм и Јанг Бак. Тој исто така продолжил со актерска кариера, појавувајќи се во полу-автобиографскиот филм “Get Rich or Die Tryin'“ во 2005, во филмот за војната во Ирак насловен “Home of the Brave“ во 2006 година, и во филмот “Righteous Kill“ во 2008 година. 50 Сент бил рангиран како 6-ти најдобар изведувач во периодот од 2000 до 2009 година од страна на "Билборд Магазинот." Магазинот исто така го рангирал на 4-тото место на листата на машки изведувачи и на 3-тото место на листата на рапери по Еминем и Нели. Билборд магазинот исто така го рангирал на 6-тото место за најдобри и најуспешни 100 изведувачи во периодот од 2000 до 2009 година, и за број 1 изведувач на рап песни во овој период. Билборд го рангирал неговиот албум “Get Rich or Die Tryin'“ како 12-ти во истиов период, и албумот “The Massacre“ на 73-тото место на листата на најдобри албуми во период од 2000 до 2009 годинa

може еден од најпознатите рапери во поново време кој за кратко време го освои светот
негов најпознат хит а воедно и најголем е in the glub :)
 
  • Like
Реакции: AnGelgirl24

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
22
Куманово
Овија добри траке не су му толко добри како онија постари. Има и сг од нови добри али не како тија стари. Откако ги е презивејаја тија 9 куршума негде сам слушнаја дека десна веѓа му се подиза сама. Морам да кажу дека сви траке што су му сс Еминема му кидав, сви до едну!
П.С. Следеќи пут пробај да ги линкови што су повржани сс одредени зборови.
 
  • Like
Реакции: AnGelgirl24 and Legioner

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,367
4,942
1,173
Dude, што не си пишал кратко и јасно Фифти сент (50 Cent)? (think)
он: Никогаш не сум го слушал, и не му знам ниедна песна. :zelen
 
  • Like
Реакции: Arkantos

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
Антипатичен ми е вака на фаца, и некако ко да ми е многу скапоцено времево па да трошам цели 4 минути за да слушам :)
 

WolfGirl

Староседелец
21 јуни 2016
211
133
653
Ima antipaticna faca covekov , no pesnite mu se dobri , ne sum nekoj golem fan na Fifti , ama zatoa na rapot i hip-hopot sum :giggle