1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Крај за турбофолкот во скопските дискотеки

Дискусија во форумот 'Излегување и ноќен живот' започната од Mila Kunis, 2 јули 2013.

 1. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,621
  Делев слично мислење со твоето се до моментот ког влегов во Деспина - не по мој мерак ама за да нешто хета човек треба да има и основа.
  Поентата ми е ако еве рецимо Сектор почне да има програма од све и свашта по денови - денес турбофолк, утре рок свирче, задутре електро, ќе се деси некогаш некој кога има повеќе слободно време да му се падне Сектор да има турбо, а самиот тој не може да го помириса тој жанр.
  Дискотеките треба да се прегрупираат и да се знае која на која целна група ќе оди. Така да ако еве рецимо мене денес ми се оди на електро, ќе знам Сектор има нон стоп такви работи, нема шанса да утнам. Ако сакам свирка, ќе одам во Сопотско, Мамас, Маракана. Ако сакам турбо ќе одам во Деспина, Ванила. Ако сакам да се начукам за евтини пари идам во биртија или парк. Треба локалите да се сконцентрираат кон потрошувачите а не обратно.
   
 2. Redhead

  Redhead Bookworm

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  1,060
  Допаѓања:
  2,039
  Примеров со Сектор,не иде. Дискотеките си имаат различно распределени денови.Поентата е да нема турбо фолк во дискотеките воопшто. Ако сакаш електро си има денови за тоа,ако не во Сектор туку во некоја друга дискотека.Поделено си е. И локалите се сконцетрирани кон потрошувачите.Можеби имало во дискотеките турбо фолк ама пак затоа во Ван Гог, во Магор, во Балет,во Мамас имало рок.Па дури и во Мамас се поделени деновите.Една вечер ти е латино,друга рок,трета диџеј.За сите вкусови е погодено.
   
 3. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Ти сега зборуваш за тоа какви луѓе доаѓаат во Сектор.Јас зборам дека Сектор е дискотека каде што доаѓаат да пуштат музика најквалитетни диџеи и бендови како на пример:

  Код:
  http://www.mkd.mk/zabava/domashna/zabava-vo-sektor-909-so-pmg-kolektiv-i-millko
  Ти етикетираш луѓе по тоа дали биле фуфици, у штикли или што год да е.Јас зборам за музиката што се пушта во оваа дискотека.
   
 4. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Сега треба да почнат овие да ги носат јаките, па гајле ни е за турбото..
  [​IMG]
   
 5. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Не верувам. Тоа значи да се откажат од приливот на пари. Со оглед дека најголем дел од МК населението се пали на таа музика.
  Значи дискотеките го користат тоа за да соберат пари. Еве за пивофестот кога пееше Цеца и кога пееја останатите. Кога имаше поголема гужва и потрошувачка?
  денес профитот е битен, а за музиката, кој ја е*е.
  Мислам дека би било убаво да се знае кој клуб со каква музика ќе биде.
   
 6. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Дискотеките пласираат она што слуша народот.
  50% признаваат дека слушаат турбо фолк,рестот од 30% слушаат само ,,рафиниран,, турбо фолк,е за останатите 20% си има доволно локали.
  Можеби и не е толку до дискотеките колку е до нас самите.
  Но можеби доколку не се сервира толку многу,со тек на време и ке се искорени.
  Оти пак да не се слуша нашата традиционална музика,поготово оние дела кои имаат претрпено модификација.
  Некои и не се толку лоши.
  Можеби не баш во дискотека ама ете јас одам на места кои наметнуваат во одредени делови од нокта таква музика со таква атмосвера.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,621
  Ова е клучниот проблем што многумина наместо тоа „можеби“ го ставаат „никогаш“ и одат во рандом дискотека па трпат турбофокерсто а со тек на време си го потслушнуваат.
   
 8. Bum-Bum

  Bum-Bum Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  1,125
  Допаѓања:
  1,844
  -.- ја мислам дека во демократска држава секој бира што ќе слуша.Во Скопје има многу луѓе што слушаат турбофок и дека во главен и голем град како Скопје треба да има дискотеки каде се пушта од секој можен жанр на музика,па секој сам да си одлучи каде ќе оди.Како што има ресторни со македонска,италијанска,кинеска,турска кујна исто треба да има и дискотеки со сите жанрови на музика.Па ако не ти одговара не мораш да одиш во та дискотека.
   
  На Saladin и melpomena им се допаѓа ова.
 9. Мирче_мкД

  Мирче_мкД Истакнат Член

  Зачленет на:
  25 јуни 2012
  Мислења:
  173
  Допаѓања:
  121
  Само позитивни критики, а колку е вистина и што на крај ќе испадне ќе видиме. Многу ќе ми се напраи кејфот да исчезне овој дебилизам шо некои го викаат музика. Поглупи и поочајни текстови нигде нема значи, шо било само да се римува и во позадина да има синтисајзер или труба. Иако овие поновите почнаа да додаваат и елементи од електронска музика. (турлитава) . Не знам како воопшто ја прифаќа младината, ама звуците стварно замараат и удираат во глава, а не треба да си некој музички стручнак, доволно е само малку осет да имаш.
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 10. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Организатори на тија турбо фолк срања га напраисфа сфе тој заради тој што на концерти се троши мноо алкохол и има поише заработка. Али ваљда у задњо време сфи идеф начукани на концерт и тамо љигавиф едно пиво
  Ск на журке ке се троши само водичка, затој што алкохол и бонбоне не идеф
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: