Копија наспроти оригинал

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,239
1,758
113
Малку таму, малку овде...
Во последно време се појави некоја мода или тренд да се носат парчиња на кои јасно се гледа дизајнерското лого. Најзастапени се чантите, особено оние на Лиус Витон и на Шанел.
Но, поради немање доволно финансии да се купи оригинал многумина се решаваат за фејк или лажен примерок.
Но, зошто?
Што мислите, која е целта да се носи фејк?

Со фејкот не можеш да се фалиш дека го имаш, зашто не е оригинал. Фејк ташни можат да се најдат и за 1500-2000 денари, просечна цена за ташна. Тоа не е за фалење.

Па, зошто тогаш толку се инсистира да се покаже логото?
Ете, можеби и меѓу вас ќе се најде некој кој поседува лажно парче од некој дизајнер (не мора да биде чанта, само ги зедов како пример), па ќе ни каже зошто се решил да купи фејк.

Дали (ако веќе немате) некогаш би купиле некое парче кое не е оригинал?
Зошто би го купиле?
Зошто ви се допаѓа, зошто сакате оригинал но не можете да си дозволите или поради некоја трета причина?
Каков впечаток ви оставаат личностите кои носат фејк парчиња?
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,227
3,542
1,143
значи не се оптоварувам дали е бренд или не,доколку ми се допаѓа нештото го купувам али сакам кога купувам марка. за патики воопшто не штедам и секогаш купувам марка,али за алишта кога како... а за чанти пак воопшто не носам,па ни сакам чанта со некаква марка... исто важи и за очила за сонце купувам само марка :) али не би купила никогаш fake,подобро ќе носам обично нешто отколку да се правам будала и да носам абидас :ladno(bandit)
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Ако нешто ми се допага не гледам фејк мејк.На спортската облека сакам да е оригинал колку толку поквалитетно а за друго бирам парчиња во однос на тоа дали ми се допагаат или не.
 

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,082
1,631
113
Македонија
Па ете ваљда си викаат шо ке купам обична ташна ке зеам ваква фејк па може ке мислат луѓево оригинал е..едноставно така е на балканот се е престиж не е тука само тоа, секаде мање више така е :)
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum, Ludaca and Lady*

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,274
1,911
1,123
Kumanovo
Брендирана роба: Дадеш едно чудо паре. Реална вредност на тој што е купено изнесуе 20% од дадену суму, 80% платиш бренд. :)
Само патике брендирани купују. Друго не ми значи, довољно е само да ми се свиѓа.
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
894
1,988
1,093
брендот ти е гаранција за квалитет ...(muscle) фејкот ти е нешто како бинго - не знаеш дали ке ти се погоди, колку време ке ти издржи ... дали на сонце ке смени боја(sun) или на дожд ке почне да се распага ... (rain)

значи подобро ке дадам повеке пари за квалитет, одколку помалце за некој ефтин партал ... па и на крај , за што работам, ако не за свое задоволство !? :cool: - не дека гардеробата ми е само бренд, едноставно ова е мојот став во врска со оваа тема :)
а за тие што не си ги заработуваат сами парите за облека, нека не аздисуваат многу ... колку ке има дадат од дома, тоа нека си купат ... :besen :D
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
брендот ти е гаранција за квалитет ...(muscle) фејкот ти е нешто како бинго - не знаеш дали ке ти се погоди, колку време ке ти издржи ... дали на сонце ке смени боја(sun) или на дожд ке почне да се распага ... (rain)

значи подобро ке дадам повеке пари за квалитет, одколку помалце за некој ефтин партал ... па и на крај , за што работам, ако не за свое задоволство !? :cool: - не дека гардеробата ми е само бренд, едноставно ова е мојот став во врска со оваа тема :)
а за тие што не си ги заработуваат сами парите за облека, нека не аздисуваат многу ... колку ке има дадат од дома, тоа нека си купат ... :besen :D
мореееее машала чаламииии:wavespin:D кај нас скоро и не се разликиваат оригиналете од фејковите,со исклучок на спортските работи мада и кај нив:mstickle
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,054
1,576
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Имаш во Тетово ’оригинал’ Луј Витон чанти за 500 ден. Одат к’о алва. :D

Фејк се купува од проста причина што се нема пари за оригинал. Е сега не знам што не купи некоја чанта рецимо од Ш марка одколку Шанел со лого преку цела чанта. Но ајде, ваљда меракот голем е ...
 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD

4FUN

Староседелец
3 март 2012
894
1,988
1,093
мореееее машала чаламииии:wavespin:D кај нас скоро и не се разликиваат оригиналете од фејковите,со исклучок на спортските работи мада и кај нив:mstickle
хахаха
не ми беше муабетот за чаламење ... сакав да кажам дека разликата е во квалитетот, мене не ми значи ако имам пантолони и кошула од Армана , а да се фејк, кога знам после едно носење, следи перење ... после едно перење , може ке неможам веке никогаш да ги облечам заради материјалот ... бојата обледела, материјалот се смалил ... и што уствари сум купил јас ? облека за една употреба? па не сум мртов , па да купувам облека за една употреба :)
и убаво си кажав ... не ми е се во плакарот брендирано ... ова е само мојот став :cool: