1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Кревање рака врз партнерот

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од ShakaZulu, 4 март 2012.

 1. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Колку и да сум бил изнервиран никогаш не сум ударил девојка, а и не планирам и во иднина :)
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,987
  против - нормално ... само во случаевите каде што мажот ја малтретира физички жената, е тука жената е крива - значи ке попие шамар - два , некој бокс - клоца ... ок е тоа ,ама проблемот е што таа ке преќути и нормално после пак ке и се деси... се што треба да направи е само да стане на нозе, да иде да ја земе безбол палката и да му се испука убаво на тој фраер , се додека не му го видите черепот ...:banghead е после тоа лесно е, викаш полиција, го пријавуваш за насилник, а тоа што он лежи во безсознание на патосот , го пријавуваш како самоодбрана ... пробајте (happy)
  (тие што немаат срце за такво нешто, нека се јават само кај нивниот брат- ако го немаат, некој најблизок пријател и уживајте во шоуто)
   
  На BlackTulip и Lena им се допаѓа ова.
 3. Marrie

  Marrie Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  507
  Допаѓања:
  802
  Како и повеќето, нормално дека против.
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Никогаш не би можел.. Може да ја пцујам од јутра до сутра ама тепање тешко..:gus
   
  На Lady* и КрисТина К. им се допаѓа ова.
 5. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Тепач може да биде само исфрустриран човек, со симптоми на сељак.
  Нормалните луѓе, користат меѓусебно општење за решавање на проблемите.

  А, такви фанови на Чак Норис што живеат во заблуди и свет креиран од нивното мачоменство кое е прифатено исклучиво во нивните кругови пред кооперација и во некоја биртија помеѓу цицињата на певалката и реата од десетка со кромид, за жал постојат.
  Среќа што постојат и паметни моми кои ги игнорираат.

  Мене само ми се трагикомични оние девојки кои се уверени дека некој пропратен шамар е само дел од нивната взаемна љубов и дека тоа што ќе ја брука во секоја можна ситуација, ќе ја повредува е најсилниот знак на искажување на страст.
  Да не знаеш кого да го упуцаш попрво просто.
   
  На Arkantos, MoonFairy и JaMi им се допаѓа ова.
 6. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,105
  Жител на селото Дебреште, прилепско, ја претепал сопругата со тупаници и клоци информираат од МВР.

  Немилиот настан се случил вчера околу 17:30 часот во дворот на семејната куќа во селото.

  - Н.И.(27) во дворот во еден момент почнал да ја удира сопругата Е.И. со тупаници по главата и по телото. Жената паднала на земја, а Н.И продолжил да ја тепа со клоци, по што таа се здобила со телесни повреди. Била повикана итна помош - велат од МВР.

  Од полицијата инфромираат дека по целосното расветлување на случајот против Н.И ќе поднесат пријава за семејно насилство.

  извор
   
 7. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Нај проста, долна, и малоумна работа на светот е да тепање, насилство..
  посебно тепање девојка....

  за мене тие веќе не се луѓе, тоа се дегени...кој и не вредат да ги пишувам повеќе...
   
  На $3Я3|\||)&p&†Y му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Praetorian

  Praetorian Староседелец

  Зачленет на:
  24 февруари 2012
  Мислења:
  325
  Допаѓања:
  395
  Дефинитивно, дивјачки, никогаш не би кренал рака над мојата партнерка, ниту би ја повредил намерно на било каков начин. Најпрво, секогаш партнерите, дечкото и девојката,м сопружниците, си ветуваат љубов, поддршка, разбирање во врската и бракот.
  Сметам дека од машка страна физичкиот удар над партнерката би бил премногу неразумен потег. Сето тоа, исфрлање на бесот, удирање, нанесување телесни повреди намерно, или под алкохолизирана состојба е знак на слабост на мажот, негова исфрустрираност од животот или потиснување на некои свои емоции од младоста.
  Повеќе нема разлика дали партнерите живеат во градска или рурална околина. Ударите, навредите, сите тие физички и психички малтретирања се одраз на сељачкиот карактер на мажот, покажување на машкоста на многу погрешен начин, мислејќи дека со тоа ќе ја зголеми љубовта и приврзаноста на партнерката.
  Пак ќе повторам, во никој случај не е тоа дел од мојот карактер, го сметам тоа за низок степен на развиток на свест кај тој што го чини и секако, само навремено пријавување кај надлежните институции, ќе придонесе за значително намалување на оваа одвратна појава, што секако, не е присутна само од мажот кон жената, туку неретко има случаи каде и сопрузите се малтретирани психички а некогаш и физички од своите сопруги.
   
  На MoonFairy и ShakaZulu им се допаѓа ова.
 9. smeker

  smeker Староседелец

  Зачленет на:
  9 март 2012
  Мислења:
  768
  Допаѓања:
  979
  не сум кренал и никогаш нема да кренам рака на женско.
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Redhead

  Redhead Bookworm

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  1,060
  Допаѓања:
  2,039
  Нормално дека сум против како и сите. Најдемолизирачки и најбедно нешто е да се крене рака на партнер. Има такви случаеви кога жената најчесто се плаши да пријави на надлежни органи, тоа е мислам дека со самото насилство физичко и психичко, и навлага во психата на жената и почнува да верува дека го заслужува тоа (што е најлошо). Успева да ја деградира како личност. Меѓутоа има трпат и поради страв од осудување, или што е најчест случај се вадат со децата. Тоа е најлошо нешто што родител може да му го направи на своето дете. Да остане во брак(каде што детето е сведок на насилство) и да притоа вика дека се обидува да го зашува семејството само заради децата. Па на што ги учат тие родители тие деца? Како и они да бидат насилници или како да трпат? Да ги осакатат за цел живот и да мислат дека е тоа нормално?Е ова навистина не можам да го сфатам. Или некои жени што мислат дека така треба во врска или брак дека тоа е чин на љубов. Многу мразам такви "мажи" да ги наречам, што својата бедна машкост и егзистенција, ја искажуваат преку тепање. И се чувствуваат возвишено при тоа, ко да киј знае што направиле.
  Таквите би ги кастрирала да можам. :zelen
   

Сподели: