1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Кошмари

Дискусија во форумот 'Спиење и сонови' започната од Хоуп*, 4 мај 2013.

 1. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Кошмар е сон кој предизвикува моќна непријатна возбудлива реакција за време на спиењето. Обично содржи страв или ужас, опасни ситуации, впечаток на болки, паѓање, итн. Кошмарите можат да бидат сврзени со физички поттик како на пример стрес, а понекогаш се појавуваат без причина.
  Колку често вие имате кошмари?
  [​IMG]
   
  На beautifull liar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Ретко сонувам. Последен кошмар ми беше пред нецел месец. Сонував дека сум излегол во двор. Небото било смуртено. Сум седнал на каменот пред старата куќа. И наеднаш од смуртеното небо се појави гром, и ме удри мене.

  Кога се разбудив, главата ми експлодираше од болка.
   
  На beautifull liar и Хоуп* им се допаѓа ова.
 3. Coci8

  Coci8 Староседелец

  Зачленет на:
  26 април 2013
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  55
  Имам кошмари
  дека имам фобија од висина нонстоп сонувам паѓања од некоја зграда или планина
  фобијата најверојатно си го прави своето или незнам што
   
  На Badgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Badgirl

  Badgirl Староседелец

  Зачленет на:
  4 јануари 2013
  Мислења:
  1,477
  Допаѓања:
  3,259
  Истото ми се случуваше и мене едно време,бидејќи и јас имам фобија од висина....
  инаку во последн време сонувам како ме тераат кучиња...:unsure
   
  На МиГ 21 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Coci8

  Coci8 Староседелец

  Зачленет на:
  26 април 2013
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  55
  Да ама кај мене веке долги години не е привремено :(
   
  На Badgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Badgirl

  Badgirl Староседелец

  Зачленет на:
  4 јануари 2013
  Мислења:
  1,477
  Допаѓања:
  3,259
  Нз,кај мене беше привремено..(think)
   
 7. Ice_Man

  Ice_Man Староседелец

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  440
  Допаѓања:
  236
  кај мене секој сон е страшен,али 99 посто кога станам и све заборавам
  синока сонив Јувентус ке одигра денес 0-0 :confused:
   
 8. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  дојде ред и мене да ме оговарате а хахаах ако ако :)
   
  На Mila Kunis, 84 sk_Y ^_-, parvati и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Овој е кошмар м :D
   
  На Nightmare_f му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Primrose

  Primrose Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  680
  Допаѓања:
  1,288
  Секогаш сонуваш, само не секогаш се сеќаваш на сонот. :) Не е можно да спиеш подолго од неколку саати без сон.

  Најчеста причина за кошмар е стресот. Поточно тоа како го доживувате и се справувате со истиот. Или може да се јават како пост-форма на стресот. Доколку е потиснат и мислите дека сте го надминале кризниот период истиот се јавува во вид на кошмар како одговор на неприфатливото ниво на стравот од страна на психата. Можат да бидат предизвикани и од трауми од детството и таквите траат подолг период, подсвесно-кога самиот човек не ја знае причината зошто има кошмари.

  Читав некаде дека креативните луѓе се посклони кон кошмари. (wasntme)

  Инаку јас сум во духовна благосостојба, изминативе година дена ги немам воопшто. (sun)
   
  На Ночной охотник му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: