Кревање рака врз партнерот

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Абе не постои насилство само од страна на мажот врз жената, постои и обратно. Постои и врз децата.
Јас сум ПРОТИВ секакво насилство врз човечките битија. И против секакво исфрлање на фрустрација и врз животните.
Никој не е должен да трпи некој да го повредува.

Конкретно кон жена никогаш не сум бил насилен.
Можеби некогаш сум бил нервозен до таа мера што сум викал многу многу силно, но никогаш не сум дозволил да има потреба да удрам.
Цивилизиран народ се разбира со зборови, а не со удари.
Проблемот ќе остане присутен и по ударите.
А доколку седнам и разговарам, можеби ќе се реши проблемот :)

П.С. дај боже да се изгласа некогаш во иднина смртна казна за насилниците
Да бидеме реални,за едно столетие ке ни исчезне видот.

Како тоа не сме насилни и сакаме да ги решаваме проблемите со разговарање а посакуваме дури смртни казни?:unsure
Тука нешто не ми штима,нешто ми се движи од пердув кон кактус.
 
  • Like
Реакции: Arkantos and slb_bobo

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
Да бидеме реални,за едно столетие ке ни исчезне видот.

Како тоа не сме насилни и сакаме да ги решаваме проблемите со разговарање а посакуваме дури смртни казни?:unsure
Тука нешто не ми штима,нешто ми се движи од пердув кон кактус.
Епа секој кој видел „мака“ од насилство, сака драстични мерки за спречување на таквата појава :)
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Епа секој кој видел „мака“ од насилство, сака драстични мерки за спречување на таквата појава :)
во ред штом е така мислиш,но не ми се допага.
сум видела и јас мака,ретко кој не видел,но не сакам смртни казни за насилниците,со тоа ке се израмнам со нив.
 
  • Like
Реакции: slb_bobo, Luckky and malo

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,063
1,133
во ред штом е така мислиш,но не ми се допага.
сум видела и јас мака,ретко кој не видел,но не сакам смртни казни за насилниците,со тоа ке се израмнам со нив.
Смртна казна - не, ама казна -да. Колку и да не израмнува тоа со "нив" сепак ниту еден насилник не би требало да остане неказнет
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
во ред штом е така мислиш,но не ми се допага.
сум видела и јас мака,ретко кој не видел,но не сакам смртни казни за насилниците,со тоа ке се израмнам со нив.
Можеби грешам, никогаш не ја изоставам можноста да сум во заблуда. Сите многупати сме биле.
Но, кога станува збор за насилник, силувач, убиец. Човек што на овој или оној начин одзел живот, или направил продолжетокот од животот на друга индивидуа да измине со тешки трауми, депресии и слично мислам дека заслужува казна. И тоа најстрога...
 
  • Like
Реакции: malo

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Можеби грешам, никогаш не ја изоставам можноста да сум во заблуда. Сите многупати сме биле.
Но, кога станува збор за насилник, силувач, убиец. Човек што на овој или оној начин одзел живот, или направил продолжетокот од животот на друга индивидуа да измине со тешки трауми, депресии и слично мислам дека заслужува казна. И тоа најстрога...
Во ред,се разбравме уште на самиот почеток кој е мојот а кој е твојот став околу оваа работа,сега само се повторуваме.
И на темата за смртна казна се имам изјаснето дека сум против.
Тука ке завршам со дискусијата на оваа тема оти веке го пишуваме се истото.:)
 
  • Like
Реакции: slb_bobo and Arkantos

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
31
Скопје
Пред некое време гадно се искаравме со мажето и беше спремен да крене рака... Ама има ветено милион пати дека нема и му текна колку се 2 и 2 и се повлече. Ако евентуално некогаш оди до крај, сега знам и кај да се обратам :zelen А ја не сум таква личност, и кога сум најнервозна не ми доаѓа насилство на памет, ни да удрам некој ни ништо. После нервата обавезно морам да скршам некој предмет ама се додека не е човек тоа ми е супер начин да се ослободам од насобран бес (wasntme)
 

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Не сме животни,јеб**е.Ниту јас на него,ниту тој на мене.Па каков и да е проблемот,мислам дека може да се реши со разговор смирено ;)
 

sweetgirl

Истакнат Член
11 март 2012
148
124
343
Скопје
Неколку пати сум била сведок како дечкото и вика на девојката и ја мава со шамари.Сто пати сум се замислила да се ставам во одбрана,ама исто толку пати сум си рекла ама што ако и мене почне.Ни знам карате,ни џудо,ништо,ниту пак сум некоја јака.
Колку и да е виновна девојката,во никој случај не смее да биде удирана.Посекако така и така машкото е појако.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,635
5,810
1,153
27
Western Sky, Land of Oz.
Неколку пати сум била сведок како дечкото и вика на девојката и ја мава со шамари.Сто пати сум се замислила да се ставам во одбрана,ама исто толку пати сум си рекла ама што ако и мене почне.Ни знам карате,ни џудо,ништо,ниту пак сум некоја јака.
Колку и да е виновна девојката,во никој случај не смее да биде удирана.Посекако така и така машкото е појако.
Па баш и не е точно дека е појако. Не треба да си мастер по џудо или карате да се одбраниш и спротиставиш. Ама не е тоа поентата, поентата е ДЕВОЈКАТА што дозвоилила такво нешто да и се случи.
 
  • Like
Реакции: 4FUN and smeker