Крај за турбофолкот во скопските дискотеки

hannibal

Нов член
12 јуни 2013
24
16
3
39
Ако е вистина, ме интересира до кога ќе трае...до 1-ви септември. зашто дискотеките (освен Хавана која работи цело лето) во Скопје ќе работат уште 2-3 недели максимум после ќе бидат затворено од 20-25јули до 20 август/''мируваат'' спонзорите кој ги плаќаа турбофолк звезди, ќе дојде септември и пак ќе се ''активираат'' спонзорите и пак ќе се врати се на свое место.
 
  • Like
Реакции: ipopovski

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,413
1,536
1,133
27
Биртиите и кафаните праеле профит од турбофолкот. Тоа е нашиот проблем. Заглавивме у српски турбофолк,у земја Македонија,а златни народњаци имаме,да ти е мерак да земеш па и да се напиеш у кафана,на Јонче Христовски,на Војо Стојановски,на нашите,а не на некоја глупача со надуени плуќни крила и допи*њак. Ја слушам баеги широка палета на звуци и жанрови,но не би ми сметало да седнам во наша кафЕана,меана,ресторан или било што,во која ќе се свири и пее нашето. Не сум патриот и не се мавам у груди,али мислам дека од толку што сме мулти-култи ќе заборавиме кои сме и што сме. А ако толку сака турбофолк рајата,нека си слуша по дома или по родендени,ама да не се носат тие нивните омилените. Да се мавнат од пиволенди,пивофести,виноскопи и евенти од таков тип. Марш у на мамица им.
 
  • Like
Реакции: violetmoon and Rêveur

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Биртиите и кафаните праеле профит од турбофолкот. Тоа е нашиот проблем. Заглавивме у српски турбофолк,у земја Македонија,а златни народњаци имаме,да ти е мерак да земеш па и да се напиеш у кафана,на Јонче Христовски,на Војо Стојановски,на нашите,а не на некоја глупача со надуени плуќни крила и допи*њак. Ја слушам баеги широка палета на звуци и жанрови,но не би ми сметало да седнам во наша кафЕана,меана,ресторан или било што,во која ќе се свири и пее нашето. Не сум патриот и не се мавам у груди,али мислам дека од толку што сме мулти-култи ќе заборавиме кои сме и што сме. А ако толку сака турбофолк рајата,нека си слуша по дома или по родендени,ама да не се носат тие нивните омилените. Да се мавнат од пиволенди,пивофести,виноскопи и евенти од таков тип. Марш у на мамица им.

А каква разлика прави дали е србијански или македонски турбо-фолк? Дали шундот е помалку шунд затоа што е домашен?!

Поздрав со бардот на новосоздадената мак фолк музика, доајенот на локалните тв станици, вхс и бетакам камерите, Цане Николофски.
:svirka
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,413
1,536
1,133
27
А каква разлика прави дали е србијански или македонски турбо-фолк? Дали шундот е помалку шунд затоа што е домашен?!

Поздрав со бардот на новосоздадената мак фолк музика, доајенот на локалните тв станици, вхс и бетакам камерите, Цане Николофски.
:svirka
Зар се осмелуваш Јонче Христовски,Војо Стојановски и слични на нив да ги обележуваш како македонски турбо-фолк?
 
  • Like
Реакции: melpomena

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Зар се осмелуваш Јонче Христовски,Војо Стојановски и слични на нив да ги обележуваш како македонски турбо-фолк?

Ок... не носеле допичњак и немале силикони, софт кор турбо фолк. Како Шабан Шаулиќ нешто...
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,413
1,536
1,133
27
Ок... не носеле допичњак и немале силикони, софт кор турбо фолк. Како Шабан Шаулиќ нешто...
Имаш турбо-фолк,и имаш народно. Едните пеат за секс,пропаднати љубови и лични карти,другите пеат свадбарски,јаничарски,често и патриотски песни. Има огромна разлика.
 
  • Like
Реакции: melpomena

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Имаш турбо-фолк,и имаш народно. Едните пеат за секс,пропаднати љубови и лични карти,другите пеат свадбарски,јаничарски,често и патриотски песни. Има огромна разлика.

Не сум толку упатен во деталите на турбо и останатиот фолк, ама колку што можев да забележам на неколку свадби на кои имав несреќа да присуствувам и од кои сеуште имам последици...... војо и сличните исто така пеат за пропаднати љубови, пијанчења, злоба и слични теми...
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,132
2,396
1,133
Yellow submarine
Не идам во дискотеки, нит па ќе идам некад. Таа собиранка на позери, скинати хулакопки, квази мадрфакери и штикли им ја оставам на тие што љубат експонации, мене ми е убаво без нив.
Мене ми е мака, што покрај сите негирања, лупање у гради како турбо фолкот е за сељаци, доживуваме инвазија од напрчени муцки и силикони, и забавјачи со шпиц кондури. Они се намлатија пари, посетителиве кои у најголем број се паднати од Марс и они ни су одавде нАли, искршија едно чудо флаши.
И никој не слуша, никој не иде, а дискотеките полни, вратарите после таква ноќ се на три дневна рехабилитација и пак у маало истите тие што дигаат мишки се рокери, металци, рапери и сл.
Не отруја!
Колку и да ги игнорираш тие дешавки, на крај сфаќаш дека живееш на високо квалитетна сељачко-депримирачка почва.
И не, не мислам дека нормален човек може да ужива на рефрени ХОЧУ ДА ИСЕЧЕМ ВЕНЕ ЈЕР ТИ ВОЛИШ ДРУГЕ ЖЕНЕ стил.
Нека се гонат, нека не припарат тука, нека исклучат од кабелска такви канали како Пинк, ДМ Сат и слични барем генерациите што идат да се куртулат од тоа сквернавење на психа.
Се надевам дека вистински ќе се почитува ова и нема да доживеам уште еден „концерт“ на Адил у Колосеум.
 
  • Like
Реакции: Primrose, Outrider and 4FUN