Крај за турбофолкот во скопските дискотеки

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
Ни Сектор не е тоа што беше на времето. Се' се позери. Сакаш да кажеш дека и фуфиците што шетаат во балски фустани и со штикли 12 см имаат изострен вкус? И типовите што дремат на конопој со виски во рака,имаат изострен вкус? Дека дошол во Сектор за да го слуша диџеот? А,не да биде виден? Ако имаш изострен вкус брат за музика ќе идеш на приватни журки надвор од Скопјево.
Ги паметам на времето кога во летното Колосеум доаѓаат диџеи како Карл Кокс,Етника и многу други. Али тоа беше пред 7 или 8 години.

А за турбо-фолкот местото му е во биртиите и во кафаните. Најголема глупост е пеачи од калиброт на Аца Лукас,на Цеца да пеат во дискотеки. Ова не е Швајцарија. Порано дискотеките секоја вечер си имаа различна музика и си беа задоволени сечии вкусови. Се знаеше каква музика се пушта во дискотеки, а каква во клубови и кафичи.

И да,се пие и на рок,и на џез и поп музика дури. Чудно мене па алкохолот на фолк не ми оди. Не знам да се развеселам на турбо-фолк.Воопшто не е тоа проблемот.
Не слушаат сите иста музика па за дискотеките да бидат одредени по вид на музика.Дискотека мора да има поширок спектар,иначе ќе пропаднат.
За тоа постојат клубовите и кафичите. На пример,не можеш во дискотека да има рок свирка,моментот е свирката,ако е во дискотека ќе биде концерт.
Најубаво е кога би можело да се врати стариот сјај на ноќниот живот во Скопје од пред десетина години.Тогаш имаше место за сите љубители на музиката. А,денес не.
Не верувам дека ова ќе им успее.
Делев слично мислење со твоето се до моментот ког влегов во Деспина - не по мој мерак ама за да нешто хета човек треба да има и основа.
Поентата ми е ако еве рецимо Сектор почне да има програма од све и свашта по денови - денес турбофолк, утре рок свирче, задутре електро, ќе се деси некогаш некој кога има повеќе слободно време да му се падне Сектор да има турбо, а самиот тој не може да го помириса тој жанр.
Дискотеките треба да се прегрупираат и да се знае која на која целна група ќе оди. Така да ако еве рецимо мене денес ми се оди на електро, ќе знам Сектор има нон стоп такви работи, нема шанса да утнам. Ако сакам свирка, ќе одам во Сопотско, Мамас, Маракана. Ако сакам турбо ќе одам во Деспина, Ванила. Ако сакам да се начукам за евтини пари идам во биртија или парк. Треба локалите да се сконцентрираат кон потрошувачите а не обратно.
 

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Делев слично мислење со твоето се до моментот ког влегов во Деспина - не по мој мерак ама за да нешто хета човек треба да има и основа.
Поентата ми е ако еве рецимо Сектор почне да има програма од све и свашта по денови - денес турбофолк, утре рок свирче, задутре електро, ќе се деси некогаш некој кога има повеќе слободно време да му се падне Сектор да има турбо, а самиот тој не може да го помириса тој жанр.
Дискотеките треба да се прегрупираат и да се знае која на која целна група ќе оди. Така да ако еве рецимо мене денес ми се оди на електро, ќе знам Сектор има нон стоп такви работи, нема шанса да утнам. Ако сакам свирка, ќе одам во Сопотско, Мамас, Маракана. Ако сакам турбо ќе одам во Деспина, Ванила. Ако сакам да се начукам за евтини пари идам во биртија или парк. Треба локалите да се сконцентрираат кон потрошувачите а не обратно.
Примеров со Сектор,не иде. Дискотеките си имаат различно распределени денови.Поентата е да нема турбо фолк во дискотеките воопшто. Ако сакаш електро си има денови за тоа,ако не во Сектор туку во некоја друга дискотека.Поделено си е. И локалите се сконцетрирани кон потрошувачите.Можеби имало во дискотеките турбо фолк ама пак затоа во Ван Гог, во Магор, во Балет,во Мамас имало рок.Па дури и во Мамас се поделени деновите.Една вечер ти е латино,друга рок,трета диџеј.За сите вкусови е погодено.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,130
1,066
113
Скопје
www.statik-group.com
Ни Сектор не е тоа што беше на времето. Се' се позери. Сакаш да кажеш дека и фуфиците што шетаат во балски фустани и со штикли 12 см имаат изострен вкус? И типовите што дремат на конопој со виски во рака,имаат изострен вкус? Дека дошол во Сектор за да го слуша диџеот? А,не да биде виден? Ако имаш изострен вкус брат за музика ќе идеш на приватни журки надвор од Скопјево.​
Ги паметам на времето кога во летното Колосеум доаѓаат диџеи како Карл Кокс,Етника и многу други. Али тоа беше пред 7 или 8 години.​
А за турбо-фолкот местото му е во биртиите и во кафаните. Најголема глупост е пеачи од калиброт на Аца Лукас,на Цеца да пеат во дискотеки. Ова не е Швајцарија. Порано дискотеките секоја вечер си имаа различна музика и си беа задоволени сечии вкусови. Се знаеше каква музика се пушта во дискотеки, а каква во клубови и кафичи.​
И да,се пие и на рок,и на џез и поп музика дури. Чудно мене па алкохолот на фолк не ми оди. Не знам да се развеселам на турбо-фолк.​
Ти сега зборуваш за тоа какви луѓе доаѓаат во Сектор.Јас зборам дека Сектор е дискотека каде што доаѓаат да пуштат музика најквалитетни диџеи и бендови како на пример:

Код:
http://www.mkd.mk/zabava/domashna/zabava-vo-sektor-909-so-pmg-kolektiv-i-millko
Ти етикетираш луѓе по тоа дали биле фуфици, у штикли или што год да е.Јас зборам за музиката што се пушта во оваа дискотека.
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Сега треба да почнат овие да ги носат јаките, па гајле ни е за турбото..
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
Не верувам. Тоа значи да се откажат од приливот на пари. Со оглед дека најголем дел од МК населението се пали на таа музика.
Значи дискотеките го користат тоа за да соберат пари. Еве за пивофестот кога пееше Цеца и кога пееја останатите. Кога имаше поголема гужва и потрошувачка?
денес профитот е битен, а за музиката, кој ја е*е.
Мислам дека би било убаво да се знае кој клуб со каква музика ќе биде.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,757
1,673
На сигурно
Дискотеките пласираат она што слуша народот.
50% признаваат дека слушаат турбо фолк,рестот од 30% слушаат само ,,рафиниран,, турбо фолк,е за останатите 20% си има доволно локали.
Можеби и не е толку до дискотеките колку е до нас самите.
Но можеби доколку не се сервира толку многу,со тек на време и ке се искорени.
Оти пак да не се слуша нашата традиционална музика,поготово оние дела кои имаат претрпено модификација.
Некои и не се толку лоши.
Можеби не баш во дискотека ама ете јас одам на места кои наметнуваат во одредени делови од нокта таква музика со таква атмосвера.
 
  • Like
Реакции: Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
Дискотеките пласираат она што слуша народот.
50% признаваат дека слушаат турбо фолк,рестот од 30% слушаат само ,,рафиниран,, турбо фолк,е за останатите 20% си има доволно локали.
Можеби и не е толку до дискотеките колку е до нас самите.
Но можеби доколку не се сервира толку многу,со тек на време и ке се искорени.
Оти пак да не се слуша нашата традиционална музика,поготово оние дела кои имаат претрпено модификација.
Некои и не се толку лоши.
Можеби не баш во дискотека ама ете јас одам на места кои наметнуваат во одредени делови од нокта таква музика со таква атмосвера.
Ова е клучниот проблем што многумина наместо тоа „можеби“ го ставаат „никогаш“ и одат во рандом дискотека па трпат турбофокерсто а со тек на време си го потслушнуваат.
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,125
1,844
423
Еден досаден град
-.- ја мислам дека во демократска држава секој бира што ќе слуша.Во Скопје има многу луѓе што слушаат турбофок и дека во главен и голем град како Скопје треба да има дискотеки каде се пушта од секој можен жанр на музика,па секој сам да си одлучи каде ќе оди.Како што има ресторни со македонска,италијанска,кинеска,турска кујна исто треба да има и дискотеки со сите жанрови на музика.Па ако не ти одговара не мораш да одиш во та дискотека.
 
  • Like
Реакции: Saladin and melpomena

Мирче_мкД

Истакнат Член
25 јуни 2012
173
121
343
26
Само позитивни критики, а колку е вистина и што на крај ќе испадне ќе видиме. Многу ќе ми се напраи кејфот да исчезне овој дебилизам шо некои го викаат музика. Поглупи и поочајни текстови нигде нема значи, шо било само да се римува и во позадина да има синтисајзер или труба. Иако овие поновите почнаа да додаваат и елементи од електронска музика. (турлитава) . Не знам како воопшто ја прифаќа младината, ама звуците стварно замараат и удираат во глава, а не треба да си некој музички стручнак, доволно е само малку осет да имаш.
 
  • Like
Реакции: Outrider

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
Организатори на тија турбо фолк срања га напраисфа сфе тој заради тој што на концерти се троши мноо алкохол и има поише заработка. Али ваљда у задњо време сфи идеф начукани на концерт и тамо љигавиф едно пиво
Ск на журке ке се троши само водичка, затој што алкохол и бонбоне не идеф
 
  • Like
Реакции: Saladin