1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Крај за турбофолкот во скопските дискотеки

Дискусија во форумот 'Излегување и ноќен живот' започната од Mila Kunis, 2 јули 2013.

 1. hannibal

  hannibal Нов член

  Зачленет на:
  12 јуни 2013
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  16
  Ако е вистина, ме интересира до кога ќе трае...до 1-ви септември. зашто дискотеките (освен Хавана која работи цело лето) во Скопје ќе работат уште 2-3 недели максимум после ќе бидат затворено од 20-25јули до 20 август/''мируваат'' спонзорите кој ги плаќаа турбофолк звезди, ќе дојде септември и пак ќе се ''активираат'' спонзорите и пак ќе се врати се на свое место.
   
  На ipopovski му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Биртиите и кафаните праеле профит од турбофолкот. Тоа е нашиот проблем. Заглавивме у српски турбофолк,у земја Македонија,а златни народњаци имаме,да ти е мерак да земеш па и да се напиеш у кафана,на Јонче Христовски,на Војо Стојановски,на нашите,а не на некоја глупача со надуени плуќни крила и допи*њак. Ја слушам баеги широка палета на звуци и жанрови,но не би ми сметало да седнам во наша кафЕана,меана,ресторан или било што,во која ќе се свири и пее нашето. Не сум патриот и не се мавам у груди,али мислам дека од толку што сме мулти-култи ќе заборавиме кои сме и што сме. А ако толку сака турбофолк рајата,нека си слуша по дома или по родендени,ама да не се носат тие нивните омилените. Да се мавнат од пиволенди,пивофести,виноскопи и евенти од таков тип. Марш у на мамица им.
   
  На violetmoon и Rêveur им се допаѓа ова.
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  А каква разлика прави дали е србијански или македонски турбо-фолк? Дали шундот е помалку шунд затоа што е домашен?!

  Поздрав со бардот на новосоздадената мак фолк музика, доајенот на локалните тв станици, вхс и бетакам камерите, Цане Николофски.

  :svirka
   
 4. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Зар се осмелуваш Јонче Христовски,Војо Стојановски и слични на нив да ги обележуваш како македонски турбо-фолк?
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  Ок... не носеле допичњак и немале силикони, софт кор турбо фолк. Како Шабан Шаулиќ нешто...
   
 6. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Имаш турбо-фолк,и имаш народно. Едните пеат за секс,пропаднати љубови и лични карти,другите пеат свадбарски,јаничарски,често и патриотски песни. Има огромна разлика.
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  Не сум толку упатен во деталите на турбо и останатиот фолк, ама колку што можев да забележам на неколку свадби на кои имав несреќа да присуствувам и од кои сеуште имам последици...... војо и сличните исто така пеат за пропаднати љубови, пијанчења, злоба и слични теми...
   
 8. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Не идам во дискотеки, нит па ќе идам некад. Таа собиранка на позери, скинати хулакопки, квази мадрфакери и штикли им ја оставам на тие што љубат експонации, мене ми е убаво без нив.
  Мене ми е мака, што покрај сите негирања, лупање у гради како турбо фолкот е за сељаци, доживуваме инвазија од напрчени муцки и силикони, и забавјачи со шпиц кондури. Они се намлатија пари, посетителиве кои у најголем број се паднати од Марс и они ни су одавде нАли, искршија едно чудо флаши.
  И никој не слуша, никој не иде, а дискотеките полни, вратарите после таква ноќ се на три дневна рехабилитација и пак у маало истите тие што дигаат мишки се рокери, металци, рапери и сл.
  Не отруја!
  Колку и да ги игнорираш тие дешавки, на крај сфаќаш дека живееш на високо квалитетна сељачко-депримирачка почва.
  И не, не мислам дека нормален човек може да ужива на рефрени ХОЧУ ДА ИСЕЧЕМ ВЕНЕ ЈЕР ТИ ВОЛИШ ДРУГЕ ЖЕНЕ стил.
  Нека се гонат, нека не припарат тука, нека исклучат од кабелска такви канали како Пинк, ДМ Сат и слични барем генерациите што идат да се куртулат од тоа сквернавење на психа.
  Се надевам дека вистински ќе се почитува ова и нема да доживеам уште еден „концерт“ на Адил у Колосеум.
   
  На Primrose, Outrider и 4FUN им се допаѓа ова.

Сподели: