Куманово

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Зошто нема тема за нашето Куманово?
Од Скопје сум, ама Куманово ми лежи во срце. Го љубам градот.
Кога отидов прв пат сама, ми беше многу лавиринтест. Улички насекаде, а сите на крај водат до плоштадот.
Го сакам Куманово. Најдрагите личности ми се од таму.
Го сакам вашиот Паб, Франш и Корзо. Ми се допаѓа вечерната атмосфера во Нама.
Или стариот Клуб, кој не ми прави ќејф, ама има име.
Тунел го перцепирам како демек е за ВИП фаци. Молим ти се, лична карта ми бараат. Атмосфера лоша.
Касапски ви е посебна приказна. Со многу лоши текили, имам многу добри проводи.
Еп10 и ДиМарбл ќе ги викам на свадба.
А да не зборувам за Персин, Тренди, А&В. Џабал'к како што вика другарка ми.
Такси... ах такси... пеевче до каде сакаш. Или вашата бурбери зграда...
Куманово е мојата Мека за чевли. Биана, Тушевски, Форментини...
 

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Не сум била во Куманово, но сакам некогаш да појдам.
Луѓето од таму ми се многу интересни, а посебно дијалектот ми е интересен и уживам да го слушам.
Еве една песна за Батко Ѓорѓија, кумановски симбол.

Песна за Батка
Ед`н е бија Батко Ѓорѓија, ед`н е бија кумановски мераклија,
Туј много невесте е водија, туј много ракију е испија.
Нек дојде свак мераклија, нека каже какву ракију е пија.
Од Батка аманет е останаја, мерак цену никад не е имаја.
Свак сака
Ед`н пут да пројде,
Л`но после
Од куде Тумбу ќе дојде.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Hkakashi

Varosanec

Староседелец
27 мај 2012
67
24
1,008
38
На клупата крши дујкан
Убаво местенце е Куманово посебно за летни семи е закон, ако сум од Прилеп доста често сум гостин во Куманово и има што да се види таму, а менталитетот на понежниот пол ми е доста добар и животот по кафулиња е закон а и кејот е убав навечер во лето за седење и за забава.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Умреја батко Ѓорѓија за едну чашку ракију : )
Oн е видеја убаво девојче, па сака да е његово hhh

Град хумор, град боем, сака да се шали, да пие,да провоцира, да се смее...
Спој на македоснку културу, локал патриотизам јак до коску и србизам (нели граница ни е туј до нас...)
Место куде што ке видиш и чуеш сфакакви глупости, од обичнога уличара до најбогату афганистанску домаќицу да ву га .......
у гузицу... : ) Место куде што долар преовлада и сфи се неривраф кд пада : )
Ноќан живот досадан некад али заебан и до јајца, кд се вратиш сабајле од чаршију глеаш не е тфоја мајца : )
Поздраф Нездраф од град на хумор и сатиру, град на суџук и меза'лк, гдад сс највише апострофи у Македонју.
 

Varosanec

Староседелец
27 мај 2012
67
24
1,008
38
На клупата крши дујкан
Не сте баш град со хумор барем јас во тие кругови што се движам кога ќе кажам некоја прилепска зафрканција сите се лутат и ако тоа било само шала и тоа само за да ги насмејам.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Само Баба Цана вреди во градот, Нама е кичерај, пабот е досаден, улиците гнасни.
Култура нема воопшто, на пример мене ми ги дупнаа гумите вероватно дека таблиците беа охридски.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hkakashi and parvati

Varosanec

Староседелец
27 мај 2012
67
24
1,008
38
На клупата крши дујкан
Само Баба Цана вреди во градот, Нама е кичерај, пабот е досаден, улиците гнасни.
Култура нема воопшто, на пример мене ми ги дупнаа гумите вероватно дека таблиците беа охридски.

Незнам јас имам одено со СК таблици и тоа неколку пати немавме проблем а и низ Арачиново си одевме ноќно време после 03h така да немав проблем за ништо досега во овие 3 години сега во Јануари од кога бев прв пат.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Само Баба Цана вреди во градот, Нама е кичерај, пабот е досаден, улиците гнасни.
Култура нема воопшто, на пример мене ми ги дупнаа гумите вероватно дека таблиците беа охридски.
400 денара смештај ??? ОДИ : ) хеххае
Штознам брат, ретко се дешаа некој на некога такфо да напраи, а дешаа се : )
Ја ти се извињаам у име на тија што ти га избушиле... превозно средстфо тоес гуме, дужан сам ти гуму за жвакање орбит : )

...Град куде што људи едноставно обожааф журке, опијати и алкохоли : )
Вецеа по кафиќи су пуни сс дечки што га пудриф нос и цуре што га пудриф образ, место куде што сфе осфе хорс не се сматра за наркотик сапсатнс, ја би кажаја андерграунд( што да прау пуца ме локал патриотизам )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and The_Mayor

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Незнам јас имам одено со СК таблици и тоа неколку пати немавме проблем а и низ Арачиново си одевме ноќно време после 03h така да немав проблем за ништо досега во овие 3 години сега во Јануари од кога бев прв пат.
Секому може да се деси, на истото место каде јас ја оставав...пред неколку месеци им ги имаа искршено реторовизорите (кумановски беа сите)... Не генерализирам, вероватно тоа е одредена група хулигани што прават такви нереди...само јас револтиран сум на тоа, бидејќи ми се случило само една таква незгдна ситуација и тоа било во Куманово.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati