1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Кревање рака врз партнерот

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од ShakaZulu, 4 март 2012.

 1. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Тоа немора да значи дека уживала.
  Можеби сакала да види до каде може да оди работата.Дали се работело на импулсивна реакција или човекот е скрос вон контрола.
  Удирањето освен како насилство е и огромно понижување на самата личност.
  Во таков случај тепаната страна најверојатно така реагира од причина што е доведена до најнискиот стадиум,па овозможувајки му и понатаму да биде удирана сака да му покаже на насилникот до кој низок стадиум и тој достигнал.Односно дека не се работти за импулсивна реакција.За да отпосле за истиот не постои ниту оправдување а камоли да му се прости.
  Но сепак доколку некој навистина ужива врз него да се извршува физички напад,во тој случај незнам кој од двајцата има поголем психички проблем.
  Удирачот или удираниот.
  Со тек на созревањето и животот,сметам дека не постои апсолутно психичко прибран човек.
  Ама од бетер има и побетер.:biggrin
   
 2. Mameha

  Mameha Староседелец

  Зачленет на:
  9 јуни 2013
  Мислења:
  364
  Допаѓања:
  814
  НЕ можам тоа да го сватам...и со тепање ќе се реши нешто- НЕ, не се решавам.
  И тој идиот шо крева рака на женско, без разлика дали му е женеснка, некој и мајките си ги тепаат....тој не е ЧОВЕК, животните по морално од него постапуваат. А и не ми е јасно како некои девојки продолжуваат да одам со дечкото кога знаат дека тој е насилен, и крева рака на нив...
   
 3. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,539
  Не можам да сфатам што би постигнал тој паметњакович ако си ја удри сопругата,девојката и сл.Стварно не можам да сфатам.
  Демек така се стекнува почит кон него?Ако некој се плаши од тебе незначи дека те почитува.Ама ајде де..
  И втора работа што не можам да ја сфатам е: зошто ударената/истепаната персона останува да живее со таков малоумен човек.
  Ама секој си го живее животот на свој начин.Некој одбира да живее живот пропратен со шлаканици,модринки и солзи.А некој (паметен според мене) ќе одбере живот пропратен со насмевки и убави моменти.
   
 4. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  123
  Стоп за насилство
   
 5. Ballet is my life

  Ballet is my life Истакнат Член

  Зачленет на:
  9 јуни 2018
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  102
  Не оправдувам. Ништо нема да се реши со тепање. Тој што крева рака на жена не е маж. Нека се обиде да крене рака на мене, ќе види шо ќе му се случи
   
 6. Just Smile

  Just Smile Нов член

  Зачленет на:
  20 јануари 2019
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  22
  Е што ќе се случи ако удриш? Освен тоа што ќе ја боли, нема ни да има доверба веќе, ќе има омраза, страв, нема да биде исто. Ќе отиде се на полошо, нема да се реши проблемот магично или што и да е. Нема да слуша и да оди по твое ако удриш, ни куче нема да слуша ако го натепаш. Заклучок, ништо добро нема да се постигде, само полошо.
   
  На antonio му/ѝ се допаѓа ова.
 7. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,489
  Допаѓања:
  14,398
  Никогаш ама баш никогаш не би оправдала или простила насилство. До сега фала Богу не ми се случило мојот партнер да крене рака врз мене иако два/три пати сме биле во жустри ситуации.Во тие моменти ја согледав и таа страна од неговото однесување што беше и една од пресудните работи да останам со него.
  Тешко е да градиш врска и однос а најлесно е да ја срушиш само со еден потег.
  На сите оние што креваат рака на женско им посакувам една ќерка да си осетат на своја кожа колку би било болно да бидат малтретирани од мажи како нив.
   
  На Ballet is my life му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: