1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Кревање рака врз партнерот

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од ShakaZulu, 4 март 2012.

 1. ShakaZulu

  ShakaZulu Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  429
  Допаѓања:
  886
  [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG]

  Од секогаш сме слушале за насилство во домот. Било да е тоа во комшии , кај некои пријатели или на телевизија што се вика во краен случај тоа е присутно и секојдневно. Некои може знаат и лично жртви на истото и уверен сум дека во никој случај не го одобруваат истото но не можат ни да го спречат. Едноставно тоа е што ако насилникот не се свести милом тогаш мора силум но многу случаи остануваат не пријавени или едноставно жртвите немаат психичка сила да ги пријават своите насилници. Дали е причината во страдањето на децата , дали срамот и оцрнувањето на фамилијата во лицето на околината тоа не знам , но во секој случај премногу наслиници остануваат не санкционирани.​

  Во почесто време има и премногу сличаи каде и во обични врска помеѓу дечко и девојка се појавува насилство и пак некој трпи и ќути за истото. Дали моменталната љубов и “затресканост “ се доволна причина истото да се трпи и одобрува...​

  Сметате ли дека оваа појава може да се искорени. Што треба околината да направи кон наслниците а што кон жртвите на овај вид физичка и психичка тортура...​
  Kажете НЕ за насилството во домот... > > > КЛИК < < <


  [​IMG]
   
  На Mila Kunis, melpomena, Lena и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Никогаш не би го удрила мажот..а ако тој мене ме удри-развод.
   
  На Marick14, end. и Dee Dee им се допаѓа ова.
 3. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  Нормално дека сум против.Во ова лудо време искрено цвеќе за мирисање не се ни мажите ни пак жените... Сепак насилството не е потребно,се се решава со разговор...доколку оди оди...а доколку не убаво е да се разделат како луѓе без никакви последици !
   
 4. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  не би кренал рака никогаш па колку и да изнервира и колку да сум пијан да речиме... инаку ми се деси пред некое време една другарка моја да добие шамар од дечкому.. другиот ден се појави батето со пикнато око... погодете зошто...:)
   
  На Lena, end. и Ана-Каренина им се допаѓа ова.
 5. Македонец

  Македонец Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  313
  Допаѓања:
  439
  Ако ми е до тепање се тепам со машко хххх неам срце да удрам жена
   
  На ecka и emzzy им се допаѓа ова.
 6. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  Jackal ти му врати наместо неа нели? Вистински другар :sram
   
  На Lena и Caci им се допаѓа ова.
 7. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  па јас и уште еден од друштвото... другиот ден оваа му се јавила да се сретнат за да му раскини.. ко го видела целиот истепан... го парашала шо е работата тој и рекол прашај си ги другарите...
   
  На Lena, Caci, Gabby и уште 1 член му се допаѓа ова.
 8. jovanKH2O

  jovanKH2O Староседелец

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  82
  Никогаш не сум го оправдувал тоа и не е во ред, бидејќи никој не е достоен да крене рака врз нечив грб. Ако еден од партнерите не се чувствува добро со својот партнер постојат многу начини и решенија да се реши тоа, пред се со комуникација ако е тоа возможно, но не и со малтретирање. Сепак постои развод или прекин на врската се разбира доколку нема меѓусебно разбирање ;)
   
  На ecka и DarkPassenger им се допаѓа ова.
 9. Aaliyah

  Aaliyah Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  1,090
  Кој се тепа тој се сака :mstickle
  Никогаш нема да дозволам да крене рака на мене!!!
  Имам една другарка која редовно си е тепана од дечкото. И кога и да ја видам има по некоја модрица на неа.
  Устава пена ми фати од зборење ама џабе она си го сака :eek
   
  На ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Boyka

  Boyka Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  255
  Допаѓања:
  737
  Вистинскиот маж никогаш не удира жена!!!
  [​IMG]
   
  На Just Perfect, Sugar, melpomena и уште 4 други им се допаѓа ова.

Сподели: