1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Кревање рака врз партнерот

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од ShakaZulu, 4 март 2012.

 1. ZmajChe

  ZmajChe Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 март 2012
  Мислења:
  937
  Допаѓања:
  2,068
  Значи не сакам некој ни да ми вика, тогаш подобро нека ме заборави дека постојам, па камо ли да крени рака. Брат ми ќе биди првиот што ќе го казни.
  А и не го правам тоа, се решавам на мирен начин :) Ако не.. чао пријатно :)
   
 2. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Да крене рака? Море ќе му ја искршам... жално е колку ги има , а уште е пожален фактот дека некој го премолчува тоа или го крие. Сељачишта !
   
  На ZmajChe, JaMi и The_Mayor им се допаѓа ова.
 3. ScoobyDoo

  ScoobyDoo Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  386
  Допаѓања:
  677
  ни кон партнерот ни кон никого од понежниот пол :)
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  ова искрено не го правдам у никој случај
  и кон едниот и кој другиот пол
   
 5. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Никогаш не би кренал рака на партнерот. Па нека биде што сака, било колку многу сум изнервиран, нема да удрам девојка. И да ме удри таа мене, јас нема да и вратам. Се се решава со разговор.
   
  На Aaliyah и Gemini им се допаѓа ова.
 6. ecka

  ecka Староседелец

  Зачленет на:
  15 јули 2012
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  5
  iskreno i jas sum zrtva na semejno nasilstvo ama moram da trpam bidejki sega i treba da se porodam i bev pod zakana deka mora da se zememe mojot soprug bese prijavuvan i vo policija poveke pati no tie ne prevzemaat nisto toj pak po svoe si tera neznam do koga ke izdrzam vaka dodeka ne mi pukne filmot pa da se ubijam i da ne trpam nisto znam deka ke kazete deka sum glupava sto trpam ama moram nemam izbor :(
   
 7. Aaliyah

  Aaliyah Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  1,090
  За жал така ве малтретираат затоа што самите сте го дозволиле тоа :|
  Се ќе си дојде на свое,само треба трпение :)
   
 8. mila mila

  mila mila Истакнат Член

  Зачленет на:
  31 март 2012
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  154
  А зошто не го оставиш туку ти доаѓа помисла да се убиеш?
  Верувај дека твојот живот е многу поважен и животот на тоа бебенце што го носиш во твојата утроба од бракот со некој ненормален човек без почит.Извини тоа го пишувам за твојот сопруг но секој маж што нема почит према својата жена јас со презир зборам за него.
   
 9. mila mila

  mila mila Истакнат Член

  Зачленет на:
  31 март 2012
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  154
  Насилство врз жената постоело и секогаш ќе постои на нашето поднебје.А зошто?
  Се додека жената се однесува со потчинување према мажот и да постои тоа "мажот е главата на куќата" секогаш ќе постои и тоа потчинување врз жената.
  Жените не сваќаат дека они се баш столбот на куќата,а мажите се само потпората за пари.Но на денешницата и жените работат така да и во тоа баш добро се снаоѓаат.
  A жени кои дозволуваат да бидат малтретирани од мажот демек " комшиите да не зборат зошто она се разведува или нешто слично" навистина неможам да ги сватам зошто го трпат сето тоа кога тие комшии веќе зборат и зборат секој ден кога ќе слушнат како вие пискате или викате по куќата,а уште полошо па и полиција кога би викале.
  Никоја жена не го заслужува тоа.Па и грешната.
   
  На Тавтабита, Arkantos и ShakaZulu им се допаѓа ова.
 10. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Абе не постои насилство само од страна на мажот врз жената, постои и обратно. Постои и врз децата.
  Јас сум ПРОТИВ секакво насилство врз човечките битија. И против секакво исфрлање на фрустрација и врз животните.
  Никој не е должен да трпи некој да го повредува.

  Конкретно кон жена никогаш не сум бил насилен.
  Можеби некогаш сум бил нервозен до таа мера што сум викал многу многу силно, но никогаш не сум дозволил да има потреба да удрам.
  Цивилизиран народ се разбира со зборови, а не со удари.
  Проблемот ќе остане присутен и по ударите.
  А доколку седнам и разговарам, можеби ќе се реши проблемот :)

  П.С. дај боже да се изгласа некогаш во иднина смртна казна за насилниците
   

Сподели: