Кошмари

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Кошмар е сон кој предизвикува моќна непријатна возбудлива реакција за време на спиењето. Обично содржи страв или ужас, опасни ситуации, впечаток на болки, паѓање, итн. Кошмарите можат да бидат сврзени со физички поттик како на пример стрес, а понекогаш се појавуваат без причина.
Колку често вие имате кошмари?
nightmare_by_lucyluh_large.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: beautifull liar

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,120
1,683
Ретко сонувам. Последен кошмар ми беше пред нецел месец. Сонував дека сум излегол во двор. Небото било смуртено. Сум седнал на каменот пред старата куќа. И наеднаш од смуртеното небо се појави гром, и ме удри мене.

Кога се разбудив, главата ми експлодираше од болка.
 

Coci8

Староседелец
26 април 2013
106
55
1,038
42
Skopje
Имам кошмари
дека имам фобија од висина нонстоп сонувам паѓања од некоја зграда или планина
фобијата најверојатно си го прави своето или незнам што
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Badgirl

Badgirl

Староседелец
4 јануари 2013
1,477
3,258
1,133
29
Najubaviot grad ------> SKOPJE :D
Имам кошмари
дека имам фобија од висина нонстоп сонувам паѓања од некоја зграда или планина
фобијата најверојатно си го прави своето или незнам што
Истото ми се случуваше и мене едно време,бидејќи и јас имам фобија од висина....
инаку во последн време сонувам како ме тераат кучиња...:unsure
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МиГ 21

Coci8

Староседелец
26 април 2013
106
55
1,038
42
Skopje
Истото ми се случуваше и мене едно време,бидејќи и јас имам фобија од висина....
инаку во последн време сонувам како ме тераат кучиња...:unsure
Да ама кај мене веке долги години не е привремено :(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Badgirl

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
кај мене секој сон е страшен,али 99 посто кога станам и све заборавам
синока сонив Јувентус ке одигра денес 0-0 :eek
 

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Секогаш сонуваш, само не секогаш се сеќаваш на сонот. :) Не е можно да спиеш подолго од неколку саати без сон.

Најчеста причина за кошмар е стресот. Поточно тоа како го доживувате и се справувате со истиот. Или може да се јават како пост-форма на стресот. Доколку е потиснат и мислите дека сте го надминале кризниот период истиот се јавува во вид на кошмар како одговор на неприфатливото ниво на стравот од страна на психата. Можат да бидат предизвикани и од трауми од детството и таквите траат подолг период, подсвесно-кога самиот човек не ја знае причината зошто има кошмари.

Читав некаде дека креативните луѓе се посклони кон кошмари. (wasntme)

Инаку јас сум во духовна благосостојба, изминативе година дена ги немам воопшто. (sun)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ночной охотник