1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Која туристичка агенција нуди најдобри услуги?

Дискусија во форумот 'Патување' започната од efederer, 4 март 2012.

 1. efederer

  efederer Админ
  Член на администрација

  Зачленет на:
  2 октомври 2011
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  256
  Со кои туристички агенции имате патувано до сега?
  Колку сте задоволни од услугата?
  Која агенција ја препорачувате?

  http://iguana.com.mk/

  http://www.granada.com.mk/home/

  http://www.savana.com.mk/

  http://www.fibula.com.mk/

  http://www.aurora.com.mk/

  http://www.pet.com.mk/

  http://www.arbotravel.com/

  http://www.orfej.com.mk/

  http://www.falcon.com.mk/

  http://www.atlas-travel.com.mk/

  http://www.ta-safari.com/

  http://skopjetours.com.mk/

  http://atlantis.mk/
   
  На Ivona Kicevo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  До сега немам одено на одмор преку агенција, само за превоз до Солун и до Бугарија на одмор. Почесто одам со Лени Травел (спроти бикот на ул. Македонија) до Солун и до некаде сум задоволен. Само еднаш ми се има појавено кондуктерка (над 70 години беше) бабиште и ни два збора не кажа. Само не оставија и ај чао пријатно. Нит на микрофон да каже во колку часот да се чекаме, ништо не кажа. И после ми излегоа некои проблеми заради неа. Па едвај ја решив ситуацијата.

  А за Бугарија бев со една агенција (не ми текнува име) се наоѓа исто така во близина на бикот (поточно меѓу лени травел и Рамстор, во уличката на лево кон Рамстор кога идете од Лени Травел). Е сега автобусите не беа лоши, но не беа ни добри. Средина. Но најголемиот број на патниците како и јас, имавме проблем со возачот. Дрзок, невоспитан.......и што ли уште не. И со мене се скара заради тоа што го спуштив столчето да си подлегнам и ми вика не е дозволено да се спуштаат столчињата. А и доста други караници имаше не само со мене туку и со други патници. (еден покрупен, поцрн тен малку, кој бил преку таа агенција може и го видел)

  Иначе не практикувам да уплаќам преку агенции, туку во сопствена режија. (само пат преку агенција) Или освен за некоја подалечна дестинација би уплатил преку агенција.
   
  На krissthemaster055 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Blueberry

  Blueberry Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  158
  Marick14 да не си ги измешал Лени Травел со Тера Травел?
   
 4. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Да, на Тера Травел мислев. Моја грешка. ;)
   
 5. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Некој да патувал или да уплаќал преку Арбо туристичка агенција? (се наоѓа во центар кај Соборен Храм)
  Да каже повеќе инфо, како, што итн.....
   
 6. devojka9999

  devojka9999 Полноправен Член

  Зачленет на:
  4 мај 2012
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  43
  Да ви опишам на кратко како поминавме во Истанбул преку туристичка агенција од Скопје
  Како прво автобусот беше многу неудобен за пат од 10 часа, мене лично буквално цела нога ми е со модринки исто и на госпоѓата што беше со мене. По 10 часа пат сите очекувавме да стигнеме во хотелот да се одмориме барем саат време пред да продолжиме со другите активности, но секако не беше така, кога стигнавме во Истанбул водичот ни кажа дека ке одиме прво во хотелот и после 4 часа возење низ Истанбул се симнавме од автобустот некаде близу капали чаршија и ни беше кажено дека сме имале панорамски преглед на градот и дека ке продолжиме со посета на топкапи, плавата џамија и аја софија.... уморни, ненаспиени, гладни, укочени од долгиот и неудобен пат баш ни се погоди и убавото жешко сонце тргнавме по водичот што неможевме да го следиме од што му се брзаше, прво бевме во плавата џамија но неможевме да влеземе внатре бидејки имаше молитва по претходно чекање на улица саат време да стигне водичот од Истанбул за да може нашиот водич да преведува, откако не ја посетивме плвата џамија тргнавме накај топкапи сарај, кога стигнавме таму се разбира со трчање по водичот, ни објаснуваше едно пола саат после имавме слободно време пола саат значи не бевме во харемот, не ги видовме собите кај што беа изложени облеката на султаните и накитот... после имавме пола саат да се одмориме малку и да јадеме нешто набрзина за да не ни избега водичот... кога тргнавме накај аја софија без да не преброи тргнавме до автобусот кога тогаш некои луге од групата му кажаа дека фалат две жени, па отиде да ги бара уште саат време додека ние го чекавме во автобусот во кој беше неподносливо жешко... откако ги најде госпоѓите имаше пола саат расправија со него па тргнавме најпосле во аја софија исто така беше се набрзинка гледање, сликање итн... и тргнавме после накај хотелот конечно за да стигнеме до таму незнам уште колку се возевме но знам дека стигнавме во 21 часот, право влеговме во собите без да ни го каже распоредот за утре например во колку да се чекаме и каде ке одиме... без разлика тогаш најбитно беше дека стигнавме до хотелот. Следниот ден прво отидовме во аксарај се беше убаво но не не однесе во харемот, потоа отидовме на брод да ги гледаме куките од "турските серии" без никакво објаснување за старите градби! после тргнавме накај хотелот после возење 3 часа ни остана само пола саат да се спремеме за вечерата што ја откажавме после бидејки бевме премногу изморени, следниот ден бевме во куката на али риза саат ипол, два саати во капали чаршија и по цел ден молење не однесе во џамијата на Сулејман и гробовите на султан Сулејман и Хурем после бевме во трговскиот центар и си тргнавме назад.
  Ова за мене беше малтретирање, а не шетање ако вака треба да изгледа постета на било кое место преку туристичка агенција тогаш нема да се повтори уште еднаш...никаква организација, се што беше пишено во програмата не беше реализирано кога стигнавме.. никаков редослед немаше и водичот беше неискусен!!!
   
 7. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Преку која агенција беше? И мене слично ми се случи за Велигден...водичот со 300 на саат одеше, луѓе се губеа итн....
   
 8. devojka9999

  devojka9999 Полноправен Член

  Зачленет на:
  4 мај 2012
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  43
  Делфина Турс, ама мислам дека има две агенции со исто име или подружница е едната незнам точно, јас се јавив во канал 5 за да го добијам бројот... истата агенција го организираше патувањето со Драган Вучиќ што беа жените за 8-ми Март, втор пат ми е со агенција и никогаш повеќе...
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Епа затоа следен пат во сопствена режија. Без агенции и такви чуда.
   
  На devojka9999 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ivona Kicevo

  Ivona Kicevo Полноправен Член

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  27
  До сега не сум патувала преку агенција но планирам на одмор да одам но мислам за следната година
  првото патување ќе биде преку некоја агенција на најубавото место според мене ;)
  Кушадаси, Турција
  [​IMG]
   
  На Kristina Bozinova му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: